- Erasmus+ základné informácie
- Akreditácia na Erasmus+ (2021 - 2027)
- Diseminácia a aktuality
- Skupinové mobility žiakov 2022-2023
- Skupinové mobility žiakov 2023-2024
- Skupinové mobility žiakov 2024-2025
- Štrukturované kurzy 2022-2023
- Štrukturované kurzy 2023-2024
- Štrukturované kurzy 2024-2025
- Pozorovanie pri práci 2022-2023
- Pozorovanie pri práci 2023-2024
- Pozorovanie pri práci 2024-2025
- KA2 Energy for life
- KA2 Everything can be recycled exept the Earth
- KA2 Inside Out
- KA2 Together we can
- KA2 CLIL across borders - enjoy and learn
- KA2 WATER
- KA1 Diverzita
- KA1 PRAMEŇ
- Building fairplay
- Přátelství bez hranic
- eTwinning
- Projekt eTWINNING - Z rozprávky do rozprávky
- KA210 Wise consumers
Skupinové mobility žiakov 2023-2024
Španielsko, Castelldefels, november 2023
20.11. Deň cesty
Cesta na skupinovú mobilitu žiakov do Castelldefels ubehla veľmi dobre, hoci sme troška preverili ostražitosť letiskovej kontroly a našu schopnosť komunikovať v angličtine. :) Na letisku v Barcelone nás už čakali rodiny so spolužiakmi, zvítali sme sa a odišli sme do rodín. Čaká nás bohatý a náročný program, na ktorý sa všetci tešíme.
21.11. Nekontrolované požiare a Sagrada Família
Dnes sme začali deň v miestnej škole, Institut Josep Lluís Sert Castelldefels, kam nás priviedli naši noví spolužiaci, u ktorých sme ubytovaní v rodinách. Program sa začal spoločným stretnutím, predstavením školy a dohodnutím spoločných pravidiel.
Po rozdelení do skupín sme sa začali venovať téme celej mobility v Castelldefels - nekontrolovaným lesným požiarom. Domáci environmentálni aktivisti v spolupráci so školou pre nás pripravili materiály, v ktorých sme sa okrem podmienok za akých požiare vznikajú dozvedeli aj to, že sú dôsledkom klimatickej zmeny. Pracovali sme metódou porovnávania - porovnávali sme stav v Španielsku a na Slovensku. Zaujímavé bolo čítanie z porovnávacích meteorologických máp, vďaka ktorým sme napríklad mohli “nazrieť do budúcnosti” a zistiť, že prognózy vzniku týchto požiarov sú nelichotivé a čoskoro sa môžu týkať aj Slovenska.
Poobednou aktivitou bola návšteva Baziliky Sagrada Família v Barcelone. Do Barcelony sa naša početná skupina prepravila vlakom a aby sme stihli vstup, museli sme zo stanice klusať v celkom svižnom tempe. Vstup do baziliky však za to naozaj stál.
Baziliku začal stavať (a stavba ešte stále prebieha) katalánsky geniálny architekt Antoni Gaudí v roku 1882. Názov znamená “Svätá rodina” a tá sa vo výzdobe chrámu objavuje naozaj často. Bazilika je známa pre svoju monumentálnu architektúru, ktorá spája secesiu, modernizmus a organické tvary. Táto pamiatka nám umožnila uvedomiť si, čo dokáže jeden človek, ak zameria všetku svoju energiu na jediný cieľ. Každý z nás si odnášal iný vnem - pre niekoho to bola majestátnosť stavby, pre niekoho až nepozemská hra svetiel vnútri chrámu, iní hovorili o pocite, ktorý sa podobá návšteve jaskyne, či skameneného lesa, keďže interiér baziliky je plný organických tvarov a navodzuje zdanie, že ho vytvorila príroda, nie človek.
22.11. Maľuj ako modernisti
Dnešný deň sme začali úplne opačne ako býva zvykom - výletom - a skončili sme ho v školských laviciach…ale všetko pekne po poradí. Ráno sme sa odviezli autobusom do mesta Sitges, ktoré je od Castelldefels vzdialené necelých 20km. Je to prekrásne historické mesto a zároveň prímorské letovisko, čo z neho robí veľmi vyhľadávané miesto. Napriek novembrovému dátumu sme neodolali a časť pobytu sme strávili na pláži. Našli sa aj odvážlivci, ktorí si zaplávali, no väčšina z nás si vystačila s kúpaním v slnečných lúčoch.
