• Šalátománia v našej škole

• 25.02.2018 12:28
        • Posledný deň pred jarnými prázdninami sa naše triedy na 1. i 2. stupni ZŠ premenili na pestrofarebné, chutné a voňavé kútiky plné zdravej zeleniny a ovocia. Podujatie sa realizovalo v rámci Národného akčného plánu v prevencii obezity a Európskeho rámca Zdravie 2020 na ceste ku zdraviu
        • a k zdravému životnému štýlu.
          Žiaci si so svojimi triednymi učiteľmi zvolili vlastné suroviny a vlastnú receptúru chutného šalátu – výhradne zo zeleniny alebo ovocia s použitím dochucovadiel. Zabezpečili si potrebné nástroje a pomôcky. Ešte v to ráno zaznamenali sliačske obchody s potravinami zvýšený dopyt po čerstvej zelenine či ovocí. Žiaci boli zapojení do všetkých aktivít – plánovali, nakupovali, pripravovali, tvorili, prezentovali, chutnali, hodnotili, upratovali. Zostavovali aj sprievodný plagát s presným pracovným postupom, s prepočtom ceny šalátu, so vzniknutým odpadom a nákresom.

Podujatie opäť ukázalo, že naši žiaci sú šikovní a zruční, že ich nie je potrebné podceňovať a i tí najmenší pod vedením skúsených a motivujúcich pedagógov dokážu všeličo. Najviac sa však deti nevedeli dočkať ochutnávania – degustovalo sa v triedach, medzi triedami na chodbách, ochutnávala aj porota tvorená učiteľmi a žiakmi. Všetky šaláty splnili očakávania až nad mieru. Víťazmi však boli tieto tímy:

kategória 1. stupeň (2. – 4. ročník)

1.    miesto – 4. A

2.     miesto – 2. A a 3. B

3.      miesto – 4. B

kategória 2. stupeň (5. – 9. ročník)

1.     miesto – 8. C

2.     miesto – 7. A a 9. C

3.      miesto – 5. B a 6. B

Mgr. Róbert Borbély, PhD.

Mgr. Daniela Slovíková

koordinátori podujatia