• Exkurzia v Národnej banke Slovenska

• 13.01.2024 20:59
        • Koncom decembra sa žiaci 8.C zúčastnili exkurzie v NBS v historickej budove v Banskej Bystrici. Exkurzia bola v rámci projektu 5 Peňazí s témou Príjem a práca.
        • Žiaci sa dozvedeli informácie o ochranných prvkoch euro bankoviek, diskutovali o pracovných možnostiach, vyskúšali si zvolenú prácu, za ktorú dostali reálnu mzdu. Zistili, čo znamená pojem hrubá a čistá mzda. Nakoniec pracovali v skupinách ako rodina, kde museli naplánovať ako hospodáriť so zarobenými peniazmi. Každá rodina mala povinné výdaje ( nájomné, strava, drogéria, oblečenie,...), výdaje na zábavu a relax ( kino, krúžky, reštaurácia,...) a samozrejme bolo dobré, ak sa z rodinného rozpočtu podarilo odložiť nejaké peniaze aj na tvorbu rezervy pre prípad mimoriadnych výdavkov. Mnohí si uvedomili, že nie vždy je to ľahké a treba rozmýšľať, akú školu a teda aj povolanie si treba zvoliť, aby sme si zabezpečili potrebný rodinný rozpočet. Mnohí žiaci si odniesli nové poznatky z oblasti finančnej gramotnosti.