Kým sme sa dostali k návšteve miestneho múzea, stihli sme ešte spoznávaciu aktivitu v meste, kde sme podľa mapy a zadania vyhľadávali pamätihodnosti a fotili sme sa pri nich. Nasledovala návšteva múzea Cau Ferrat, ktoré bolo založené v roku 1893 umelcom Santiago Rusiñol (1861-1931). Okrem rôznych predmetov, ktoré patrili samotnému umelcovi sú v ňom vystavené jeho obrazy maľované v štýle modernizmu a impresionizmu. Návšteva múzea nebola samoúčelná. Mali sme sa tam inšpirovať pre ďalšiu aktivitu, pri ktorej sme za zvuku mora maľovali obrazy znázorňujúce lesný požiar, alebo krajinu po požiari. Pri tejto aktivite bolo dôležité predstaviť si požiar a jeho mohutnosť a dôsledky. Po odchode zo Sitges sme sa presunuli do nášho domovského mesta Castelldefels do umelovytvorených mokradí. V nich nás sprevádzali environmentálni aktivisti, ktorí sa o mokrade starajú, pozorujú v nich vtáky, bojujú za nezasahovanie do týchto území. Až po Barcelonu predstavujú tieto mokrade široko-ďaleko jediný súvislý pás zelene, v ktorom môžu vtáky hniezdiť a žiť, preto sú tieto mokrade také krehké a závislé na ochrane. Tiež sme mohli pozorovať ako tento krehký ekosystém ovplyvňuje sucho, invázne rastliny, či presaky z nedostačujúcej a zastaranej kanalizácie mesta Castelldefels. Poslednou aktivitou bol návrat do školy, kde sme diskutovali o ekologických rozmeroch rozširovania letiska v Castelldefels.
23.11. Ako somáre zachraňujú Barcelonu
Dnešný deň sme si nemohli nespomenúť na pána učiteľa Storošku. Po príchode do školy nás už totiž čakali krabice s micro:bitmi pre 4 skupiny, v ktorých sme následne spolupracovali na výrobe detektora požiaru a zariadenia na jeho uhasenie. Zariadenia sme mali pripravené, no bolo potrebné ich naprogramovať tak, aby jedno zo zariadení dokázalo detegovať oheň v blízkosti (pomocou teplotného senzora) a aby následne vyslalo rádiový signál do spárovaného zariadenia, ktoré spustí vodné čerpadlo a zdroj požiaru uhasí. Programovanie bolo náročné, hlavne pri tejto aktivite nás prelínanie angličtiny, španielčiny a slovenčiny mýlilo najviac. No slovenská programovacia škola zožala úspech, naši žiaci veľmi iniciatívne prevzali kormidlo a doviedli svoje skupiny až k úspešnému ukončeniu a k uhaseniu ohňa.
O necelú hodinku a pol sme sa už viezli autobusom až pred brány Barcelony do kopcovitej prírodnej rezervácie Collserola, Sant Cugat na farmu Can Domenech. Tu sme boli svedkami ako jednoduché riešenia môžu priniesť zaujímavé výsledky. Farma Can Domenech má viac, než 500 rokov, no s najväčšími problémami sa asi potýka v súčasnosti. Farmárčenie nie je žiadny lukratívny biznis a farmári svoje farmy predávajú, pretože sa poľnohospodárstvom nedokážu uživiť. Can Domenech je však výnimkou a stále bojuje aj vďaka projektom ako je prevencia voči požiarom s použitím služieb obyčajných oslov. Malá črieda oslíkov sa stala strážnymi anjelmi mesta Barcelona, ktoré leží hneď “za kopcom”. Možno ešte stále nerozumiete, no vysvetlenie je jednoduché - V lesoch Collseroly je v podraste možstvo rastlín, ktoré v prípade požiaru poskytujú ohňu skvelé podmienky na šírenie. Tieto rastliny nedokážu odstraňovať ľudia, pretože by to bolo príliš drahé. Oslíky sa však prirodzene tžmito rastlinami živia a tak dokonale vyčistia les až na podložie, zároveň ho aj dobre pohnoja a takto znižujú množstvo “paliva” v prípade vzniku požiaru. Zároveň sme videli zaujímavé prepojenie technológie a poľnohospodárstva. Farmár riadi oslíky cez aplikáciu, kde im na mape prstom nakreslí “ohradu” v území, ktoré majú oslíky vypásť. Oslíky majú na krku zariadenia, ktoré ich najsôr upozornia zvukom, neskôr elektrickým impulzom, že prekračujú neviditeľnú hranicu. Takto môže farmár manažovať čriedu aj bez použitia elektrického ohradníka, ktorý je veľmi náročný na presúvanie a inštaláciu. Šikovné, čo poviete?
