• Zaujímavosti a krásy Horehronia

• 09.10.2016 23:40
        •   O tom, že škola nie je len o učení, ale aj o poznávaní, mali možnosť presvedčiť sa žiaci 5. A a 5. B triedy našej školy.  5. októbra 2016 sa takmer 40 žiakov zúčastnilo literárno-vednej exkurzie.
        • Žiakov sprevádzali p. učiteľka Vonkomerová a p. učiteľ Borbély. Jej cieľom bola návšteva trojuholníka miest: Horná Lehota – Bystrá – Brezno.

V obci Horná Lehota, rodisku Sama Chalupku, sme sa dozvedeli zaujímavé informácie o živote a diele tohto významného štúrovského básnika. Jeho literárnu činnosť sme si spoločne pripomenuli úryvkom z básne „Turčín Poničan“.

Naše putovanie pokračovalo zastavením sa v najväčšej jaskyni južnej strany Národného parku Nízke Tatry – Bystrianskej jaskyni. Počas prírodovednej prehliadky sme mali možnosť vidieť aj jej „exkluzívnych“ obyvateľov – netopiere.

Cieľ našej exkurzie sme zavŕšili návštevou okresného mesta Brezno. Tu naše kroky smerovali do Národopisnej expozície Horehronského múzea, ktorá zachytáva bohatú históriu a kultúru obyvateľov nášho regiónu – od Telgártu po Banskú Bystricu.
          Úspešné pátranie po stopách našich literátov a krásach prírody bude pokračovať aj v nasledujúcich ročníkoch.