• Návšteva Brezna a okolia

• 12.10.2017 23:40
        • Dňa 11. októbra 2017 sa žiaci 5. ročníka spoločne s pani učiteľkami Slovíkovou a Fülöpovou zúčastnili literárno-vednej exkurzie v Brezne a okolí.

• Čakali ich tri zastávky. Prvou z nich bola malá dedinka Horná Lehota, rodisko známeho štúrovského básnika a evanjelického kňaza Sama Chalupku. Najprv navštívili miesto jeho posledného odpočinku, jeho hrob na evanjelickom cintoríne, pri ktorom si ho pripomenuli básňou Turčín Poničan. Potom zamierili do jeho pamätného domu, v ktorom sa kedysi nachádzala škola. Pani sprievodkyňa im porozprávala o jeho živote, rodine, tvorbe, ťažkých chvíľach, ktoré ho sprevádzali počas života. Nezabudla však pridať ani mnoho zaujímavostí.

Ďalšou zastávkou bola Bystrianska jaskyňa, ktorá sa nachádza v blízkosti obce Bystrá. Jaskyňa je súčasťou Nízkych Tatier a prvýkrát bola objavená v r.1923. Žiaci mohli vidieť rôzne vápencové útvary, kvaple, spiace netopiere, ako aj pamätnú tabuľu venovanú vojakovi, ktorý zahynul počas vojny a bol objavený v jaskyni.

Na záver ich čakalo mesto BreznoHorehronské múzeum. Žiaci navštívili dve expozície. Jednou z nich bola literárna expozícia venovaná básnikom a spisovateľom, ktorí pôsobili v Brezne a mnohí z nich sú tam aj pochovaní. Jedna miestnosť bola venovaná slovenskému spisovateľovi Martinovi Rázusovi. Žiaci mohli vidieť jeho fotografie, práce, ale aj pracovný stôl, na ktorom napísal mnoho diel. V druhej expozícii sa zoznámili s mnohými krojmi a oblečením, ktoré ľudia kedysi nosili, ako aj s remeslami a predmetmi, ktoré boli ich súčasťou.

Žiaci si zo spomínaných miest odniesli veľa zaujímavostí, nových poznatkov a zážitkov.

Literárno-vedná exkurzia Brezno - 5. ročník