Deň sme ukončili hrou Scavanger hunt v Parc Ciutadella v Barcelone. Tu sme okrem hry mali čas aj na spoznávanie okolia, rozhovory, obed a nanuk.
24.11. Túra do pohoria Garaf
Dnes sme boli na ceste hneď od rána. V miernom stúpaní a príjemnom počasí (je tu ako u nás na jar:) sme sa po trištvrtehodinke dostali do lesnatého územia Cal Ganxo. Na fotkách je možné vidieť “školu v prírode”, kde sa väčšina našich dnešných aktivít odohrala. Tu sme sa rozdelili na dve skupiny. Jedna skupina absolvovala najskôr výstup na Roca Negra. Sprevádzali nás environmentálni aktivisti, ktorí sa v pohorí vyznajú a cestou nám doplnili informácie o tom, ako sa miestny ekosystém adaptoval na extrémne suchá. Rastliny i les sú tu zakrpatené a vyvinuli si rôzne stratégie prežitia. Napríklad zmenšili svoje listy, aby odparovali čo najmenej vody z rastlinného tela. Iné sa zas pokryli jemnými chĺpkami, aby dokázali zachytávať vlhkosť zo vzduchu. Ešte zaujímavejšie bolo, ako sa rastliny prispôsobili častým požiarom, ktoré tu prirodzene prírodu sužujú. Mnohé rastliny si vyvinuli podzemky, ktoré sú schopné požiar prežiť a z pôdy po požiari okamžite vyrásť znovu. Napríklad borovice sa v požiaroch doslova vyžívajú - v tele obsahujú veľa živice, ktorá požiar doslova udržiava a rozširuje. Počas požiaru borovice otvoria svoje šišky a osejú územie stovkami svojich semien. Na vrchole Roca Negra (odkiaľ sme dovideli až do Barcelony) sme sledovali vtáky, a pomocou vábničiek sme dokázali aj napodobniť zvuky mnohých z nich. Druhá skupina zatiaľ mala aktivity s preventistami a ochranármi. Tí nám vysvetlili, ako sa správať v prípade lesného požiaru, ukázali nám techniky boja s požiarom. Po návrate sme sa už začali chystať na večernú školskú “party” a chalani ešte stihli aj pláž so západom slnka a ako nás tu už začali volať - crazy Slovaks - sa samozrejme aj vrhli do vĺn novembrového mora:))
132Španielsko, Cartagena, november 2023
V dňoch 12.11.-17.11.2023 žiaci piateho ročníka našej školy Albert Nikolas Piater, Adrián Lupták, Katka Marková, Terezka Hricová, Hanka Mojžišová spolu s p. vychovávateľkou Groves a pani učiteľkou Mihálovou navštívili v rámci projektu Erasmus+ Španielske mesto Cartagena.
Po príchode do cieľového mesta sme sa všetci zvítali so žiakmi, ich rodičmi a dvoma pani učiteľkami partnerskej školy. Keďže bol už večer, išli sme sa ubytovať a pripraviť sa na prvý deň aktivít, ktoré nás čakali.
Ďalší deň ráno sa projektové stretnutie začalo v škole, kde sme sa zoznámili s chodom školy, žiakmi, učiteľmi, vedením školy. Žiaci nás privítali na školskom dvore piesňou a tancom, do ktorého boli zapojení aj učitelia. Potom sme sa presunuli do triedy, kde sme sa zúčastnili výučby anglického jazyka. Prešli sme aj jednoduchý kurz španielskeho jazyka. Po malej prestávke bola lekcia zdravej výživy v anglickom jazyku. Žiaci v skupinách vytvárali vystrihovaním a lepením obrázkov rôznych potravín projekty, ktoré napokon prezentovali pred ostatnými žiakmi. Neskôr sme sa presunuli na školský dvor, kde prebiehali aktivity v pohybe. Deti si mali možnosť zasúťažiť, vyrobiť loptičky z balónikov a ryže, vyskúšať si chôdzu na chodúľoch, povrazolezectvo, hod na cieľ v podobe plastových pohárikov, žonglovanie... Po veselom športovom popoludní sa deti so svojimi novými priateľmi presunuli do rodín, v ktorých boli ubytovaní.
