• Zelená škola

• ElektroOdpad

• Počítame, vážime a meriame batérie
            Vďaka projektu ElektroOdpad-Dopad5 a firme SEWA sa na škole zvýšil počet zberných nádob  nielen na  elektroodpad, ale aj na použité batérie. A tak sme so šiestakmi na hodine TECHNIKY počítali a merali batérie prinesené v B-Boxoch. Zistili sme veľmi zaujímavé čísla:
            1.  Do jedného B-Boxu sa zmestí 79 kusov použitých batérií.
            2. Jeden plný B-Box  váži 0,5 kg.
            3. V jednom B-Boxe  sme našli 17 kusov plne nabitých alebo len minimálne vybitých batérií, ktoré nám ešte poslúžia v elektronických stavebniciach
            4. Jeden B- Box sa v priemere v domácnosti naplní za 4 – 5 mesiacov
            K dnešnému dňu sme už nazbierali dve plné nádoby. Elekrtoodpad a batérie sme odovzdali firme SEWA

EKO tím informuje o nebezpečenstve elektroodpadu pre prírodu

Žiaci 8. a 9. ročníka sa podieľali na rovesníckom vzdelávaní v 3. B na tému Energia.
            FOTOALBUM

Učili sme druhákov, čo je elektroodpad

Dievčatá z  ekotímu naučili  druhákov - 2.A a 2.B, čo sú to elektrospotrebiče a na čo ich  používame. Rozprávali sa o elektrospotrebičoch, ktoré majú doma. Dozvedeli sa, že práčka, chladnička, televízor a mnohé ďalšie, ktoré sa už nedajú opraviť, sú odpad a voláme ho elektro-odpad. Dievčatá vysvetlili, kde tento odpad treba odovzdať, aby neznečisťoval životné prostredie. Po teórii nasledovala súťaž medzi družstvami v triedení odpadu. Každý žiak vypracoval PL, v ktorom vymaľoval elektrospotrebiče.

2.A - Rovesnícke učenie ElektroOdpad -Dopad

ElektroOdpad - OBN v 9.B
            Hodina občianskej náuky bola dnes v 9.B zaujímavá aj zábavná. Zaoberali sme sa našimi potrebami. Zisťovali sme, čo naozaj potrebujeme a čo chceme. Zistili sme, že veľa vecí máme a niektoré ani vlastne nepotrebujeme. Skúmali sme tiež, koľko času trávime s rôznou elektronikou. Väčšina žiakov zistila, že trávila najviac času pri chladničke alebo na mobile. Medzi najvyššie potreby sa zaradili priatelia, mobil a chladnička. Na hodine sme sa veľa nového naučili, ale aj uvedomili. Už vieme, že čas strávený pri elektronike je niekedy nevyhnutnou súčasťou života, ale sú okamihy, v ktorých je pre nás nepotrebná a strácame pri nej čas, ktorý sa dá využiť lepšie.

Projekt ElektroOdpad-Dopad 5

Projekt ElektroOdpad-Dopad 5 je na našej škole  úspešne odštartovaný.Všetko sa to začalo výberom našej školy medzi 10 úspešných uchádzačov z celého Slovenska medzi základnými školami prihlásenými do piateho ročníka projektu neziskovej organizácie Živica s názvom ElektroOdpad-Dopad 5. Po absolvovaní vzdelávacieho pobytu nášho akčného tímu vo Vzdelávacom centre Zaježová sme na hodine TECHNIKY v 5. A a 6. B odštartovali bádateľské učenie a praktické aktivity ohľadom témy elektrospotrebičov a ich životného cyklu  až po ich recykláciu. Povedali sme si, aké elektrospotrebiče doma používame a ktoré reálne potrebujeme. Rozprávali sme sa o správnej likvidácii elektrospotrebičov, ktoré doma s rodičmi budú chcieť pri vianočnom upratovaní vyhodiť. Uviedli sme do užívania zberný box na drobnú elektroniku a batérie a na škole zorganizovali  ZBER ELEKTROODPADU.