• Celoslovenská konferencia u nás

• 02.05.2018 23:48
        •   Koncom apríla 2018 hostila naša škola takmer 50 pedagógov a odborníkov v oblasti školstva na celoslovenskej konferencii Združenia škôl pedagógov s regionálnou výchovou. Cieľom združenia je ochrana, rozvoj, šírenie a propagácia tradičnej ľudovej kultúry regiónov Slovenska v podmienkach slovenských škôl.
        • Členom združenia je už druhý školský rok aj naša škola, ktorá prešla kvalitatívnou akreditáciou a záverečným hodnotením v oblasti napĺňania regionálneho princípu v školskej a mimoškolskej činnosti. Konferencie sa zúčastnili najmä pedagógovia a riaditelia škôl, zástupcovia univerzitných fakúlt, ako aj predstavitelia Matice slovenskej a Slovenského inštitútu mládeže IUVENTA.

Cieľom konferencie bolo prezentovať možnosti integrácie problematiky regionálnej výchovy v podmienkach materskej a základnej školy v rámci medzipredmetových a prierezových vzťahov. Súčasne riešiť praktické problémy a výzvy odborníkov zaoberajúcich sa aspektmi problematiky regionálnej výchovy a tradičnej ľudovej kultúry. V rámci odborných diskusií boli prezentované názory a aktivity osobností zakladajúcich alternatívny výchovno-vzdelávací program so zameraním na regionalistiku, inšpirácie pedagógov z edukačnej praxe, ako aj podnety odborníkov z oblasti vedy a výskumu.

Významnou mierou sa na celom podujatí podieľala aj naša škola, ktorá prezentovala konkrétne možnosti uplatňovania regionálnych prvkov vo vyučovaní v rozličných učebných  predmetoch. Prítomných zaujala najmä interaktívna ukážka tvorivých remeselných dielní regionálnej výchovy pod vedením Mgr. Oľgy Vonkomerovej so zameraním na drotárske techniky, ako aj produkty výsledkov žiackej práce, či prehliadka odbornej učebne regionálnej výchovy – Vlastivedná sieň Štefana Hudáka Sliač pod vedením Mgr. Róberta Borbélyho, PhD. s expozíciou historických a ľudových artefaktov z dejín Sliača a okolia.

Mnohí zúčastnení ocenili priebeh aj organizáciu podujatia, vyzdvihli úsilie a aktivity zapojených pedagógov školy pri rozvíjaní regionálneho aspektu v podmienkach ZŠ Sliač. Na záver si každý účastník odniesol originálny darček v podobe vlastných produktov žiakov v rámci predmetu regionálna výchova.

Konferencia je ďalším dôkazom, že regionálna a tradičná ľudová kultúra v prostredí našich škôl nevymiera, ale naopak, ďalej sa rozvíja a vzhľadom na aktuálnu dobu originálne aktualizuje.

Mgr. Róbert Borbély, PhD.

Mgr. Oľga Vonkomerová

organizátori podujatia, učitelia RGV