Na druhý deň sme sa opäť stretli všetci v škole. Odtiaľ sme sa autobusom presunuli do prírodného parku Calblanque. Prezreli sme si náučný film o flóre a faune tohto miesta. Prechádzkou po parku sme mali možnosť medzi iným vidieť vzácne stromy, ktoré sa v Európe nachádzajú len na tomto mieste a v Afrike. Cestou po parku sme sa dostali až k piesočnatej pláži, kde sme zbierali vyplavený odpad. Deti sa osviežili v mori, nazbierali si mušličky a drobné kamienky. Presunuli sme sa k lagúne Mar Menor v regióne Murciar La Manga-del Mar Menor. Na spiatočnej ceste sme sa zastavili pri majáku v myse Cabo de Palos.
V tretí deň sme sa zo školy presunuli do centra mesta a navštívili sme Radnicu v Cartagene. Zástupcovia mesta nás previedli celou budovou. Otázky detí ( samozrejme v angličtine ) nemali konca, boli veľmi zvedavé. Oboznámili sme sa s históriou mesta. Neskôr sme navštívili nádvorie Ekonomickej univerzity v Cartagene- zaujímavá budova tvorená historickou a súčasnou architektúrou. Naše kroky smerovali do múzea prvej ponorky vyrobenej v roku 1889. Ďalšou zastávkou bola návšteva múzea Museo National de Arena Subacuatica, National museum of underwater archeology. V závere dňa sme boli v Boss Jump- trampolínovom parku.
Vo štvrtok sme boli v prístave, kde sme mali možnosť vidieť rybárske, vojenské, výletné lode. Tu sme nastúpili na katamarán, ktorý nás doviezol k pevnosti, do ktorej sme vstúpili aj s pani sprievodkyňou, ktorá mala pre nás pripravenú zaujímavú prednášku o tom, prečo bola vybudovaná takáto obrovská pevnosť, aká bola stratégia obrany mesta. Aj tu deti uplatnili svoje znalosti z anglického jazyka. Po návrate späť do prístavu sme absolvovali spoločný obed v prístavnej reštaurácii, kde si deti samostatne objednávali jedlo. Naša ďalšia zastávka bola návšteva prekrásneho Roman Theater Museum. Nasledovala prehliadka mesta s kupovaním darčekov. Deň patril aj bowlingu, ktorý sa hráva výlučne len v tomto meste. Deti si medzi sebou zasúťažili. Vrátili sme sa do školy. Ďalšou aktivitou bolo triedenie odpadu na školskom dvore. Zozbierané predmety na pláži v predchádzajúcom dni deti triedili. Potom v triede hodnotili svoje poznatky, zážitky a vypracovávali kvízy. Podvečer sa deti vrátili do rodín, kde pokračoval ich individuálny program so svojimi španielskymi kamarátmi a ich rodičmi.
V posledný deň pani riaditeľka vyhodnotila celý pracovný týždeň a porozdávala certifikáty všetkým deťom a pedagógom, ktorí sa do projektu zapojili. Po spoločnom obede v školskej jedálni sme sa rozlúčilli a vybrali sa na cestu autobusom do mesta Alicante, odkiaľ sme odleteli späť domov. Po skoro osemhodinovom cestovaní, plní nádherných zážitkov, nových vedomostí, zdraví a šťastní sme sa vrátili pred našu základnú školu, kde nás už netrpezlivo očakávali rodičia detí.67Litva, Vilnius, apríl 2024
Skupinová mobilita žiakov bola zameraná na STEAM metódu v rôznych predmetoch. Žiaci pracovali v medzinárodných tímoch spolu so žiakmi z Rumunska a Litvy. Týždeň sa začal aktivitami na predstavenie jednotlivých škôl, prezentáciu krajiny a mesta, odkiaľ žiaci prichádzali. Hosťujúca škola pripravila bohatý program založený na projektovom vyučovaní - najprv domáci žiaci predstavili svoje projekty, a následne zahraniční žiaci pripravili podľa postupu jednotlivé projekty, Tie potom predstavili svojim spolužiakom. Napr. výroba kaleidoskopu, návšteva múzea, jazykové aktivity, stavanie mostov - medziľudské vzťahy, etika vo vede, výroba zelenej steny, návšteva tmavej miestnosti, geoorientácia po meste Vilnius, návšteva zámku Trakai, oboznámenie sa s kultúrnym dedičstvom krajiny.
