• Aktivity a súťaže

          • Naši basketbalisti obsadili 3. miesto
            • Naši basketbalisti obsadili 3. miesto

            • Vo štvrtok  7.decembra 2023 sa na ZŠ M. Rázusa vo Zvolene uskutočnil basketbalový turnaj pre druhý stupeň a výrazným vplyvom sa pod jeho priebeh podpísali aj členovia tímu našej školy. 
            • Zimná turistika k Chate M. R. Štefánika

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Zimná turistika k Chate M. R. Štefánika.

              Dnes žiaci ôsmeho ročníka vyniesli drevo na Chatu M. R. Štefánika, 1740 m n m. Chata sa nachádza v Nízkych Tatrách, pod Ďumbierom. V nosení dreva sa žiaci striedali. Okúsili zimnú turistiku, hlboký sneh, ale ani silný vietor na kopci ich neodradil od splnenia výzvy. Na chate ich za odmenu čakal teplý čaj, kapustnica alebo aj sladká čokoláda. Najlepší zážitok bola “jazda” dole kopcom. Ďakujem pani učiteľke Zvarovej za skvelý nápad ako sprievodnú aktivitu ku putovnej výstave Stopy života o živote a práci Milana Rastislava Štefánika a celú jej organizáciu. Výstava bude inštalovaná u nás v škole od 5.-21.12.2023. Pre verejnosť ju sprístupníme 19.12. 2023 spoločne s ukážkou ďalších sprievodných aktivít našich žiakov. Môj obdiv má pani asistentka Sekerešová, ktorá niesla drevo skoro celú túru a žiaci, ktorí prekonali sami seba. Ja sama som niesla drevo iba chvíľu a poviem Vám, dalo mi to zabrať. Cesta naspäť bola viac než veselá. Užili sme si snehu až-až. Veď posúďte sami. Na instagrame školy:) Mgr. Alžbeta Krúpová

            • Majstrovstvá okresu Zvolen v streľbe zo vzduchovky

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Majstrovstvá okresu Zvolen v streľbe zo vzduchovky.

              Naši žiaci, členovia streleckého krúžku, sa zúčastnili 28.11.2023 Majstrovstiev okresu Zvolen v streľbe zo vzduchovky vo Zvolenskej Slatine. Našim strelcom sa opäť darilo.
              Umiestnili sa nasledovne :
              Mladší žiaci: 3. miesto – Ivan Cejzl  6.B
              Družstvo mladších žiakov : 2. miesto – Cejzl Ivan  6.B, Havran Ondrej  7.B, Adamovič Jozef  7.B
              Starší žiaci: 1. miesto – Lukáš Novák  9.B
                                   2. miesto – Adam Roziak  7.B
                                   3. miesto – Juraj Slíz  8.C
              Staršie žiačky : 2. miesto – Larisa Mikušková  9.A
                                         4. miesto – Nela Urdová     7.A  
              Družstvo starších žiakov : 1. miesto – Novák Lukáš 9.B, Roziak Adam 7.B, Slíz Juraj 8.C
              Všetkým strelcom srdečne blahoželám k úspešnému reprezentovaniu našej školy.
              Tatiana Groves, trénerka strelcov

            • 4.B - Exkurzia v sklade BELSPOL v Sliači

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album 4.B - Exkurzia v BELSPOL Sliač.

              Dnes sa žiaci 4.B zúčastnili na exkurzii v sklade ovocia a zeleniny Belspol v Sliači, kde im konateľ p.Belička poukazoval spôsob prípravy kyslej kapusty od kapustových hláv až po finálny produkt. Žiaci si mohli pozrieť celý postup, privoňať i ochutnať z tejto kapusty. Keďže sme zapojení do projektu Skutočne zdravá škola a aj v našej jedálni konzumujeme ovocie a zeleninu z tohto skladu, ktorý sa zameriava na slovenských dodávateľov, bolo veľmi dobré to vidieť naživo.

          • iBOBOR - celoslovenské kolo informatickej súťaže 2023/2024
            • iBOBOR - celoslovenské kolo informatickej súťaže 2023/2024

            • Do riešenia 17. ročníka online informatickej súťaže iBobor sa v školskom roku 2023/2024 zapojilo 77 žiakov 2.- 9. ročníka. Z tohto počtu malo viac ako 50 bodov a úspešnými riešiteľmi súťaže sa stalo 38 žiakov našej základnej školy. 
               
