Profil školy
Základná škola /ZŠ/ A.Sládkoviča Sliač je plnooganizovaná základná škola s vyučovacím jazykom slovenským, s právnou subjektivitou. Od roku 1995 má zapožičaný čestný názov: „Základná škola A.Sládkoviča“. Na škole sa vyučuje 9. ročníkov, škola má 8 oddelení ŠKD. ZŠ A.Sládkoviča Sliač je postavená v rokoch 1958-1962, umiestnená v strede mesta Sliač, katastrálne územie Sliač – Rybáre, cca 200 m od hlavnej komunikácie smerom do kúpeľov. Je veľmi dobre dopravne previazaná s blízkym okolím. Prímestská autobusová doprava má autobusovú zastávku na križovatke ulíc SNP /hlavná komunikácia v meste/ a ul. Pionierskej /prístupová komunikácia ku škole/. Železničná stanica je vzdialená vzdušnou čiarou od školy cca 150 m. Prístupová komunikácia do školy je novovybudovaná s obojstrannými chodníkmi, ukončená kruhovou križovatkou pre zabezpečenie bezpečnosti žiakov /vylúčené cúvanie motorových vozidiel/, s dostatočným priestorom pre zhromaždenie žiakov školy pred začatím školského roku a každodenného vyučovania.
Základná škola A. Sládkoviča Sliač je školou v centre kúpeľného mesta Sliač, ktorá sa vo svojom Školskom vzdelávacom programe zameriava na regionálnu a environmentálnu výchovu, rozvoj jazykovej, čitateľskej a matematickej gramotnosti, šport a zdravý životný štýl.
Poslanie školy
Poslaním školy bude vytvárať efektívne prostredie pre výchovu a vzdelávanie, v ktorom žiaci a zamestnanci zažívajú pocit sebarealizácie a uspokojenia, vytvárať priestor, kde žiaci majú príležitosť zažiť pocit úspechu a radosti, viesť ich k všestrannej, účinnej a otvorenej komunikácii, podnecovať ich k tvorivému mysleniu, logickému uvažovaniu a k riešeniu problému, rozvíjať osobnosť žiaka s dôrazom na regionálne prvky, umeleckú výchovu a výchovu umením, naučiť žiakov preberať zodpovednosť za konanie k sebe a iným v rámci školských noriem a noriem spoločnosti a pripraviť ich na ďalšie vzdelávanie a plnohodnotný a tvorivý život. Jednou vetou zhrnuté: Poskytujeme žiakom cestu výchovy a vzdelávania smerujúcu k aktívnym, vzdelaným, a preto šťastným deťom.
Hodnoty, ktoré uznávame
- Chyba nerovná sa vina, ale prostriedok učenia sa: Žiaci majú právo robiť chyby. Chyba nemusí odradiť. Chyba môže a mala by byť pre žiaka užitočnou skúsenosťou, poučením. Úlohou učiteľa je pomôcť žiakovi poučiť sa z chýb.
- Dôstojnosť a identita každého jedinca: Len človek, ktorý si váži iných, si môže vážiť sám seba.
- Učenie sa aktívnou účasťou: Snažíme sa viesť žiakov k tomu, aby sami prejavili snahu pracovať samostatne a aktívne pre dosiahnutie spoločného cieľa. Zároveň kladieme dôraz na vyššiu zodpovednosť za vlastné učenie sa žiaka.
- Rešpektovanie dohodnutých pravidiel: je znakom vyspelej kultúry školy. Vytvárame si pravidlá preto, aby sme sa v škole cítili čo najlepšie a zapájame žiakov do tvorby pravidiel.
- Spolupráca ľudí vedie k dosiahnutiu spoločného cieľa: Budovanie tímovej spolupráce a tímového ducha je jednou z našich priorít.
- Odvaha klásť otázky a vyjadrovať to, čo skutočne chcem: Povzbudzujeme žiakov, aby sa kladením otázok dopracovali k odpovediam, ktoré rozšíria ich obzor poznania, aby hľadali riešenia na problémy a neistoty, s ktorými sa stretnú.
- Schopnosť sebareflexie umožňuje rozvoj každého z nás: Cez sebareflexiu chceme žiakovi ukázať, aby sám videl, kam smeruje, aby si uvedomil svoje poznatky, skúsenosti, ale aj nedostatky.
- Objavovanie talentov a nadaní: Dôvera v rast žiaka – uznávame individuálne rozdiely medzi žiakmi. Hľadáme v každom z nás skrytý potenciál a snažíme sa vyťažiť z neho maximum pre dosiahnutie vlastného uspokojenia.
- Robiť všetko tak, ako najlepšie dokážem: Aj malý krôčik vpred je veľkou motiváciou pre každého z nás.
- Cesta k dosiahnutiu cieľa je hodnotnejšia ako samotný cieľ: Cesta je cieľ = dôležitejšie ako samotný výsledok je postup, ako sa žiaci k výsledku dopracujú. Snažíme sa preto zohľadniť hlavne stratégiu prístupu k úlohám a kreativitu ich riešenia.
- Sloboda, samostatnosť a zodpovednosť: Len slobodný človek môže konať zodpovedne, sloboda jednotlivca končí tam, kde začína sloboda druhého.
- Uznanie a rešpektovanie vzájomných práv: Vedieme žiakov k rešpektovaniu iných názorov a k tomu, aby si boli vedomí, že všetci sú si rovní bez ohľadu na názor, vierovyznanie, sociálne postavenie, národnosť, atď.
