• Výchovná poradkyňa

• Práca výchovného poradcu (VP) sa bude realizovať v zmysle rozpracovaných pokynov MŠ SR pre ďalšie prehĺbenie profesionálnej orientácie a výchovy k voľbe povolania a na základe Sprievodcu školským rokom. Hlavné úlohy a činnosť výchovného poradcu v škole sú v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákonom č. 138/2019 Z. z., o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorými sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, s Dohovorom o právach dieťaťa, Deklaráciou ľudských práv a Listinou ľudských práv.

Úlohy výchovného poradcu

1.      Informačnáporadenská činnosť VP pre žiakov, rodičov, triednych učiteľov a iných pracovníkov školy.

2.      spolupráci so školským psychológom využívať účinné nástroje na prevenciu a následné riešenie prejavov problémového správania, záškoláctva, šikanovania, prejavov extrémizmu a pod.

3.      Konzultácie so špeciálnym pedagógom ohľadom žiakov so ŠVVP

4.      Spolupráca s vedením školy, s triednymi učiteľmi a ostatnými pedagogickými pracovníkmi školy pri riešení výchovno-vzdelávacích problémov žiakov.

5.      Spolupráca s CPPPaP, s políciou, s detskou lekárkou, s Centrom voľného času.

6.      Poradensko - informačná činnosť v oblasti profesijnej orientácie a prípravy na voľbu povolania pre žiakov a ich zákonných zástupcov (ZZ).

7.      Spolupráca so ŠVS v Banskej Bystrici v oblasti profesijnej orientácie a prechodu

žiakov zo ZŠ na SŠ, s Úradom práce a sociálnych vecí, s Regionálnym centrom

kariéry,VP základných a stredných škôl.                                            .

8.      Spolupráca s koordinátorom výchovy k ľudským právam - prehlbovanie poznatkov  a právneho vedomia žiakov o ľudských hodnotách, ktoré sú zahrnuté v medzinárodných dokumentoch Všeobecná deklarácia ľudských práv a Dohovor o právach dieťaťa.

9.      Spolupráca s koordinátorom prevencie drogových závislostí – príprava aktivít k aktuálnym témam (zdravá strava, látky nebezpečné pre život)

10.  Uskutočňovanie vlastnej diagnostickej činnosti v spolupráci s triednymi učiteľmi a vyučujúcimi niektorých predmetov – etická výchova, občianska náuka a iné.

11.  Vedenie dokumentácie VP.