• Daniel Fischer: Vynáranie – Osem statočných

• 06.09.2018 20:54
        • Pri príležitosti 50. výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa bola v Športovej hale ZŠ Andreja Sládkoviča Sliač inštalovaná výstava VYNÁRANIE (8 STATOČNÝCH) od autora Daniela Fischera.

Autora inšpirovali osudy ôsmich ľudí, ktorí v roku 1968 vystúpili v Moskve na Červenom námestí a verejne prejavili svoj nesúhlas s okupáciou Československa. Protestovali proti vlastnej krajine a za svoj názor boli následne potrestaní.

Aj naši žiaci 7. – 9. ročníka si boli výstavu pozrieť. Výklad k výstave im podal Ing. Milan Julény, občiansky aktivista a účastník spomínaného obdobia. Žiaci si pozorne prezreli vystavené exponáty a aktívne pracovali pri hľadaní odpovedí na otázky v pracovnom liste. Okrem vystavených exponátov si mohli prezrieť aj dobové fotografie, ktorých autorom je dokumentarista zo Sliača, p. Igor Čekan.

Druhou aktivitou, ktorá súvisela s témou výstavy, bolo premietanie dokumentárnych filmov s tematikou okupácie pod názvom „Sliač v bratskom objatí“ a „Na vlnách slobody“.

Výstava a aktivity s ňou súvisiace prispeli k prehĺbeniu vedomostí žiakov o priebehu udalostí v roku 1968.

FOTOGALÉRIA