• Aktivity a súťaže

     • Okresné kolo v bedmintone chlapcov
      • Okresné kolo v bedmintone chlapcov

      • 26.10. 2018 sa v našej škole uskutočnila okresná súťaž v bedmintone chlapcov. Chlapci boli úspešní a tu sú výsledky:
     • Záložky do kníh spájajú školy
      • Záložky do kníh spájajú školy

      • V mesiaci októbri oslavujeme Medzinárodný deň školských knižníc. Preto sme sa aj my na hodine anglického jazyka rozhodli vytvoriť záložky do kníh, a tým podporiť rozvoj čitateľskej gramotnosti aj čítaním v tomto cudzom jazyku.
           Žiaci šiesteho a ôsmeho ročníka sa dali do práce a vyrobili naozaj krásne záložky.

     • Žiaci z troch štátov vo Vodárenskom múzeu
      • Žiaci z troch štátov vo Vodárenskom múzeu

      • Rozhlasová reportáž

       Žiaci zo Základnej školy v Sliači pozvali 26 rovesníkov z Česka i Poľska na prehliadku Vodárenského múzea v Bratislave. Ich spoluprácu cez projekt Erasmus + spojila voda. Viac Soni Juríkovej povedal riaditeľ sliačskej školy Robert Borbély. Reportáž si môžete vypočuť v nasledovnom linku: https://slovensko.rtvs.sk/clanky/veda-a-technika/178150/ziaci-z-troch-statov-vo-vodarenskom-muzeu

     • Literárno-vedná exkurzia žiakov 5. ročníka
      • Literárno-vedná exkurzia žiakov 5. ročníka

      • 23. októbra 2018 vymenili žiaci 5. ročníka školské lavice za pohodlný autobus a vybrali sa na cesty za poznaním. Cieľom bolo Brezno a okolie.
     • Jesenné knihobranie
      • Jesenné knihobranie

      • 19. - 22. októbra sa v našej škole  už po tretíkrát uskutočnilo „ Jesenné knihobranie“  – burza (ne)potrebných kníh.
       Každý žiak mal možnosť priniesť niekoľko zaujímavých kníh, ktoré vo svojej knižnici nepotrebuje a rád by ich venoval niekomu ďalšiemu.

     • WATER – 2. projektové stretnutie programu Erasmus+
      • WATER – 2. projektové stretnutie programu Erasmus+

      • Týždeň od 15. – 19. 10. 2018 patril v našej škole vode. Vode v rôznych podobách. Prečo? Naša škola bola hostiteľskou organizáciou pre 2. projektové stretnutie medzinárodnej mobility žiakov a učiteľov v programe Erasmus+. Prišlo k nám vyše 30 účastníkov zo Základnej školy Přimda, Česká republika a zo Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Powstańców Wielkopolskich v Mielżyne, Poľsko, aby sme spoločne pracovali, učili sa navzájom, spoznávali sa a tak naplnili ciele nášho projektu.

       Počas piatich dní mali žiaci a učitelia pripravený bohatý program. Náš školský projektový tím prichystal rôznorodé aktivity, exkurzie, tvorivé úlohy a cez neformálne vzdelávanie a zážitkové učenie mali žiaci možnosť objavovať a spoznávať vodu v každodenných situáciách, vo všetkých podobách.

       Slávnostné otvorenie projektového stretnutia sa konalo v kine Hron, kde boli pozvaní aj zástupcovia Mesta Sliač a zástupkyňa Slovenského inštitútu mládeže Iuventa. Absolventka našej základnej školy, Paulína Púpalová, celý program moderovala. Okrem kultúrneho programu pripraveného žiakmi školy pod vedením Mgr. Oľgy Vonkomerovej, Zuzany Cvikovej a Tatiany Groves, sme mali možnosť vidieť tri videá vytvorené žiakmi, v ktorých nám predstavili svoju školu.

       Po prehliadke školy a teambuildingových aktivitách, kedy každý žiak dostal odznak s logom projektu a svojím menom, sa žiaci rozdelili do skupín a pracovali v medzinárodných skupinách na troch stanovištiach – literárnom, v PC učebni si vyrobili kvapku v 3D tlačiarni a v školskej kuchynke si napiekli medovníčky z formičiek z 3D tlačiarne. Podvečer patril prechádzke do kúpeľov, kde mali žiaci možnosť ochutnať vodu z našich sliačskych prameňov.

       V utorok sme išli do terénu. Prvá zastávka bola v čističke odpadových vôd vo Zvolene, nasledoval výstup na Pustý hrad a poobede boli žiaci a učitelia zrelaxovať v Aquaparku v Kováčovej. Streda znova patrila tvorivosti a bádaniu na stanovištiach. Žiaci si vyzdobili textilné tašky a v školskej záhrade riešili úlohy spojené s cyklom vody, množstvom vody na Zemi a vyskúšali si filtráciu vody cez rôzne vrstvy. V chemickom laboratóriu robili tri pokusy a skúmali chemické vlastnosti vody. Letisko Sliač sme navštívili poobede, kde si žiaci mali možnosť vyskúšať trenažér leteckej katastrofy.

       Vo štvrtok ráno sme účastníkov zobrali do Bratislavy. Najprv sme sa previezli loďou po Dunaji, navštívili sme Vodárenské múzeum, kde sme dokonca mali možnosť urobiť rozhovor do rozhlasovej relácie o našom projekte  a po obede sme  sa  vybrali  na  návštevu do  Iuventy. O tejto našej návšteve sa môžete dočítať v nasledovnom linku na webovej stránke Iuventa: https://www.iuventa.sk/sk/NOVINKY/ucastnici-projektu-water-voda-v-iuvente.alej?ind=. Západ slnka a sútok riek Dunaja a Moravy sme si pozreli na Devíne, odkiaľ sme sa plní zážitkov a nových skúseností v neskorých večerných hodinách vrátili domov.

