• Erasmus+ / eTwinning

          • KA2 Energy for life

          • ENERGY FOR LIFE - E4L

            To je názov nového projektu v programe Erasmus+, do ktorého sme sa zapojili. Našimi partnermi sú Francúzsko - Dunkirk, Francúzsko - Guadaloupe a Taliansko (Sicília). Hlavným cieľom projektu je energia - energia nevyhnutná pre náš život - naše životné prostredie a naše kultúrne dedičstvo. Obe si musíme chrániť, starať sa o ne a byť na ne hrdí. My, žiaci a učitelia, chceme čerpať energiu z toho, čo je pre naše krajiny typické a jedinečné. Projektovým koordinátorom je p. Fabrice Tondeur, vyučujúci z mesta Dunkirk vo Francúzsku. Projektové stretnutia budú pre žiakov a učiteľov, spolu sa ich uskutoční 7. Projekt bol kvôli nepriaznivej pandemickej situácii predĺžený o jeden rok, teda do 31.08.2023. Veríme, že sa vďaka prepájaniu neformálneho a formálneho učenia, zážitkového učenia a inovatívnych metód mnohému naučíme a zdokonalíme sa vo všetkých 8 kompetenciách. 

            BLOG projektu: https://erasmuse4l.com/

            Twinspace platforma projektu: https://twinspace.etwinning.net/112239/home

             VZDELÁVACIE AKTIVITY: 

            Šiesta vzdelávacia aktivita: Pachino, Silícia, Taliansko

             1. deň - cestovanie 

            Prvý deň našej vzdelávacej aktivity sme začali skoro ráno cestou na letisko do Viedne, odkiaľ sme doleteli na ostrov Sicília. Naše nové dobrodružstvo sme začali spoznávaním kultúrnych pamiatok v Catanii, druhom najväčšom meste na Sicílii po Palerme. Po pristáti sme zimné bundy okamžite zbalili do kufrov. Bol  to dobrý pocit. Slnečné počasie nás sprevádzalo po celý čas a silu nám dodávali miestne špeciality. Pochodili sme toho naozaj veľa, pojedli tiež veru dosť. Sopka Etna sa miestami hrdo ukázala pomedzi budovy, a hádam v každom príbehu historickej budovy či miesta ukázala silu svojej osobnosti.

            Spomenieme aspoň niektoré: Teatro Massimo Bellini, Villa Bellini, Plazza di Duomo, Kostol sv. Agáty (patrónky mesta), Porta Garibaldi, Amfiteatro Romano-Greco, Pescheria (rybí trh), Via Etnea. Palazzo Biscari.

            Z Catanie nás čakala dvojhodinová cesta východným poprežím ďaleko na juh. Privítali nás deti, rodičia a pedagógovia. Týmto sa prvý deň dostal do konca a zajtra ráno nás čakajú spoločné chvíle s našimi priateľmi z Francúzska, Guadeloupe a Talianska.

            Link: https://www.instagram.com/reel/CqZkQkdIATY/?igshid=ZTlkMDEyOTY%3D 

             2. deň - Návšteva prírodnej rezervácie a archeologického náleziska 

            V utorok ráno sme sa najprv zúčastnili vyučovania s našimi sicílskymi spolužiakmi. Zažili sme hodinu francúzštiny, angličiny, matematiku a geografii. Po hodine sme sa presunuli do veľkej učebne, kde si pre nás žiaci pripravili uvítací program – tradičný tanec Tarantella siciliana. Sebastiano všetkých privítal a prekladal nám príhovory zástupcov školy, mesta a rodičovskej rady. Spoločne sme sa na pamiatku odfotili a dostali sme batoh s logom projektu. Po krátkej prestávke sme nasadli do autobusu a ten nás odviezol do chránenej prírodnej rezervácie Torre di Vendicari. Je to dôležité miesto na migračnej trase pre mnohé druhy sťahovavých vtákov. Mokrade im poskytujú obživu na doplnenie energie na dlhej ceste. Súčasťou rezervácie sú aj budovy bývalej farmy na spracovanie tuniakov. Sebastiano nám vysvetlil celý process od chytania tuniakov do špeciálnych sietí až po ich spracovanie. V minulosti v takýchto farmách pracovali celé rodiny. Následne našou úlohou bolo vžiť sa do života rybárov a nakresliť na výkres časť z ich pracovného života. Svoju prácu sme potom odprezentovali pred ostatnými spolužiakmi.  

            Naša exkurzia pokračovala na piesočnú pláž, kde sme sa oboznámili s tunajšou faunou a flórou. Skúsili sme, aká jena Sicílii morská voda v marci. Posledná aktivita dňa bola exkurzia do Rímskej Villy del Tellaro. Je to miesto, ktoré náhodne objavili lovci a ktoré postupne archeológovia odkryli a objavili historicky vzácne mozaiky. Niektoré z nich predstavujú scény z lovu, z antických bájí a povestí.

            Krásne počasie a ovocné sady plné citrónovníkov a olivovníkov nám spríjemnili deň.