            • Erasmus+ akreditácia Castelldefels

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Erasmus+ akreditácia Castelldefels .

              20.11. Deň cesty

              Cesta na skupinovú mobilitu žiakov do Castelldefels ubehla veľmi dobre, hoci sme troška preverili ostražitosť letiskovej kontroly a našu schopnosť komunikovať v angličtine. :) Na letisku v Barcelone nás už čakali rodiny so spolužiakmi, zvítali sme sa a odišli sme do rodín. ​​​​​​Čaká nás bohatý a náročný program, na ktorý sa všetci tešíme.

               

              21.11. Nekontrolované požiare a Sagrada Família

              Dnes sme začali deň v miestnej škole, Institut Josep Lluís Sert Castelldefels, kam nás priviedli naši noví spolužiaci, u ktorých sme ubytovaní v rodinách. Program sa začal spoločným stretnutím, predstavením školy a dohodnutím spoločných pravidiel.

              Po rozdelení do skupín sme sa začali venovať téme celej mobility v Castelldefels - nekontrolovaným lesným požiarom. Domáci environmentálni aktivisti v spolupráci so školou pre nás pripravili materiály, v ktorých sme sa okrem podmienok za akých požiare vznikajú dozvedeli aj to, že sú dôsledkom klimatickej zmeny. Pracovali sme metódou porovnávania - porovnávali sme stav v Španielsku a na Slovensku. Zaujímavé bolo čítanie z porovnávacích meteorologických máp, vďaka ktorým sme napríklad mohli “nazrieť do budúcnosti” a zistiť, že prognózy vzniku týchto požiarov sú nelichotivé a čoskoro sa môžu týkať aj Slovenska. 

              Poobednou aktivitou bola návšteva Baziliky Sagrada Família v Barcelone. Do Barcelony sa naša početná skupina prepravila vlakom a aby sme stihli vstup, museli sme zo stanice klusať v celkom svižnom tempe. Vstup do baziliky však za to naozaj stál. 

              Baziliku začal stavať (a stavba ešte stále prebieha) katalánsky geniálny architekt Antoni Gaudí v roku 1882. Názov znamená “Svätá rodina” a tá sa vo výzdobe chrámu objavuje naozaj často. Bazilika je známa pre svoju monumentálnu architektúru, ktorá spája secesiu, modernizmus a organické tvary. Táto pamiatka nám umožnila uvedomiť si, čo dokáže jeden človek, ak zameria všetku svoju energiu na jediný cieľ. Každý z nás si odnášal iný vnem - pre niekoho to bola majestátnosť stavby, pre niekoho až nepozemská hra svetiel vnútri chrámu, iní hovorili o pocite, ktorý sa podobá návšteve jaskyne, či skameneného lesa, keďže interiér baziliky je plný organických tvarov a navodzuje zdanie, že ho vytvorila príroda, nie človek.​​​​​​​​​​​​​

              22.11. Maľuj ako modernisti

              Dnešný deň sme začali úplne opačne ako býva zvykom - výletom - a skončili sme ho v školských laviciach…ale všetko pekne po poradí. Ráno sme sa odviezli autobusom do mesta Sitges, ktoré je od Castelldefels vzdialené necelých 20km. Je to prekrásne historické mesto a zároveň prímorské letovisko, čo z neho robí veľmi vyhľadávané miesto. Napriek novembrovému dátumu sme neodolali a časť pobytu sme strávili na pláži. Našli sa aj odvážlivci, ktorí si zaplávali, no väčšina z nás si vystačila s kúpaním v slnečných lúčoch. 

              Kým sme sa dostali k návšteve miestneho múzea, stihli sme ešte spoznávaciu aktivitu v meste, kde sme podľa mapy a zadania vyhľadávali pamätihodnosti a fotili sme sa pri nich. Nasledovala návšteva múzea Cau Ferrat, ktoré bolo založené v roku 1893 umelcom Santiago Rusiñol (1861-1931). Okrem rôznych predmetov, ktoré patrili samotnému umelcovi sú v ňom vystavené jeho obrazy maľované v štýle modernizmu a impresionizmu. Návšteva múzea nebola samoúčelná. Mali sme sa tam inšpirovať pre ďalšiu aktivitu, pri ktorej sme za zvuku mora maľovali obrazy znázorňujúce lesný požiar, alebo krajinu po požiari. Pri tejto aktivite bolo dôležité predstaviť si požiar a jeho mohutnosť a dôsledky. Po odchode zo Sitges sme sa presunuli do nášho domovského mesta Castelldefels do umelovytvorených mokradí. V nich nás sprevádzali environmentálni aktivisti, ktorí sa o mokrade starajú, pozorujú v nich vtáky, bojujú za nezasahovanie do týchto území. Až po Barcelonu predstavujú tieto mokrade široko-ďaleko jediný súvislý pás zelene, v ktorom môžu vtáky hniezdiť a žiť, preto sú tieto mokrade také krehké a závislé na ochrane. Tiež sme mohli pozorovať ako tento krehký ekosystém ovplyvňuje sucho, invázne rastliny, či presaky z nedostačujúcej a zastaranej kanalizácie mesta Castelldefels. Poslednou aktivitou bol návrat do školy, kde sme diskutovali o ekologických rozmeroch rozširovania letiska v Castelldefels.

