• Nezabúdame na významné výročia našich dejín

• 20.03.2018 22:06
        • Význam a pochopenie dôležitých historických udalostí a činov sa nerodí len v bežných školských podmienkach, ale aj priamym poznávaním na pamätných miestach a v prítomnosti živých pamätníkov. Aj naša ZŠ A. Sládkoviča Sliač si začala v tomto roku dôstojne pripomínať sériu významných výročí v dejinách (nielen) našej vlasti.

• Najmä oslavu 100. výročia vzniku ČSR a zároveň konca prvej svetovej vojny. V rámci predmetu projektové učenie mapovali žiaci pamätníky na území nášho mesta. Zvlášť ich zaujal pomník padlým v 1. svetovej vojne pri križovatke Ulice SNP a Ulice Štefana Záhorského. Ako sa im podarilo zistiť, je jedinečný tým, že je venovaný našim hrdinským občanom. Odhalený bol 7. júna 1936. Viac ako 80-ročný pomník pozostáva z betónového základu s reliéfom vojaka, ukončený delovým granátom. Do tvrdého mramoru je vyrytých 30 mien padlých civilných obetí v 1. svetovej vojne. Pomník stál v tej dobe 24 000 korún a svojím textom pripomína padlých hrdinov v období rokov 1914 – 1918.

19. marca 2018 si zase žiaci 6. ročníka – za prítomnosti pamätníkov, armády a predstaviteľov miestnej samosprávy, pietnym aktom kladenia kytíc, pripomenuli 73. výročie oslobodenia mesta Sliač sovietskou a rumunskou armádou. Z príhovorov sa dozvedeli o vojnových udalostiach v našom meste, vypočuli si štátnu hymnu a prezreli dobové uniformy a povely vojakov. Odhalená bola aj nová pamätná tabuľa na pamätníku padlým pri Kostole sv. Mikuláša.

Oba pamätníky sú výstižným symbolom najmä pre mladú generáciu, aby sa nielen spomínalo, ale aj pripomínalo a varovalo, kam až môže človek vo svojej túžbe po moci zájsť a koľko tým bolesti, najmä nevinným, môže spôsobiť.

Mgr. Róbert Borbély, PhD.

učiteľ, kronikár mesta Sliač