            Link: https://www.instagram.com/reel/CqXEZXGoFlM/?igshid=ZTlkMDEyOTY%3D 

            3. deň - Fauna a flora Sicílie, workshop s rybárom, ilegálna migrácia

            Stredu žiaci začali prednáškou a prezentáciou o podmorskom živote v okolí Sicílie. Biológ  im vysvetlil, že stredozemné more  je velmi slané a veľmi hlboké. Prednáška bola v úvode venovaná najmenším častiam - planktónu, pokračovala riasami  a vodnými rastlinami a končila informáciami o niektorých menších druhoch živočíchov, ktoré boli pre názornú ukážku konzervované vo formaldehyde, a tak sme si ich mohli pozrieť aj zblízka. Počas krátkej prestávky sa najmä chlapci zapojili do priateľského futbalového zápasu so svojimi spolužiakmi. Po krátkom uvoľnení nám rybár ukázal výrobu sietí na chytanie rýb, ktoré sa vyrábajú viazaním stebiel trávy. Sieť sa spustí na morské dno na 12 hodín, ale samozrejme, celý postup závisí od druhu a vwľkosti rýb, ktoré rybár chytá a od počasia. 
            Na obed sa všetci presunuli k svojim sicílskym spolužiakom. Po ňom sme sa všetci stretli na prednáške o histórii o Sicílii, ale i o problémoch, ktoré ju trápia v súčasnosti. Sicília je vstupnou bránou do Európy a roky zažíva prílev migrantov hlavne z juhu. Žiaci sa v zmiešaných skupinách  zamysleli nad riešením tejto problematiky a ich nápady boli odprezentované pred ostatnými žiakmi.

            Link: https://www.instagram.com/reel/CqYUdpHIjdd/?igshid=ZTlkMDEyOTY%3D 

            4.deň - Návšteva továrne na spracovanie tuniakov - Marzamemi

            Tretî deň vzdelávacích aktivít sme sa stretli v Marzamemi, ktorá leží na pobreží Iónskeho moraa má vyše 300 obyvateľov.  Je to rybárska dedina,  ktorá nás očarila malými rybárskymi domčekmi, úzkymi uličkami a výhľadom na more. Navštívili sme továreň na spracovanie tuniaka, kde všetky rybie produkty sú spracovávané ručne. Mohli sme ochutnať niektoré z ich výrobkov a kúpiť si ich. Turistický sprievodca nám vysvetlil ako prebieha chytanie rýb, potom sme sa presunuli na námestie obkolesené malými domčekmi, v ktorých kedysi žili rybári. Po prednáške sme strávili čas prechádzkou po dedinke a po pláži. Prvé naše kroky viedli do cukrárne, kde sme ochutnali zmrzlinu a dali si niečo malé pod zub. Ďalšou zastávkou bola pláž. Niektorí z nás sa odvážili vyskúšať teplotu vody a bez váhania vliezli do vody. Ostatní si vystačili s prechádzaním sa v plytkej vode. Nazreli sme aj do malých obchodíkov plných suvenírov. Na záver sme zapózovali ešte s miestnym obyvateľom, ktorého na prechádzke sprevádzalo kozliatko, papagáj a pes. Obed sme mali u našich spolužiakov, a po ňom sme stretli opäť všetci v škole. Žiaci rozdelení v skupinách dostali rozdielne úlohy zamerané na zážitky z jednotlivých dní. Každá skupina si vybala spôsob práce - tetxy, ilustrácie alebo powerpointová prezentácia. Vypracované úlohy budú prezentovať posledný deň mobility.

            Link: https://www.instagram.com/reel/CqcN8fVoy5U/?igshid=YjNmNGQ3MDY%3D 

            5. deň - Najjužnejší cíp Talianska, návšteva majáka a plavba loďou na ostrov

            Piatok sa začal prehliadkou majáku v mestečku Portopallo di Capo Passero, kde sme najprv mali obhliadku 36 metrového majáka Cozzo Sapdaro, ktorý svieti do diaľky 44 km. Sprievodca nám najprv na rezervnom svetle ukázal a vysvetlil princíp a fungovanie svetelnej signalizácie, ktorá je pre každý maják špecifická.  Pokračovali sme úzkymi schodmi až na najvyšší bod majáku. Videli sme systém odrazových ploch, ktoré zosilňujú svetlo. Výhľad na okolitú krajinu bol z takejto výšky úchvatný. Maják už síce v tejto dobe nie je pre námorníkov tak dôležitý, ale v prípade núdze a zlyhania navigačnej techniky predstavuje pre lode záchranný bod. 
            Ďalšou zastávkou bol ostrov Isola di  Capopaserro,  na ktorý sme sa dopravili malým motorovým člnom. More síce vyzeralo na pohľad pokojne, no po nasadnutí do čla sme pocítili silu vĺn, ktoré rozhojdal vietor. Na ostrove sme sa dozvedeli o histórii miestnej továrne na spracovanie rýb, o prístave, ktorý tu kedysi bol. Keďže bol práve čas hniezdenia čajok, náš pohyb po ostrove bol obmedzený, aby sme nezničili hniezda a nevyrošovali vtáky. Po návrate na pevninu sme si za odmenu dali zmrzlinu a pokračovali na najjužnejší bod Talianska, označený sochou Statua del Cristo Redentore. Tu už bolo poriadne rozbúrené a vietor veľmi silný. Pobudli sme tu chvíľu a vydali sa naspäť do svojich dočasných domovov.

