• Projekt Ornamentálna mapa Slovenska

• 04.06.2018 22:41
        • So žiakmi 6., 7., 8. ročníkov sme sa zapojili do projektu Ornamentálna mapa Slovenska. Školský projekt spája deti a mládež na celom svete. Upozorňuje ich na význam kultúry, kultúrnosti a dobrých vzťahov - medzi národmi aj medzi sebou navzájom.

• 1. krok Maľované ohnisko

Projekt „Ornamentálna mapa Slovenska" je súčasťou medzinárodného integračného projektu „Ornamentálna mapa sveta" ( "Ornamental Map of the World" ), ktorý bude zameraný na spoznávanie tradičných národných kultúr v kontexte ochrany svetového kultúrneho dedičstva.

Ornament je základným prvkom miestnej kultúry, ktorý sa vyvíjal tisícročia a mal okrem estetickej aj funkciu sociálnu a ochrannú. Mapa tvorená ornamentmi bude symbolizovať nesmierne kultúrne bohatstvo a rozmanitosť kultúr na našej planéte.

Slovensko bolo v minulosti výnimočné svojou živou kultúrou. Naši predkovia mali vysoké estetické cítenie a svoj talent rozvíjali od detstva až po starobu. Takmer všetci sa celý život venovali popri práci umeniu, kde veľmi často dosahovali z dnešného hľadiska profesionálnu úroveň. Každá „dolina“ si tak vytvorila originálny umelecký štýl, ktorý bol univerzálny - mali originálny odev, hudbu, architektúru,.....a ich základom bol práve - originálny ornament.

Mapa Slovenska vytvorená ako mozaika tradičných ornamentov bude spracovaná umelcami do podoby veľkoplošných obrazov „Krajina krásy“, a zároveň sa ornamenty natrvalo stanú súčasťou každej našej obce na Google Maps.

PRE ŠKOLY

„Ornamentálna mapa Slovenska" je obsahom a formou multikultúrny prierezový projekt pre základné a stredné školy, s možnosťou realizácie v rámci predmetov –slovenský jazyk a literatúra, dejepis, geografia, výtvarná výchova, etická výchova, výchova umením, regionálna výchova a pre stredné školy v rámci predmetov - slovenský jazyk, umenie a kultúra.
          V podmienkach slovenského školského systému spĺňa parametre Multikultúrnej výchovy aj Regionálnej výchovy v rámci Roka európskeho kultúrneho dedičstva 2018.

ZÁŠTITA

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

PARTNER

Katedra etnológie a mimoeurópskych štúdií Univerzity sv.Cyrila a Metoda v Trnave.

Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši - Expozícia Tatrín

ODBORNÝ GARANT

prof. PhDr. Ladislav Lenovský, PhD.

PaedDr. Adela Dojčanová-Melišeková

CIEĽ
          Zvyšovanie kultúrnosti detí a mládeže - učiť ich úcte k životu - svojmu, svojich predkov aj budúcich potomkov. Učiť ich cítiť, myslieť, tvoriť a tešiť sa zo života.

ZÁMER
          Dôstojne reprezentovať Slovensko a jeho kultúru ako súčasť svetového kultúrneho dedičstva.

INTEGRÁCIA
          Účasťou v projekte „Ornamentálna mapa Slovenska" sa škola automaticky stáva reprezentantom Slovenska v uvedenom medzinárodnom projekte.

INKLÚZIA

Projekt vedie žiakov k tvorivej spolupráci na spoločnom diele. Rešpektuje rozdiely medzi deťmi a právo všetkých na rovnaký prístup k danému vzdelávaniu bez diskriminácie a predsudkov.

Do súťaže boli odoslané Maľované ohniská, fotografie a účastnícke tablá tried a žiakov, ktoré sú súčasťou pokusu o zápis Slovenska do Guinessovej knihy rekordov. Sú zverejnené na webstránke www. tatrin.sk.

2. Krok : Výskum - tvorba - reprezentácia / súťaž.

Žiaci v prvom kroku získali zručnosti v maľovaní ornamentov, ktoré zúročili pri výskume vo vlastnej obci/meste/regióne.

Vyhľadali predlohy (obrazy, obrusy, výšivky, kroje, fotografie, vyrezávané ozdoby,...), na ktorých sa nachádzajú tradičné ozdoby – ornamenty, typické pre ich obec/mesto/región – Sliač – Hájniky.

Ornament kreslili, maľovali a práce boli odoslané do súťaže O najkrajší vlastný ornament.

Žiaci pracovali pod vedením pani učiteľky Mgr. O. Vonkomerovej.

Ornamentálna mapa Slovenska - Fotoalbum