- Nebyť ľahostajný k prírode ktorá nás obklopuje, vytvoreným hodnotám a k dianiu okolo nás: Učíme žiakov byť hrdými na bohatstvo nášho regiónu, ďalej toto bohatstvo budovať a chrániť pre ďalšie generácie.
Vízia školy
Škola musí reagovať na nové trendy vývoja spoločnosti, ktorá prechádza od industriálnej k informačnej, kde rozhodujúcim zdrojom života sú informácie. To vyžaduje namiesto drilu prejsť k rozvoju schopnosti vyhľadávať a efektívne pracovať s informáciami získanými napríklad z internetu. Žiaci si zo školy musia odniesť okrem poznatkov a vedomostí aj trvalejšie hodnoty, akými sú pozitívne postoje k sebe, práci, k ľuďom, etický hodnotový systém a rozvinuté poznávacie schopnosti. Škola prestáva byť hlavným zdrojom informácií, a preto je potrebné zmeniť jej zameranie z odovzdávania informácií na osvojenie si metód spracovania a aplikácie informácií žiakmi. Uplatnenie sa v dnešnej globalizujúcej sa spoločnosti vyžaduje počítačovú gramotnosť, komunikatívne zručnosti v cudzích jazykoch, kvalitnú prácu s ľuďmi, vysokú mieru tolerancie k rozličným kultúram, schopnosti spolupracovať a tvorivo riešiť problémy. Škola má pripraviť pre život človeka, ktorý bude odolávať negatívnym tlakom globalizácie na osobnosť, na jej etické kvality a hodnotový systém. Pri tvorbe vízie našej školy som vychádzala z reálnych možností školy a prihliadala som na hodnoty vyznávané školou. Víziou našej školy je: Škola rozvíjajúca priaznivé podmienky a dostatok priestoru pre slobodný, zdravý rozvoj a tvorivý prejav u žiakov.
Naše úspechy
Najmä v bedmintone dosahujú žiaci školy najvyššie ocenenia nielen doma (napr. titul majster Slovenska U11 v r. 2015), ale i v zahraničí (bronzové medaily na medzinárodných turnajoch, napr. Swiss Youth Open 2015). Škola je rovnako súčasťou medzinárodných projektov Zelená škola a Jedlá zmena so zameraním na environmentálnu výchovu, zodpovedné stravovanie a zdravý životný štýl - vďaka ktorým sa menia stravovacie návyky a zaobchádzanie žiakov so svojím životným prostredím. Aktuálne sa v tejto oblasti realizuje schválený projekt OZ Živica s názvom Záhrada, ktorá učí - zameraný na praktické zručnosti a prácu s prírodným materiálom v podmienkach školskej záhrady ako vzdelávacieho centra. Škola sa usiluje aj o rozvíjanie digitálnych kompetencií a informačno-komunikačných zručností žiakov vo vlastnom projekte Digitálni hrdinovia (podporenom Nadáciou Orange Slovensko) so zreteľom na bezpečné používanie internetu a digitálnych médií. V roku 2016 získali žiaci a pedagógovia školy medzinárodné ocenenie Briliantt za najlepší projekt "Nech učenie nie je mučenie, ale zábava a poučenie" na tému Megatrendy a médiá, udeľovaný Fakultou masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V oblasti aktívnej výučby cudzích jazykov v odborných diskusiách boli vybraní žiaci školy zapojení do mládežníckeho projektu Building fair play v rámci spolupráce s neziskovým sektorom v programe Erasmus+ pre mládež a šport a do programov Erasmus+ školské partnerstvá, kde sme od roku 2017 zapojení do viacerých projektov, napr. WATER, CABEL, Inside Out, Together we can, Everything can be recycled except the Earth. Rovnako kladieme dôraz na vzdelávacie mobility pedagógov zamerané na odborné a jazykové kurzy v zahraničí. v rámci programu Erasmus+, a to v rámci projektov Prameň a Diverzita.
V školskej a mimoškolskej činnosti sa kladie veľký dôraz aj na regionálne/miestne tradície, ľudovú kultúru a históriu. Súčasťou školy je vlastné školské múzeum - Vlastivedná sieň Štefana Hudáka Sliač, ktoré svojimi netradičnými a interaktívnymi prvkami sprostredkúva historické a súčasné hodnoty mesta, regiónu a kraja. Rovnako plní funkciu vzdelávacieho a kultúrneho centra rozvíjajúceho multikultúrnu výchovu s medzinárodnými partnermi školy - Základní škola Přibyslav a Přimda (ČR), Gymnasium St. Michael Paderborn (Nemecko) založenú na dobrovoľnej aktívnej výmene "Kultúra a história bez hraníc" a rozbiehajúcej sa spolupráci v anglickom jazyku v rámci platformy e-Twinning.
ZŠ Sliač aktívne pracuje aj so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a žiakmi zo sociálne znevýhodneného prostredia. K ich inkluzívnemu vzdelávaniu prispieva posilnenými pedagogickými a odbornými kapacitami (špeciálny pedagóg, školský psychológ, pedagogickí asistenti, asistenti učiteľa a asistenti vychovávateľa), názornými didaktickými a technickými pomôckami, ako aj formou rozličných projektov rozvíjajúcich praktické zručnosti individuálnym učebným štýlom. Nadaní žiaci majú, popri mnohých interných a externých súťažiach a podujatiach, možnosť aktívne pracovať aj v mimoškolskej činnosti prostredníctvom Žiackeho parlamentu presadzujúceho záujmy a potreby samotných žiakov.