Žiaci sa oboznámili so školským systémom - spoločné raňajky v škole, menšie skupiny žiakov, netradičné spôsoby vzdelávania, neprezúvanie sa, vyučovanie v angličtine, atď.
Spolupráca v medzinárodných skupinách prispela k zlepšeniu multikultúrnych, jazykových a sociálnych kompetencií, kritickému mysleniu, tvorivosti a tímovej práci.15Estónko, Tartu máj 2024
Po trinásť a pol hodinovej ceste sme sa dostali do Tartu. Na autobusovej stanici nás čakali rodiny s deťmi, u ktorých boli ubytované naše deti a kolegyňa Triinu z partnerskej školy Tatu Hansa Kool. Prvý deň sme sa stretli v škole, kde sme sa oboznámili so systémom vyučovania, s kolegami partnerskej školy a žiakmi. Na prvej hodine sme sa stretli so žiakmi siedmeho ročníka na spoločnej aktivite – hodine estónčiny. Učiteľka rozdelila žiakov do zmiešaných Estónsko-slovenských skupín. Dostali lístočky s estónskymi slovami a obrázky. Žiaci mali priradiť estónske názvy k obrázkom. Potom mali lístočky s anglickými slovami a lístočky s estónskymi slovami. Spoločne ich spájali podľa významu. Ďalšia aktivita bola pripravená v programe Kahoot o Estónsku a Slovensku. Žiaci súťažili v dvojiciach. Druhá hodina bola hodina matematiky. Sústredili sme sa vo veľkej miestnosti na najvyššom poschodí. Boli tam žiaci zo štyroch tried a jedna učiteľka im zadala úlohy, ktoré mali vyriešiť do obeda. Rozdala im pracovné listy a žiaci sa vybrali do školského parku, kde riešili úlohy. Po stanovenom limite PL odovzdali v škole. Čakal nás obed, ale úplne odlišný ako u nás. Žiaci mali pripravenú cuketovú polievku s chlebom a mliečno-tvarohový dezert. Po obede sme šli na netradičnú hodinu environmentálnej výchovy. Plavili sme sa po rieke Emajogi na lodi, ktorá bola vyrobená z dreva podľa starej historickej lode. V súčasnosti slúži na vzdelávacie environmentálne projekty. Prednášku na lodi mala lektorka environmentalistiky. Žiaci sa oboznámili s faunou a flórou rieky a jej blízkeho okolia. Videli makety rýb, kožušiny bobra, ondatry a tuleňa. Počas plavby sme mohli vidieť novovybudovanú pláž, ktorá je obľúbenou oddychovou zónou obyvateľov Tartu. Zároveň sme mali možnosť vidieť jednu z najstarších častí mesta Tartu, ako aj novovybudovanú štvrť. Navštívili sme botanickú záhradu, ktorá sa využíva sa na edukačné účely. Nachádzajú sa tam rôzne druhy kvitnúcich rastlín, bylinkové záhony, jazierko s leknami, vzácne stromy a kry. Žiaci využívajú túto záhradu ako ateliér pod holým nebom. Príležitostne sa tu usporadúvajú koncerty. Na záver aktivít sme si prezreli kostol zo 14.storočia. Vystúpili sme na vežu a videli sme všetky časti mesta Tartu. Historickými uličkami sme sa dostali na hlavné námestie.
Druhý deň sme šli na výlet spojený s environmentálnou výchovou. Návšteva dedinky Kallaster pri jazere Peipsi bola zameraná na pozorovanie hniezdenia lastovičiek. Zaujímavosťou tejto starobylej dedinky boli staré domčeky aj smerové tabule namaľované pestrými farbami. Žije tu okolo 700 ľudí ruskej a estónskej národnosti. Cez jazero Peipsy prechádza štátna hranica medzi Estónskom a Ruskom. Ďalšou zastávkou bola prehliadka neogotického zámku Alaskivi, Vypočuli si pútavý výklad sprievodkyne v anglickom jazyku o histórii zámku, o jeho osadenstve, využití v minulosti a v súčasnosti. Aktívne komunikovali so sprievodkyňou, čo svedčilo o tom, že naozaj ich zaujímali historické fakty. Zaujímavosťou boli voskové figuríny, ktoré znázorňovali všetky vrstvy osadenstva. Autobusom sme sa presunuli opäť do Tartu do AHHA Sience Center, ktorá je v súčasnosti najväčším vedeckým centrom v pobaltských štátoch. Bola založená na podporu vedy a techniky pomocou interaktívnych exponátov. Už pred vstupom žiakov upútalo auto, ktoré bolo zavesené na lanách a dokázali ho zdvihnúť pomocou páky. V centre sme trávili niekoľko hodín a žiaci stále objavovali a skúšali výdobytky techniky.