            Link: https://www.instagram.com/reel/CqdQACwoIqT/?igshid=YjNmNGQ3MDY%3D

            6. deň - Práca v skupinách, tanečný workshop a  rozlúčková párty

            V sobotu doobeda sme sa stretli v škole a v skupinách sme pripravili spoločné prezentácie z aktivít počas týždňa. Pracovali sme na laptopoch a nakoniec sme nasše prezentácie poslali Sebastianovi, ktorý ich spracoval do finalnej vezrie. Nasledoval tanečný workshop - dievčatá oblečené do farieb talianskej zástavy (zelená/biela/červená) nás naučili tancovať niekoľko tancov. Bolo to super, tancovali sme na hlasnú hudbu na školskom dvore. Najprv sa všetkým nechcelo, no nakoniec sme sa zapojili všetci a tancoval celý dvor. Po skončení sme sa spoločne odfotili. Potom sme odišli do rodín, kde sme mali pripravený individuálny program. Podvečer sme sa stretli v škole, a po ríhovore pani riaditeľky, pani primátorky a rodičov sme sa občerstvili dobrotami, ktoré pre nás rodiny a učitelia pripravili. Sladkosti a dobroty tradičnej sicílskej kuchyne. Nalsedovala zábava, tanec, spievanie. Nakoniec sme dostali certifikáty a darčeky. Bol to krásny koniec stretnutia. Máme nové priateľstvá a tešíme sa na stretnutie v máji u nás v škole. 

            https://www.instagram.com/reel/CqlKMSjojhL/?igshid=YjNmNGQ3MDY=

            https://www.instagram.com/reel/CqlaLM3oETc/?igshid=YjNmNGQ3MDY=

            VIDEO. https://www.youtube.com/watch?v=TwnImDZ36ag 

            REPORT: Report_Sicily_March_2023.pdf

             

            Piata vzdelávacia aktivita: Desirade, Guadeloupe, Francúzsko

             1. deň - cestovanie 

            Sú ľudia, ktorí považujú piatok 13. za nešťastný deň, sú  poverčiví. My sme sa ale nedali odradiť a 13.1. sme sa vydali na vzdelávaciu aktivitu do zámorskej časti Francúzska – Guadeloupe. Vyrazili sme na cestu hodinu po polnoci a o 9.00 ráno sme vystúpili z lietadla na letisku Charles de Gaule v Paríži. Let do Guadeloupe sme mali až o á hodín, preto sme 6-hodinové čakanie využili na návštevu najznámejších pamiatok v Paríži: Víťazný oblúk a bulvár Champs Elyseés, Eiffelovú vežu, most cára Alexandra III. a Veľký a Malý palác, popri Námestiu svornosti, z diaľky sme zazreli kupolu dómu Invalidovne, kde je hrobka Napoelona, popri Seine sme prešli ďalej do Tuilerijských záhrad a smerom k Louvre. Na druhom brehu sme mohli vidieť Múzeum D´Orsay, budovu Národnej rady. Poslednou zastávkou bol Chrám Matky Božej. Škoda, že po požiari je stále obklopený žeriavmi a lešením. Paríž je aj tak nádherný a sme radi, že sa nám podarilo videť z neho aspoň niečo. Na letisku sme stretli tím z Dunkirku a po 8 hodinovom lete sme pristáli v Point á Pitre, Guadeloupe. 5-hodinový časový posun sme využili ešte na krátku prechádzku po pláži.

             

            Denník žiakov: Students Erasmus diary from Guadeloupe.pdf

             

            Štvrtá vzdelávacia aktivita: Desirade, Gueadeloupe, Francúzsko

            fotoalbum: https://zssliac.edupage.org/album/#photos:album:1007

             

            Tretia vzdelávacia aktivita: Coudekerque-Branche, Francúzsko

             

            Noviny - denníky žiakov 

            Fotoalbum: https://zssliac.edupage.org/photos/?eqa=Y21kPUdhbGxlcnlFZGl0b3ImZGlyaWQ9OTQ5JmFsYnVtaWQ9YWxidW0%3D

            Súhrnná správa zo vzdelávacej aktivity: e4L Report France.pdf - anglická verzia, e4L Report France final.pdf - slovenská verzia

            Druhá vzdelávacia aktivita: Sliač, Slovensko

             

            Fotogaléria: https://zssliac.edupage.org/photos/?eqa=Y21kPUdhbGxlcnlFZGl0b3ImZGlyaWQ9OTE0JmFsYnVtaWQ9YWxidW0%3D

            Prvá vzdelávacia aktivita: Pachino, Taliansko - Sicília 

             

