• ŠKD - Stavanie mája

• ŠKD - Adoptuj si kravičku

Do galérie ŠKD - Adoptuj si kravičku boli pridané fotografie.

V ŠKD sme sa dnes s deťmi dozvedeli, odkiaľ sa berie mlieko, prečo je dobré ho piť, aj ako spoznáme skutočný slovenský mliečny výrobok. Často sa totiž necháme pomýliť trikolórou, alebo inými symbolmi. Rozoznanie domáceho výrobku je pritom jednoduché - stačí hľadať ovál so skratkou SK - to je označenie slovenských spracovateľov.
              V ovále je číselný kód, teda schvaľovacie číslo konkrétnej mliekarne a dvojica veľkých tlačených písmen, ktoré označujú skutočnú krajinu pôvodu mliečneho výrobku. Iba tie produkty, ktoré majú v ovále písmená SK, sú skutočne vyrobené na Slovensku.
              Oboznámili sme sa aj s projektom Adoptuj svoju kravičku. Slovenskí poľnohospodári sa rozhodli darovať svoje kravičky deťom na adopciu, aby si uvedomili, aké sú kravičky výnimočné a užitočné, lebo nám dávajú mlieko. Žiaci kládli množstvo zvedavých otázok a za o

• Náboj Junior

Náboj Junior je medzinárodná matematicko-fyzikálna súťaž pre štvorčlenné tímy žiakov druhého stupňa základnej školy, ktoré reprezentujú jednotlivé školy. Náboj Junior prebieha súčasne na mnohých miestach po celom Slovensku, Českej republike a Poľsku. Celá súťaž trvá 120 minút, počas ktorých sa tímy snažia na jednom zo súťažných miest vyriešiť čo najviac príkladov.

• Spelling genius competition

Do galérie Spelling genius competition boli pridané fotografie.

Dňa 27.11.2018 sa štyria žiaci našej školy zúčastnili medziškolskej súťaže v anglickom hláskovaní Spelling Genius, ktorá sa konala v neďalekom Badíne. Deviatak Boris Bahýl a siedmačka Soňa Gallošová úspešne reprezentovali našu základnú školu a vo svojich kategóriách obsadili tretie miesta. Siedmak Gregor Išteneš po finálovom rozstrele so spolužiačkou Soňou, kedy museli za minútu správne vyhláskovať čo najviac slov, sa umiestnil na druhom mieste. Tomás Trnka z 9.B sa umiestnil na štvrtom mieste. Za svoje výkony získali diplomy a vecné ceny. A my im samozrejme ďakujeme a blahoželáme tiež.

• ŠKD - Rozprávanie starej mamy

Do galérie Rozprávanie starej mamy boli pridané fotografie.

Starí rodičia – rozprávanie – čítanie, to sú nesmierne cenné zložky v živote detí. Čítanie deťom rozširuje slovnú zásobu ešte skôr, než začnú hovoriť. Navyše, ak deťom čítajú dospelí, zlepšuje sa ich sústredenie a pamäť. Rozvíja v nich aj empatiu, veľmi dôležitú črtu v dnešnom svete. Starí rodičia sú chodiaca živá encyklopédia. Nielenže počas života nazbierali veľa vedomostí, ale aj životných rád a skúseností. Kto by nepočúval rád svojho dedka, ako spomína na minulé časy a rozpráva príhody tak reálne, až máme pocit, že sme ich prežili spolu s ním. Poznať životné príbehy svojich predkov je pre deti nesmierne dôležité. Nielenže získavajú pocit súčasti rodu, ale objavujú aj svoje korene. Vďaka starkým sa tiež obohacujú o históriu spoločnosti a pestujú si kultúrne dedičstvo. My sme spojili tieto dôležité zložky a pozvali si do ŠK

• Siedmaci - Exkurzia Hronsek

Do galérie Siedmaci - Exkurzia Hronsek boli pridané fotografie.

Kultúrne pamiatky v Hronseku

V stredu 21.11.2018 sme zo školy išli vlakom do Hronseka. Bolo sychravo, ale neskôr sa rozvidnelo.
              Prvú pamiatku nám predstavila pani farárka Anna Jakušová - drevený artikulárny kostol. Keď sme prišli ku kostolu, privítala nás a odomkla kostol. Začala nám rozprávať o histórii kostola, potom o podmienkach, ktoré sa museli dodržať pri jeho stavbe: musel byť postavený za jeden rok, nemohol mať vstup od dediny, nemohol mať vežu a musel byť celý z dreva. Neskôr nám ukázala orgán a žiaci si na ňom mohli zahrať. Nakoniec sme sa prešli po celom kostole.

• Urpín a deti - výchovný koncert

Do galérie Urpín a deti - výchovný koncert boli pridané fotografie.

Výchovný koncert určený pre deti základných a stredných škôl. Vďaka atraktívnemu programu sa deti oboznámili s krásou slovenských tradícií a priblížili sa im hodnoty nášho kultúrneho dedičstva. Ľudová hudba, spev a tance - krása našich predkov, zachovávaná rokmi a ľuďmi.
              Videli sme folklórne súbory - Urpín, Zornička, Matičiarik, Prvosienka, Drienka a Radosť, ktoré nám predstavili rôzne regióny Slovenska. Nádhera podaná na javisku je výsledkom práce umeleckých vedúcich súborov a ich členov. Patrí Vám veľká vďaka.Ďakujeme generálnemu partnerovi predstavenia Poštovej banke a.s. za vstupenky, ktoré sme získali zdarma a zároveň ďakujeme za darčeky, ktoré nás potešili - žiakov aj učiteľov. Mgr.O.Vonkome

• Športový deň

Do galérie Športový deň boli pridané fotografie.

V stredu 21. novembra 2018 sa žiaci šiestych a ôsmych ročníkov rozhodli urobiť niečo pre svoje zdravie, a tak sa spoločne so svojimi triednymi učiteľkami vybrali na turistiku na vrch Urpín v Banskej Bystrici. Počasie síce nebolo veľmi príjemné, ale to ich neodradilo a veselo vystupovali po serpentínach. Cestou späť sa zastavili aj na Kalvárii, kde sa nachádza Kostol povýšenia Svätého kríža.
              Všetkých prítomných očarila nádherná jesenná príroda a pobyt na čerstvom vzduchu.

Mgr. Martina Fülöpová

• Detský literárny Zvolen 2019 - vyhodnotenie

Dňa 29. marca 2019 sa v priestoroch Krajskej knižnice vo Zvolene uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie Okresného kola súťaže Detský literárny Zvolen.
              V súťaži získali ocenenie i práce našich žiakov. Úspešnými mladými autormi literárnych prác boli:
              Tomáš Janešík, 8.A v kategórii poézia, Magdaléna Krnáčová, 9.B a Boris Bahýl, 9.C v kategórii próza.
              Tomáš Janešík sa už po druhýkrát stal laureátom celej súťaže.
              Oceneným žiakom blahoželáme, ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a pani učiteľkám SJL Krutej a Čillíkovej ďakujeme za prípravu žiakov.

Zapísala: Jana Čillíková

• Školský  YouTube kanál