• Návšteva Liptova

• 16.10.2016 21:00
        • Ôsmaci sa 14. októbra 2016 pod vedením pani učiteliek Henešovej a Novodomskej v rámci literárno-vednej exkurzie vybrali na potulky Liptovom.

• Prvou zastávkou bolo Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. Tu žiakov zaujala nielen stredoveká mučiareň, ale aj zaujímavosti zo života Jánošíka a najrevolučnejšieho štúrovského básnika Janka Kráľa. Dozvedeli sa mnoho informácií o histórii Liptovského Mikuláša od prvej zmienky o Svätom Mikuláši až po koniec druhej svetovej vojny.
          Prehliadku múzea žiaci zavŕšili návštevou novej výstavy Mikulášska židovská komunita.
          Potom ich kroky smerovali do rodného domu súrodencov Rázusovcov. Pôvodné priestory "Rázusovie domu" sú venované Martinovi Rázusovi, jeho sestre, poetke Márii Rázusovej-Martákovej i ďalším súrodencom Michalovi a Matejovi - známym mikulášskym kníhtlačiarom.
          Na záver sa žiaci vybrali do Pribyliny – Múzea liptovskej dediny, ktorá sa rozprestiera v krásnej prírodnej scenérii s výhľadom na tatranské končiare. Okrem drevených domčekov si prezreli goticko-renesančný kaštieľ a ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary.

Zaujímavé výklady umocnené prekrásnou prírodou zanechali v účastníkoch exkurzie nezabudnuteľné zážitky.

Literárna exkurzia 8. roč. - 14. 10. 2016