            Súhrnná správa sa nachádza v linku - anglická a slovenská verzia

            e4L_Report_final Slovenská verzia.pdf

            e4L_Report_final. English version.pdf

            Noviny - denníky žiakov

            Fotogaléria:

            Deň prvý, Deň druhý, Deň tretí, Deň štvrtý, Deň piaty, Deň šiesty- cesta domov
             

            AKTIVITY V ŠKOLE
             

            Projekt - Zber odpadu z desiatej

            Druháci spolu so siedmakmi pracovali na projekte. Žiaci 2.C zisťovali, koľko odpadu z desiatej vyprodukuje jeden žiak za dva týždne. Svoje odpadky - obaly z desiatej odvážili, zapísali hodnoty a dali siedmakom na prerátanie. Siedmaci ich zistenia zapísali do tabuliek a grafov a následne zaznamenali výsledky na plagát. V celej škole je podľa ich výpočtov za rok 1400 kg odpadu iba z obalov z desiatej. Porozmýšľajme, či to vieme v budúcom školskom roku zredukovať.


            FOTOALBUM

            Uhlíková stopa

            Prepojenie našej každodennej činnosti a životného prostredia je jasné a zrejmé. Uhlíková stopa vyjadruje naše emisie CO2 a skleníkových plynov do atmosféry. Každý jedinec zanecháva na Zemi svoju uhlíkovú stopu, ktorú si môže ľahko vypočítať a podľa toho usmerniť svoje každodenné správanie – dopravu, stravovanie alebo nakupovanie.

            Našu aktivitu sme robili na hodine biológie, so žiakmi 7. ročníka. Na úvod boli odprezentované základné informácie o danej problematike prostredníctvom náučného videa a výkladu vyučujúcej. Žiaci sa oboznámili s najväčšími producentami uhlíkovej stopy, ktorými sú najmä: výroba tepelnej energie, poľnohospodárstvo, lesníctvo, priemysel, doprava, a mnohé iné bežné každodenné činnosti človeka. Nasledovala diskusia o tom, ako je každý jednotlivec schopný znížiť svoju uhlíkovú stopu úpravou svojho životného štýlu a taktiež o potrebe znižovania uhlíkovej stopy a jej vplyve na ďalší vývoj stavu životného prostredia. Žiaci boli rozdelení do 3 skupín, kde diskutovali na danú tému. Každá skupina si pomocou online kalkulačky uhlíkovej stopy vypočítala konkrétnu číselnú hodnotu svojej uhlíkovej stopy vyjadrenú v kg oxidu uhličitého za 1 rok. Následne na to si porovnali svoju produkciu CO2 s priemernou hodnotou vyprodukovaného CO2 bežného občana EÚ a  aj s celosvetovou priemernou hodnotou. V jednotlivých skupinách nasledovala diskusia o tom, ako túto osobnú produkciu znížiť. Žiaci hľadali konkrétne riešenia. Úlohou každej skupiny bolo vytvoriť plagát s danou problematikou, ktorý  potom pred celým kolektívom odprezentovali. Taktiež predniesli svoje návrhy, ako konkrétne znížiť produkciu CO2. Medzi návrhmi sa napríklad objavili:

            1. Menej používať osobné motorové vozidlá a viac hromadnú dopravu, prípadne pešiu chôdzu
            2. Znížiť konzumáciu mäsa
            3. Uprednostňovať konzumáciu  prevažne lokálnych potravín pred dovážanými
            4. Nenakupovať veľké množstvo oblečenia
            5. Znížiť spotrebu elektrickej energie.

            Pri vykonávaní úloh danej aktivity a taktiež pri štúdiu teórie si žiaci začali uvedomovať aj skutočnosti, ktoré si dovtedy vôbec neuvedomovali. Museli sa zamyslieť nad svojim osobným vplyvom na kvalitu životného prostredia a uvedomiť si, že každý jeden z nás sa môže pričiniť o jej zlepšenie, čo i len malým podielom. Zároveň si upevnili aj medzipredmetové vzťahy medzi biológiou, ekológiou, chémiou, matematikou. V neposlednom rade si upevnili svoje sociálne väzby v rámci svojho triedneho kolektívu, čo vedie k zlepšeniu celkovej atmosféry v triede.

            Pripravila: Mgr. Ivana Oltmanová

            Fotoalbum: https://zssliac.edupage.org/album/#photos:album:1009

            Blog: https://erasmuse4l.com/2022/09/smsk-carbon-footprint.html

            OBNOVITEĽNÉ ZDROJE ENERGIE

            Kvíz: Don__t_risk_with_energy_-_Quiz.pptx

            AKÝ SI TURISTA? PRAVIDLÁ SPRÁVANIA SA V PRÍRODE A NA EXKURZII

            Učenie založené na prírode je „mimoškolské“ učenie, ktorého cieľom je skvalitnenie učiva, skvalitnenie nadobudnutých vedomostí a podpora zážitkovej formy učenia.

