• Naša škola získala ocenenie od Európskej komisie

• 26.01.2022 21:40
        • Naša škola získala v uplynulom týždni ocenenie od Európskej komisie za aktivity počas medzinárodného týždňa programovania - CODE WEEK 2021. Žiaci 2.B s pomocou tretiakov a piatakov pod vedením Mgr. Očenáša a Mgr. Storošku vymysleli unikátny systém triedenia odpadov v modelovom mestečku.
        • Robotov (ozobot bit) preprogramovali na inteligentné smetné nádoby, ktoré sa po naplnení samostatne vyberú na skládku či už plastov, kovov, bioodpadu, papiera, vyseparovaný odpad tam odovzdajú a prázdne sa úplne autonómne vrátia domov.

Unikátne na tomto riešení je, že námet projektu pochádzal od samotných žiakov, ktorých trápilo, že odpady ešte stále často končia v spaľovniach kvôli nedokonalému vytriedeniu. Ďalším skvelým okamihom projektu bola spolupráca viacerých ročníkov - druháci, tretiaci i piataci vytvorili počas hodín prvouky a informatiky zodpovedajúcu časť kódu “odpadových robotov” a ich spolupráca v konečnom dôsledku funguje veľmi kompaktne. Okrem kódovania sme zapojili aj šikovné ruky pri výtvarnom stvárnení mestečka (z odpadových materiálov samozrejme:) a aj pýchu našej školy - 3D tlač - pomocou ktorej sa naši ozoboti zmenili na farebné “smetiaky budúcnosti”.

Tento projekt ocenila Európska komisia nielen pre jeho nápadité kódové riešenie, či silný ekologický potenciál, ale tiež kvôli spolupráci so školami v zahraničí (naše partnerské školy v programe Erasmus + zo Španielska a Talianska), s ktorými sme sa pre Codeweek 2021 rozhodli využiť technológie na pomoc životnému prostrediu.

Sliačski žiaci tak opäť raz urobili svojej škole i mestu dobré meno v Európe.

Druháci naprogramovali systém triedenia odpadu pre malé mestečko. Povedia vám, ako pri tom rozmýšľali.