       A aby sme nevynechali ani našu druhú najdlhšiu slovenskú rieku Hron, v piatok sme sa vyhrali na jej breh a z prírodných materiálov (listy, kamene, kvety, konáriky) sme vlastnoručne v 5 tímoch vyrobili mandaly, rámiky na fotografie a plťky. Tie sme potom spoločne pustili dole Hronom. Dúfam, že si každý účastník niečo pekné zaželal :D. Poobedie sme si spríjemnili koncertom Ecotour Thomasa Puskailera, ktorý mal u žiakov veľký úspech.

       No a ani sme sa nenazdali a koniec týždňa bol tu. Čas lúčenia býva vždy emotívny. Večerný rozlúčkový večierok otvoril pán riaditeľ krátkym zhodnotením celotýždňovej činnosti žiakov. Každý učiteľ a žiak dostal certifikát a malý darček ako spomienku na toto vydarené stretnutie. Nechýbalo ani občerstvenie, pizza a sladká torta s logom projektu.

       Žiaci mali  počas týždňa svojimi mobilmi odfotiť vodu v rôznych podobách. A verte, fotografie boli naozaj nádherné. V C-bloku máte možnosť pozrieť si nástenky so žiackymi  fotografiami a prácami. Pevne verím, že sa nenájde nik, kto by nerád spomínal na toto medzinárodné stretnutie. Už teraz sa všetci tešíme na ďalšie projektové stretnutie, ktoré sa bude konať začiatkom júna 2019 v českej Základnej škole Přimda.
       FOTOGALÉRIA

       Mgr. Alžbeta Krúpová, koordinátorka projektovej činnosti

     • Jesenné knihobranie
      • Jesenné knihobranie

      • Pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc a cieľavedomého rozvoja čitateľskej gramotnosti sa od 15. - 19. októbra 2018 organizuje v našej škole burza (ne)potrebných kníh s názvom JESENNÉ KNIHOBRANIE.

      • Turnaj v malom futbale

      • Do galérie Turnaj v malom futbale boli pridané fotografie.

       Mesto Sliač v spolupráci so Základnou školou A. Sládkoviča v Sliači dňa 18. októbra 2018 v telocvični  ZŠ zorganizovali už štvrtý ročník podujatia TURNAJ V MALOM FUTBALE, ktorý propaguje myšlienku celosvetovej kampane projektu FARE: „Šport spája veľa farieb, jedna hra“. Jedným z najlepších prostriedkov na potláčanie predsudkov a spájanie ľudí z rôznych komunít a sociálnych pomerov je práve šport a s ním spojené férové športové správanie.
       Naše   motto: ,,Spájame generácie “ , bolo úspešným spojením seniorov z JDS  Sliač a starších žiakov zo ZŠ. A. Sládkoviča v Sliači vo futbalovom turnaji.
       Výborná atmosféra, športové nasadenie, entuziazmus a tolerancia  boli hlavné atribúty podujatia, v ktorom seniori z JDS v Sliači  nezaostávali  za najmladšími futbalistami mesta.  Nenabehali síce toho toľko ako ich mladí protihráči, ale ako sa ukázalo pri  hre použili rôzne „fígle“, ktorým sa tí mladší ešte musia učiť. Na vydýchnutie si mohli účastníci zahrať aj stolný tenis.
       Myšlienkou turnaja, bolo spojiť ľudí  rôznej etnickej a vekovej  príslušnosti a podporiť myšlienku rodovej rovnosti prostredníctvom športu.
                                                                                                           Mgr. Radoslav Ištván

        

     • Ďalšie úspechy našich bedmintonistov
      • Ďalšie úspechy našich bedmintonistov

      • V Košiciach sa dňa  6.9.2018 konal celoslovenský bedmintonový turnaj skupiny A v kategórii jedenásťročných hráčov. Košická hala privítala 53 hráčov, ktorí súťažili v dvojhrách, štvorhrách a v zmiešanej štvorhre. Žiak našej školy Andrej Suchý ovládol všetky chlapčenské disciplíny a umiestnil sa na 1. mieste. Získal  tri zlaté medaily a tri cenné športové poháre.


        
      • Naše bedmintonistky sú najlepšie v okrese

      • 19. októbra 2018 súťažili naši bedmintonisti v okresnom kole. Darilo sa dievčatám -  Dominika Ďurčíková a Hanka Zelinová z 9. A obsadili krásne 1. miesto. Blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

      • Školské kolo v stolnom tenise

      • Dňa 12.10.2018  sa uskutočnilo školské kolo v stolnom tenise žiakov 2. stupňa. Súťažilo 20 žiakov. Na 1. mieste sa umiestnil Marek Berky z 9.A,  na 2. mieste Daniel Nemeti z 9.C a na 3. mieste bol Simeon Suchý z 9.A.
     • SadOVO
      • SadOVO

      • Naša škola je zapojená do projektu SadOVO. Prišiel čas mapovania starých a krajinných odrôd jabĺk a hrušiek. Aké je to byť bádateľom a objaviteľom, si v jedno piatkové popoludnie vyskúšali žiaci 6. B triedy.

    • zatiaľ žiadne údaje