            Naši žiaci 4. ročníka vyšli z triedy a vybrali sa na prechádzku do prírody. Jednou z aktivít projektu bolo naučiť žiakov správať sa v prírode a byť zodpovedným turistom. Žiakom sa aktivita veľmi páčila a naučili sa nové veci. Pripravili krásnu náučnú prezentáciu o tom, ako vyzerá dobré a zlé správanie na turistike, nielen v prírode, ale aj po historických pamiatkach. Z metodologického hľadiska má učenie v prírode niekoľko výhod:

            • Budovanie nových zručností a podpora samostatnej práce.

            • Atraktívnejší a zaujímavejší spôsob vzdelávania žiakov.

            • Podpora aktívneho občianstva a environmentálneho povedomia.

            • Poskytovanie vzdelávacích príležitostí prostredníctvom hry.

            • Zníženie problémov so správaním a zlepšenie školskej dochádzky.

            • Stimulácia, inšpirácia a kreativita a zlepšenie motivácie.

            • Zlepšenie prístupu žiakov k učeniu.

            • Zabezpečenie užšieho kontaktu s prírodou a krajinou.

            Existuje spojenie medzi kvalitným učením v prírode a vedením vyučovacieho procesu v triede. Aktivity v prírode je možné začleniť do rôznych oblastí učiva viacerých predmetov – geografia, biológia, občianska náuka, informatika či slovenský jazyk. Veríme, že vzdelávanie mimo vyučovania sa stáva pre žiakov zábavnejším a zmysluplnejším a že žiaci teraz vedia, aké to je byť dobrým turistom.

            Prezentácia: Ako_sa_správať_na_turistike.pptx

            Pripravila: Mgr. Martinská a Mgr. Krúpová

            Moje mesto mojimi očami

            Keď som sa detí opýtala: „Ktoré je tvoje obľúbené mesto?“, počula som odpoveď: „Sliač“.

            Na ďalšiu otázku „Prečo práve Sliač?“ zazneli odpovede: „Lebo som sa tu narodil/a, chodím tu do školy, pretože je tu krásna príroda, je tu letisko a podobne.

            Preto sa deti z nášho ŠKD s radosťou zapojili v rámci projektu E4L Erasmus plus  do rôznych aktivít, ktoré súviseli s poznávaním mesta Sliač, jeho histórie, ale i súčasnosti a okolitej prírody. Pre mnohých je to ich rodné mesto, niektorí žijú v okolitých obciach, ale považujú ho za svoje mesto.

            S históriou sa najprv oboznámili prostredníctvom pripravenej prezentácie. Rozprávali sme sa o budovách, kde žil a pôsobil významný slovenský básnik Andrej Sládkovič, pripomenuli sme si pamätníky padlým vojakom z 1. a 2. svetovej vojny. Návštevou Vlastivednej siene v našej ZŠ deti mohli porovnať, ako vyzeral Sliač kedysi a dnes.

            Následne sme počas školského roka v rámci vychádzok do okolia  niektoré miesta aj navštívili. Bezegovský kaštieľ, Bezegovskú kúriu spojenú s A. Sládkovičom, pamätníky, evanjelický a katolícky kostol. V Kúpeľoch Sliač navštívili prírodné minerálne pramene, kaplnku sv. Hildegardy, sochu Maríny.

            Každému sa páčilo niečo iné a nakreslili celú zmes rôznych obrázkov. Ale hlavne – bolo to niečo, čo považujú deti na Sliači za najkrajšie, čo by odporučili svojmu kamarátovi navštíviť.

            Z obrázkov sme urobili plagát, ktorý vystihuje Sliač ich očami – určite nesmie chýbať vojenské letisko, ale ani zmrzlina – najlepšia v okolí, či cyklistická cestička popri rieke Hron. Kým časť detí kreslila, druhá časť detí vyrábala pre nich to najznámejšie – Letisko Sliač. Z odpadového materiálu – z kartónu poskladali letiskovú plochu, samozrejme s pristávacou dráhou, osvetlením dráhy, navigačnou vežou a parkoviskom. Lietadlá vystrihovali a vymaľovali nielen chlapci, ale i dievčatá.  Všetci mali radosť zo svojho vydareného diela.

            Zuzana Závišická, vychovávateľka ŠKD

            https://zssliac.edupage.org/album/#photos:album:954

            https://erasmuse4l.com/2022/05/rsc-my-city-through-my-eyes.html

             

            Zápästková technika - Pletenie na forme

             

            Na Slovensku bolo rozšírené v horských oblastiach Karpatského oblúku, v severnej časti stredného a  východného  Slovenska. V horehronských obciach aj v Čiernom Balogu v minulosti zhotovovali muži z vlnených nití pletením na drevenej forme zápästky a ženy koberčeky na ráme.

            Opletanie osnovy z vonkajšej a vnútornej strany natiahnutej na forme, ktorá udáva tvar budúceho výrobku, dvoma krížiacimi sa niťami je zápästková technika. Zápästky slúžili hlavne ako odevný doplnok, ktorý používali mladí muži pri rôznych sviatkoch. Tiež slúžili na sťahovanie širokých rukávov. Keďže to bola súčasť kroja, tak každý kraj mal aj vlastné vzory a spôsob výroby.

