• WATER – 2. projektové stretnutie programu Erasmus+

• 23.10.2018 15:50
        • Týždeň od 15. – 19. 10. 2018 patril v našej škole vode. Vode v rôznych podobách. Prečo? Naša škola bola hostiteľskou organizáciou pre 2. projektové stretnutie medzinárodnej mobility žiakov a učiteľov v programe Erasmus+. Prišlo k nám vyše 30 účastníkov zo Základnej školy Přimda, Česká republika a zo Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Powstańców Wielkopolskich v Mielżyne, Poľsko, aby sme spoločne pracovali, učili sa navzájom, spoznávali sa a tak naplnili ciele nášho projektu.

Počas piatich dní mali žiaci a učitelia pripravený bohatý program. Náš školský projektový tím prichystal rôznorodé aktivity, exkurzie, tvorivé úlohy a cez neformálne vzdelávanie a zážitkové učenie mali žiaci možnosť objavovať a spoznávať vodu v každodenných situáciách, vo všetkých podobách.

Slávnostné otvorenie projektového stretnutia sa konalo v kine Hron, kde boli pozvaní aj zástupcovia Mesta Sliač a zástupkyňa Slovenského inštitútu mládeže Iuventa. Absolventka našej základnej školy, Paulína Púpalová, celý program moderovala. Okrem kultúrneho programu pripraveného žiakmi školy pod vedením Mgr. Oľgy Vonkomerovej, Zuzany Cvikovej a Tatiany Groves, sme mali možnosť vidieť tri videá vytvorené žiakmi, v ktorých nám predstavili svoju školu.

Po prehliadke školy a teambuildingových aktivitách, kedy každý žiak dostal odznak s logom projektu a svojím menom, sa žiaci rozdelili do skupín a pracovali v medzinárodných skupinách na troch stanovištiach – literárnom, v PC učebni si vyrobili kvapku v 3D tlačiarni a v školskej kuchynke si napiekli medovníčky z formičiek z 3D tlačiarne. Podvečer patril prechádzke do kúpeľov, kde mali žiaci možnosť ochutnať vodu z našich sliačskych prameňov.

V utorok sme išli do terénu. Prvá zastávka bola v čističke odpadových vôd vo Zvolene, nasledoval výstup na Pustý hrad a poobede boli žiaci a učitelia zrelaxovať v Aquaparku v Kováčovej. Streda znova patrila tvorivosti a bádaniu na stanovištiach. Žiaci si vyzdobili textilné tašky a v školskej záhrade riešili úlohy spojené s cyklom vody, množstvom vody na Zemi a vyskúšali si filtráciu vody cez rôzne vrstvy. V chemickom laboratóriu robili tri pokusy a skúmali chemické vlastnosti vody. Letisko Sliač sme navštívili poobede, kde si žiaci mali možnosť vyskúšať trenažér leteckej katastrofy.

Vo štvrtok ráno sme účastníkov zobrali do Bratislavy. Najprv sme sa previezli loďou po Dunaji, navštívili sme Vodárenské múzeum, kde sme dokonca mali možnosť urobiť rozhovor do rozhlasovej relácie o našom projekte  a po obede sme  sa  vybrali  na  návštevu do  Iuventy. O tejto našej návšteve sa môžete dočítať v nasledovnom linku na webovej stránke Iuventa: https://www.iuventa.sk/sk/NOVINKY/ucastnici-projektu-water-voda-v-iuvente.alej?ind=. Západ slnka a sútok riek Dunaja a Moravy sme si pozreli na Devíne, odkiaľ sme sa plní zážitkov a nových skúseností v neskorých večerných hodinách vrátili domov.

A aby sme nevynechali ani našu druhú najdlhšiu slovenskú rieku Hron, v piatok sme sa vyhrali na jej breh a z prírodných materiálov (listy, kamene, kvety, konáriky) sme vlastnoručne v 5 tímoch vyrobili mandaly, rámiky na fotografie a plťky. Tie sme potom spoločne pustili dole Hronom. Dúfam, že si každý účastník niečo pekné zaželal :D. Poobedie sme si spríjemnili koncertom Ecotour Thomasa Puskailera, ktorý mal u žiakov veľký úspech.

No a ani sme sa nenazdali a koniec týždňa bol tu. Čas lúčenia býva vždy emotívny. Večerný rozlúčkový večierok otvoril pán riaditeľ krátkym zhodnotením celotýždňovej činnosti žiakov. Každý učiteľ a žiak dostal certifikát a malý darček ako spomienku na toto vydarené stretnutie. Nechýbalo ani občerstvenie, pizza a sladká torta s logom projektu.

Žiaci mali  počas týždňa svojimi mobilmi odfotiť vodu v rôznych podobách. A verte, fotografie boli naozaj nádherné. V C-bloku máte možnosť pozrieť si nástenky so žiackymi  fotografiami a prácami. Pevne verím, že sa nenájde nik, kto by nerád spomínal na toto medzinárodné stretnutie. Už teraz sa všetci tešíme na ďalšie projektové stretnutie, ktoré sa bude konať začiatkom júna 2019 v českej Základnej škole Přimda.
          FOTOGALÉRIA

Mgr. Alžbeta Krúpová, koordinátorka projektovej činnosti