               

              23.11. Ako somáre zachraňujú Barcelonu

              Dnešný deň sme si nemohli nespomenúť na pána učiteľa Storošku. Po príchode do školy nás už totiž čakali krabice s micro:bitmi pre 4 skupiny, v ktorých sme následne spolupracovali na výrobe detektora požiaru a zariadenia na jeho uhasenie. Zariadenia sme mali pripravené, no bolo potrebné ich naprogramovať tak, aby jedno zo zariadení dokázalo detegovať oheň v blízkosti (pomocou teplotného senzora) a aby následne vyslalo rádiový signál do spárovaného zariadenia, ktoré spustí vodné čerpadlo a zdroj požiaru uhasí. Programovanie bolo náročné, hlavne pri tejto aktivite nás prelínanie angličtiny, španielčiny a slovenčiny mýlilo najviac. No slovenská programovacia škola zožala úspech, naši žiaci veľmi iniciatívne prevzali kormidlo a doviedli svoje skupiny až k úspešnému ukončeniu a k uhaseniu ohňa. 

              O necelú hodinku a pol sme sa už viezli autobusom až pred brány Barcelony do kopcovitej prírodnej rezervácie Collserola, Sant Cugat na farmu Can Domenech. Tu sme boli svedkami ako jednoduché riešenia môžu priniesť zaujímavé výsledky. Farma Can Domenech má viac, než 500 rokov, no s najväčšími problémami sa asi potýka v súčasnosti. Farmárčenie nie je žiadny lukratívny biznis a farmári svoje farmy predávajú, pretože sa poľnohospodárstvom nedokážu uživiť. Can Domenech je však výnimkou a stále bojuje aj vďaka projektom ako je prevencia voči požiarom s použitím služieb obyčajných oslov. Malá črieda oslíkov sa stala strážnymi anjelmi mesta Barcelona, ktoré leží hneď “za kopcom”. Možno ešte stále nerozumiete, no vysvetlenie je jednoduché - V lesoch Collseroly je v podraste možstvo rastlín, ktoré v prípade požiaru poskytujú ohňu skvelé podmienky na šírenie. Tieto rastliny nedokážu odstraňovať ľudia, pretože by to bolo príliš drahé. Oslíky sa však prirodzene tžmito rastlinami živia a tak dokonale vyčistia les až na podložie, zároveň ho aj dobre pohnoja a takto znižujú množstvo “paliva” v prípade vzniku požiaru. Zároveň sme videli zaujímavé prepojenie technológie a poľnohospodárstva. Farmár riadi oslíky cez aplikáciu, kde im na mape prstom nakreslí “ohradu” v území, ktoré majú oslíky vypásť. Oslíky majú na krku zariadenia, ktoré ich najsôr upozornia zvukom, neskôr elektrickým impulzom, že prekračujú neviditeľnú hranicu. Takto môže farmár manažovať čriedu aj bez použitia elektrického ohradníka, ktorý je veľmi náročný na presúvanie a inštaláciu. Šikovné, čo poviete?

              Deň sme ukončili hrou Scavanger hunt v Parc Ciutadella v Barcelone. Tu sme okrem hry mali čas aj na spoznávanie okolia, rozhovory, obed a nanuk.