            V Erasmus+ projekte E4L sa venujeme téme ochrany životného prostredia a ochrany kultúrneho dedičstva. Je nesmierne dôležité zachovávať a odovzdávať si toto bohatstvo z generácie na generáciu, učiť o tom našich žiakov a prezentovať naše kultúrne dedičstvo i v zahraničí, našim projektovým partnerom. Tejto tradičnej technike sme sa venovali aj my – žiaci 7. ročníka. Pracovali sme na formách, ktoré sme si vyrobili z odpadového materiálu - kartónu. V hornej a dolnej časti sme po obvode formy nabili klinčeky. Na pletenie sme použili tiež použitú vlnu a špagát.

            Žiakov práca zaujala, hoci bola časovo náročná. Výsledok tešil žiakov a aj mňa.

            Mgr. Oľga Vonkomerová, vyučujúca regionálnej výchovy

            Kultúrne dedičstvo našich predkov - drotárstvo

             

            Vedeli ste, že drotárstvo a jeho tradícia bolo 12. decembra 2019 zapísané na reprezentatívny Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO? Stalo sa tak siedmym prvkom, ktorý má Slovensko zapísaný na zozname UNESCO.

            Slovenskí drotári  v minulosti objavili drôt pre jeho praktické využitie. Opletali nádoby, aby sa tak ľahko nerozbili a ak sa tak aj stalo, ďalej ich vedeli použiť. Vymysleli  unikátnu technológiu a prácu s drôtom pretavili do foriem a prejavov, aké svet nevidel. Tisíce drotárov každoročne odchádzali na potulky Európou, Áziou, Amerikou, mnohí sa v ďalekých krajinách usadili aj natrvalo a vybudovali významné firmy.

            Na hodinách regionálnaj výchovy sme so žiakmi siedmeho ročníka opletali hlinené nádoby. Robili sme párovú sieť. Presne tak, ako naši predkovia voľakedy. Vlastnými rukami  vytvorili jedinečné diela. Získali nové vedomosti, skúsenosti a zručnosti. Použili sme medený drôt, ktorý bol vlasne odpadovým materiálom. Práca žiakov zaujala a so svojimi výrobkami boli spokojní.

            Sme vďační za nápady našim predkom. Bez ich nápadov by nebolo to, čo bolo, čo je teraz a čo bude. Vážime a ctíme si hodnoty, ktoré pre nás vytvorili.  S láskou ich zachovávame teraz a aj  pre ďalšie generácie. A radi ich prezentujeme našim partnerom v projekte E4L v programe Erasmus+.

            Pripravila: Oľga Vonkomerová, vyučujúca regionálnej výchovy

             

            FOTOALBUM: https://zssliac.edupage.org/photos/?eqa=Y21kPUdhbGxlcnlFZGl0b3ImZGlyaWQ9Nzg4JmFsYnVtaWQ9YWxidW0%3D

            Blog: https://erasmuse4l.com/2021/06/sec-mind-the-gap-cultural-heritage-of-wireworkers.html

            Prečo sú pre nás včely dôležité 

            V našej škole sa zameriavame na všestranný rozvoj osobností našich študentov. Využívame nové možnosti, modernejšie metódy a postupy, aby naši študenti boli aktívni, vážili si tradičné a európske hodnoty a boli v budúcnosti užitočné pre svoju komunitu a spoločnosť. Jednou z metód je metóda STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics), ktorá kombinuje niekoľko predmetov a rozvíja myslenie, spoluprácu a aplikáciu teoretických vedomostí žiakov v praxi. Prvákom sme poskytli ozobotov a žiaci s nimi trávili veľa času na vyučovaní - od písania, počítania, cez výtvarnú výchovu až po prvouku. Učia sa byť zodpovední - berú si ozobotov domov, starajú sa o nich - aby boli ozoboti nabití a pripravení na použitie na hodinách. Majú radi ozobotov, hodiny sú rôzne - netradičné, interaktívne a hlavne obohacujúce. Jednou z aktivít, na ktorej pracovali, bola dôležitosť včiel. Včela medonosná má dôležitú úlohu pre všetkých. Je najdôležitejším opeľovačom záhradných a divo rastúcich rastlín. Bez nich by pravdepodobne v krátkom čase vyhynulo až 20 000 druhov rastlín v Európe. Znížila by sa biodiverzita a narušil by sa ekosystém a potravinový reťazec. Týmto by bola vážne ohrozená aj existencia človeka. Opeľovanie je prenos peľu z jednej rastliny do druhej. Deti mohli vidieť, ako to funguje, prostredníctvom jednoduchej hry s ozobotmi. Takto sa dozvedeli o rôznych zložitých procesoch okolo seba.

