• STREEDOS - hlavné mestá sveta

• 25.04.2014 17:32
        • Dňa 16.4.2014 sa v kine Hron uskutočnil 1. ročník filmového festivalu Hlavné mestá sveta, ktorý organizuje združenie STREEDOS - Priatelia nového hlavného mesta Slovenskej republiky.
        • V prvej časti festivalu žiaci našej školy súťažili spolu so žiakmi škôl okresu Zvolen a Banská Bystrica v kvíze o najväčších hlavných mestách svetadielov (Tokio, Mexiko City, Moskva, Káhira a Canberra). Ďalej nasledovalo krátke predstavenie hlavného cieľa združenia STREEDOS a hlasovanie o mestách, o ktorých sa bude viac hovoriť v 2. kole filmového festivalu v budúcom roku. Žiaci si z dvojice miest Luxemburg – Ľubľana a Bern - Podgorica vybrali druhú dvojicu miest. Diváci si následne pozreli film s názvom Zmenil tvár Šanghaja o významnom slovenskom architektovi Ladislavovi Hudecovi, ktorý je rodákom z Banskej Bystrice. Je autorom zhruba 60 budov v meste Šanghaj, okrem obytných aj divadiel, kostolov, nemocníc, bánk, škôl či hotelov. Jeho 22-poschodový Park hotel bol do roku 1963 najvyššou budovou v Ázii a do roku 1983 najvyššou budovou v Šanghaji.