• Týždeň v duchu hesla: V zdravom tele zdravý duch

• 10.06.2019 17:13
        • Vďaka medzinárodnej mobilite v rámci programu Erasmus+ sme v našom meste, v našej škole hostili 10 študentov a 3 pedagógov z francúzskeho Lycée Jean Bart, Dunkerque. Študenti strávili  týždeň (1.6. - 8.6.2019)  v slovenských rodinách a spoznávali školu a krajinu, v ktorej boli prvýkrát.
        • Projekt zameraný na zdravý životný štýl, na spoznávanie kultúry, histórie, geografie a špecifík hostiteľskej krajiny umožnil študentom získať množstvo nových skúseností, vedomostí a zážitkov, precvičiť si svoje anglické jazykové znalosti a prehĺbiť priateľstvá. Vďaka tímu pedagógov zo Základnej školy A. Sládkoviča a sponzorom mohli naši i zahraniční študenti navštíviť rôzne miesta a inštitúcie, a tak zážitkovým učením rozšíriť svoje obzory. Veď cyklotúra, turistika, splav po rieke Hron, plávanie, prechádzka po sliačskych kúpeľoch, návšteva leteckej základne v Sliači alebo jazda lanovkou na Novú hoľu, to všetko je len zlomok z 19 aktivít, ktoré tvorili celotýždenný program. Okrem športových aktivít sa žiaci venovali aj téme zdravého stravovania – podľa receptu si sami navarili bryndzové pirohy, porovnávali výhody a nevýhody fastfoodu a domácej stravy, zisťovali denný príjem a výdaj energie, hľadali E (éčka) v potravinách a ich funkciu, navštívili historické pamiatky Budapešti, Bratislavy, Banskej Bystrice a Zvolena. Envirotéme sa venovali na Technickej Univerzite vo Zvolene a vo vzdelávacom centre Živica v Záježovej, kde sa dozvedeli o záchrane mestských včiel, dažďovej záhrade či o včeľom a motýľom bufete. Témy pestré a veľmi aktuálne. Históriu regiónu im priblížila rektorka v Historickej škole prof. Jozefa Mistríka na Španej Doline i návšteva Múzea holokaustu v Seredi. Veríme, že táto mobilita je pilotnou v ďalšej spolupráci s touto francúzskou školou v rámci programu Erasmus+. Pretože Erasmus je skvelý spôsob, ako spoznávať okolité krajiny a hľadať to, čo máme všetci spoločné – zážitok z učenia a spoznávania nového.
          Mgr. Alžbeta Krúpová, koordinátorka projektu