             

            Blog: https://erasmuse4l.com/2021/05/cmst-importance-of-bees-for-biodiversity.html

             

            Pripravil: Mgr. Rastislav Očenáš

             

            Naše mesto je našou pýchou

            Žiaci 8. a 9. ročníka dostali projektové zadanie: v rámci prechádzky po meste a jeho okolí odfotografovať zaujímavé miesta a vytvoriť fotokoláž alebo krátke video s titulkami alebo komentárom. Niektorí z nich sa k úlohe postavili naozaj zodpovedne a v čase dištančného vzdelávania sa venovali tejto téme, čoho dôkazom sú vydarené práce žiakov v nasledujúcej prezentácii. 

            Navštívili najtypickejšie a najkrajšie miesta Sliača, pracovali s literárnymi a internetovými zdrojmi, aby zistili o meste čo najviac informácií. Cieľom aktivity bolo motivovať žiakov aby svoje nápady premenili na realizáciu, aby svoju kreativitu, vzájomnú spoluprácu a interaktivitu využili na prezentáciu svojho mesta pre ďalších spolužiakov, projektových partnerov, pre verejnosť. Svojou prácou ukázali, že sú hrdí na svoje rodné mesto.

            Pozrite sa, ako vidia svoje mesto oni, ktoré miesta sú pre nich tie top.

            Link na blog: https://erasmuse4l.com/2021/04/ciee-our-town-is-our-crown.html

            Link na spoločný výstup žiakov: https://read.bookcreator.com/fAVzb6fd86bThi1WealkuwJCTDP2/5gkIDa9hQMykrq6adXlDjw

             

            Pripravila: Mgr. Daniela Slovíková, Mgr. Alžbeta Krúpová

            Šetrime spoločne energiu!

            Záleží nám na našej Zemi. Snažíme sa šetriť energie, ako sa len dá. Počas dištančného vzdelávania žiaci 7. - 9. ročníka dostali za úlohu na hodine techniky v rámci projektu Energia pre život v programe Erasmus+ vymyslieť plagáty, ktoré by oslovili verejnosť, aby sa tiež snažili využívať energie rozumne a šetrne. 

            Žiaci využili svoju kreativitu, originalitu a snahu zmeniť veci k lepšiemu a pomocou rôznych IKT nástrojov prepojili techniku s informatikou. Výsledkom boli nádherné plagáty. Čo poviete? Iniciatíva a podnikavosť našich žiakov sa zlepšuje každým dňom.

            Plagáty sme vyvesili v škole, vo vitríne v meste Sliač i na stránke školy. Nech si čo najviac ľudí uvedomí, že každý môže prispieť svojou troškou k spoločnému cieľu.

            Žiaci zároveň vyplnili dotazník, ktorý pre nich pripravila pani učiteľka Slovíková, v ktorom sa vyjadrili k tomu, ako šetrne sa správajú doma - akí zelení sú. :)

            Link na plagáty: https://read.bookcreator.com/fAVzb6fd86bThi1WealkuwJCTDP2/7p0ndztxR1OdyM0qIZXfHA?fbclid=IwAR0hC_Z4TkLY9Ur8alUb8XDzg0EzTi70YaebY1AsF6xHIuSaoK8SK7z8hYc

            Link na projektový blog: https://erasmuse4l.com/2021/04/ciee-let-s-save-the-energy-togehter.html?fbclid=IwAR0fXt4Pb96vweXdry3M-fI6Jj9I2HuT-aT1rAUBG6Yg8HD8Obc5FZ1t8wM

            Pripravila: Mgr. Daniela Slovíková, Mgr. Alžbeta Krúpová

            Úniková hra na hodine matematiky - Svetový deň vody

                    

             

            Dňa 22.3.2021 pri príležitosti Svetového dňa vody hľadali žiaci 5.ročníka na hodinách matematiky kľúč od zamknutej studničky. Žiaci riešili úlohy samostatne doma.

            Ich úlohou bolo prejsť rôzne cvičenia , ktoré boli zamerané na prácu s grafmi, čítanie schém a tabuliek, dopĺňanie textu o vode, ... . Ako predloha im slúžila úvodná snímka KOLOBEHU VODY V PRÍRODE . Pohyblivé obrázky ponúkali videá, schémy, cvičenia na počítanie alebo puzzle.

            Po správnom vyriešení cvičenia sa im zobrazila indícia – jedno písmenko. Cvičenia mohli riešiť žiaci náhodne, zo získaných indícií mali na záver zložiť dve slová – DEŇ VODY. Ak tieto slová správne vytvorili a vpísali ich do poslednej zámky, otvorila sa im zamknutá studnička.

            LINK: ÚNIKOVÁ HRA DEŇ VODY https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vSJWcp5pSmvc0ZJj1ar_VNll6tbKJKnSdpPQhP9aQ-6vp59UoK3Zt3DzXOjROFmoe77GdxFPf5J2KqM/pub?start=false&loop=false&delayms=3000#slide=id.p

            KĽÚČ NA OTVORENIE ZÁMOK (stránka Flippity )– STUDNIČKY:

            https://www.flippity.net/sh.php?k=1VZU2Wvrrx6DKKw_HDH5Sg9MR2XYLDOK6XN1jdPz5vHI

            Žiakov táto hra zaujala , učiteľovi poslali v správe heslo na otvorenie studničky.