               

              24.11. Túra do pohoria Garaf

               

              Dnes sme boli na ceste hneď od rána. V miernom stúpaní a príjemnom počasí (je tu ako u nás na jar:) sme sa po trištvrtehodinke dostali do lesnatého územia Cal Ganxo. Na fotkách je možné vidieť “školu v prírode”, kde sa väčšina našich dnešných aktivít odohrala. Tu sme sa rozdelili na dve skupiny. Jedna skupina absolvovala najskôr výstup na Roca Negra. Sprevádzali nás environmentálni aktivisti, ktorí sa v pohorí vyznajú a cestou nám doplnili informácie o tom, ako sa miestny ekosystém adaptoval na extrémne suchá. Rastliny i les sú tu zakrpatené a vyvinuli si rôzne stratégie prežitia. Napríklad zmenšili svoje listy, aby odparovali čo najmenej vody z rastlinného tela. Iné sa zas pokryli jemnými chĺpkami, aby dokázali zachytávať vlhkosť zo vzduchu. Ešte zaujímavejšie bolo, ako sa rastliny prispôsobili častým požiarom, ktoré tu prirodzene prírodu sužujú. Mnohé rastliny si vyvinuli podzemky, ktoré sú schopné požiar prežiť a z pôdy po požiari okamžite vyrásť znovu. Napríklad borovice sa v požiaroch doslova vyžívajú - v tele obsahujú veľa živice, ktorá požiar doslova udržiava a rozširuje. Počas požiaru borovice otvoria svoje šišky a osejú územie stovkami svojich semien. Na vrchole Roca Negra (odkiaľ sme dovideli až do Barcelony) sme sledovali vtáky, a pomocou vábničiek sme dokázali aj napodobniť zvuky mnohých z nich. Druhá skupina zatiaľ mala aktivity s preventistami a ochranármi. Tí nám vysvetlili, ako sa správať v prípade lesného požiaru, ukázali nám techniky boja s požiarom. Po návrate sme sa už začali chystať na večernú školskú “party” a chalani ešte stihli aj pláž so západom slnka a ako nás tu už začali volať - crazy Slovaks - sa samozrejme aj vrhli do vĺn novembrového mora:))

          • Literárny Lučenec
            • Literárny Lučenec

            • Tento rok sa uskutočnil XVI. ročník celoslovenskej literárnej súťaže Literárny Lučenec. Vyhlasovateľom  súťaže je Novohradská knižnica – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja. Súťaž podporila Slovenská asociácia knižníc. 
          • Okresné kolo vo volejbale dievčat
            • Okresné kolo vo volejbale dievčat

            • V utorok 21. novembra 2023 sa žiačky 8. a 9. ročníka zúčastnili Okresného kola volejbalového turnaja, na ktorom vybojovali pekné 3. miesto. Po jednom víťazstve a jednej prehre v skupine zloženej z troch tímov postúpili do semifinále, v ktorom im finále ušlo len o vlások. 
            • Najkrajšie chvíle s mojimi starými rodičmi

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Najkrajšie chvíle s mojimi starými rodičmi.

              Každoročne sa žiaci našej školy v rámci Mesiaca úcty k starším zapájajú do výtvarnej a literárnej súťaže, ktorú vyhlasuje mesto Sliač – Najkrajšie chvíle s mojimi starými rodičmi.  V tomto roku to bol už 12. ročník s jednotnou témou pre všetky kategórie – Starí rodičia, ja a hudba. 
              14. novembra 2023 v DK Hron bola súťaž vyhodnotená. Ocenené práce:

              Výtvarná súťaž 

              Kategória: Žiaci 1. stupňa

               

              Benedik Ján              4.A

              Forgáčová Nikoleta    2.A

              Kujan Juraj               4.A

              Matušovic Andrej       4.A

              Oslancová Zara         1.C
               

              Ela Gabašová zo 6. B získala Cenu poroty za úspešnú účasť vo výtvarnej súťaži v kategórii žiakov ZŠ 2. stupňa.
               

              Literárna súťaž

              Kategória: Próza 1. stupeň

              Šimová Kristína 4.A
               

              Kategória: Poézia 1. stupeň

              Mrenica Lukáš                   4.A

              Vrchovská Elizabeth           4.A
               

              Kategória: Próza 2. stupeň 
               

              Tatarková Timea               7.B

              Majerová Liliana                5.C

              Roziak Adam                     7.B
               

              Kategória: Poézia 2. stupeň
               

              Nociarová Emma             9.A

              Michalec Matúš                9.B

              Tretinová Viktória             7.B

              Ťapušíková Nela               7.B

              Dobrovič Ľubomír             7.B


              Všetkým oceneným žiakom blahoželáme a ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa do súťaže zapojili a podelili sa s nami o krásne chvíle prežité so svojimi starými rodičmi.

               


        • zatiaľ žiadne údaje
          • Lorem ipsum...