             A poslali napríklad takéto odkazy:

            Dobrý deň pani učiteľka Lisičanová, v úlohe ktorú ste zadali na MATematike mi vyšlo DEŇ VODY.
            Tá úloha bola super.
            Prajem pekný zvyšok dňa
            Danielka

            Dobrý deň pani učiteľka, už to mám hotové a vyšlo mi že je to: Deň vody. Bolo to veľmi zaujímavé.

            Barborka

            Dobrý deň, pani učiteľka! Všetko urobiť som ešte nestihol. Večer si to ešte môžem dorobiť. Páčilo sa mi to a podľa indícií mi asi vyšlo DEŇ VODY.

            S pozdravom Šimi

            Dnes sme na hodine hrali tvoju hru, páčilo sa im to. Bola to pre nich super zmena.

             kolegyňa Anka Zvarová (5.C)

            Link  na blog projektu: https://erasmuse4l.com/2021/04/cn-escape-game-in-maths-class-world-water-day.html

            Pripravila: Mgr. Alena Lisičanová

            Vo vzduchu cítime problém

            To je názov projektovej aktivity v rámci projektu E4L. Vo vzduchu cítime problém - znečistenie ovzdušia. Preto sa každoročne zapájame do Európskeho týždňa mobility. Tento rok sme sa v spolupráci s Mestským úradom a mestskou políciou rozhodli zorganizovať školský pešobus v meste Sliač. Na jednotlivých vopred dohodnutých zastávkach (plán bol zverejnený na stránke mesta i školy) na žiakov ráno čakali šoféri pešobusu - učitelia i zamestnanci mestského úradu, ktorí odprevadili žiakov do školy. Sme radi, že sa k nám pridali aj rodičia a iní obyvatelia mesta. Našou snahou bolo prekonať lenivosť, zmenšiť počet áut pred školou, ktoré vozia deti ráno do školy, poukázať na zdravý životný štýl a tiež ochrániť naše mesto pred znečistením. Sme radí, že sa do aktivity zapojili veľa žiakov, rodičov a ďalších obyvateľov mesta. Najaktívnejšie triedy boli odmenené.

            https://erasmuse4l.com/2021/03/we-can-smell-the-problem-in-the-air-school-walkiebus.html

             

            Pripravili: Mgr. Radoslav Ištván, Mgr. Zuzana Šupová a Mgr. Alžbeta Krúpová

            Máme radi našich starých rodičov

            Žiaci nášho ŠKD Pramienok pravidelne navštevujú dôchodcov v Dome seniorov Amicus, ktorý sa nachádza v blízkosti školy. Často prichádzajú s pestrým programom a spríjemňujú starkým chvíle. Ani v tejto náročnej dobe na nich nezabudli. Keďže ich nemôžu navštíviť, pripravili si pre nich v rámci Mesiaca úcty k starším program takto na diaľku s názvom Ctíme ťa .- jeseň života. Veríme, že ich naše video potešilo. Túto aktivitu žiaci zdieľali i pre partnerské školy v projekte E4L rámci programu Erasmus+. Cieľom projektu je rozvíjať spoločenské a občianske kompetencie u žiakov, ctiť si život a hodnoty našich rodičov a starých rodičov, venovať im svoj čas, aby sa necítili opustení. Veď poznáte rozprávku o troch grošoch, však?

            Video si môžete pozrieť tu: Ctíme Ťa, jeseň životahttps://www.youtube.com/watch?

            v=FuqmJaPAFMQ

            Pripravili: Tatiana Groves a členky ŠKD a Mgr. Rastislav Očenáš

                                       

            Decembrové tradície na Slovensku

            link: https://twinspace.etwinning.net/112239/pages/page/1227482

            V rámci projektu E4L sme našim projektovým partnerom predstavili tradície, ktoré začínajú adventným obdobím a končia Novým Rokom. Adventné sviečky a 4 adventné nedele, Mikuláš, Lucia, Vianoce, Silvester a Nový rok...to sú sviatky, ktoré sú súčasťou našeho kultúrneho dedičstva. Tradície dedené z generácie na generáciu. Preto je potrebné sa o nich učiť, prezentovať ich doma i v zahraničí, pretože, toto nás robí Slovákmi. Naša kutlúra je krásna a jedinečná. Preto si ju treba chrániť.

             

            Pripravili: pani vychovávateľky zo školského klubu detí, text pre Twinspace pripravila Mgr. A. Krúpová

            Poznáte dobre projektové krajiny?

            link: https://erasmuse4l.com/2020/12/do-you-know-your-project-partner-countries.html

             

            Pripravila: Mgr. Alžbeta Krúpová 

            Prezentácia našej základnej školy 

            link: https://erasmuse4l.com/2020/11/slovakia.html

             

            Pripravila: Mgr. Alžbeta Krúpová

        • zatiaľ žiadne údaje
          • Lorem ipsum...