Tretí deň si naši žiaci prezreli zaujímavú výstavku výtvarných prác a výrobkov, ktoré vyrobili žiaci Tartu Hansa Kool. Potom im zástupkyňa školy Triinu odovzdala certifikáty za úspešné zvládnutie aktivít Erasmu+. Spoločne s hosťujúcimi žiakmi sme šli na prehliadku do Estónskeho múzea a pobavili sme sa v dome hore nohami Upside Down House. Estónske národné múzeum postavili na území bývalej vojenskej základne, ktorú počas Studenej vojny využívali sovietske strategické bombardéry. Jej betónové steny sú obalené sklom, sú navrhnuté tak, aby odrážali okolité stromy a sneh. Prezreli neoklasicistickú hlavnú budovu Estonian University. V Tartu sú sústredené všetky študijné odbory. Preto sa nazýva Tartu – mesto študentov. Vyšli sme na pahorok Toomemägi vyrastajúci nad mestom, kde sa nachádzala Múzeum študentskej literatúry v historickej budove Katedrály. Posledný deň v Tartu sme skoro ráno vycestovali do hlavného mesta Estónska - Tallinnu. Navštívili sme ZOO, kde sme mali veľmi zaujímavú interaktívnu prehliadku Po prehliadke ZOO sme sa rozlúčili s kolegami a žiakmi Tartu a odišli na letisko.105Česko, Brno, apríl 2024
Žiaci 4 ročníka ZŠ A. Sládkoviča v Sliači navštívili ZŠ a MŠ Bosonohy v Brne v Českej republike.
V deň príchodu si boli hosťujúce deti prevziať s rodičmi svojich kamarátov na stanici v Brne a odišli do rodín sa ubytovať.
Nasledujúci deň sa žiaci aj učitelia stretli v škole, kde spoznávali ako to vyzerá v inej krajine, oboznámili sa s priestormi školy. Hosťujúci žiaci s pedagógmi si pre nich pripravili rôzne aktivity. Žiaci sa presunuli do hudobnej triedy, kde si vypočuli privítanie riaditeľom školy a kolegyňami. Bol pripravený kultúrno – hudobný program. Žiaci na divadelnom krúžku nacvičujú divadlo, hru na hudobných nástrojoch a spev čo krásne predviedli na vystúpení. Deti mali krásny kultúrny zážitok.
Ďalšou aktivitou sa české deti zdokonaľovali v slovenskom jazyku a slovenské v českom. Boli rozdelení do tímov v zmiešaných družstvách a hľadali rôzne názvy a indície na chodbách, daný obrázok pomenovali a česky a slovensky museli vpísať do tabuľky jeho názov. V závere aktivity si slová vzájomne preložili a skúsili si spomenúť na mnohé ďalšie ktoré sa v slovenskom a českom jazyku hovoria ináč.
Kolegyne z Čiech si pripravili ako praktickú aktivitu na rozvoj kreativity a logického myslenia výrobu logickej hry. Použili rôzne materiály a s deťmi vyrábali logický hlavolam. Žiaci si museli pomocou makiet a fúkacích fixiek vyrobiť obal na hlavolam, potom odpíliť štvorec lišty pomocou ručnej píly, vyvŕtať dierky a ošmirgľovať ho, prevliecť špagát pomocou presného návodu, navliecť korálky a skúsiť hlavolam vyriešiť. Vybrať krúžok z hlavolamu tak, aby nerozuzlili špagát. Deti rozvíjali svoje zručnosti, kreativitu, výtvarné cítenie ale aj fantáziu, jemnú motoriku, hrubú motoriku, trpezlivosť aj logické myslenie.
Počas nasledujúceho dňa žiaci s pedagógmi navštívili zábavný vedecký park VIDA. Zdokonalili sa v cestovaní električkou, autobusom. Po vstupe do areálu boli deti rozdelené do skupín, kde plnili úlohy podľa plánu. Zisťovali nové informácie z oblasti fyziky, chémie, biológie až kým nezistili tajné heslo na otvorenie truhlice s prekvapením. Žiaci pri tejto aktivite rozvíjali svoje vedomosti, prácu v tímoch tak aby sa dostali k spoločnému cieľu. Prakticky si vyskúšali fyzikálne pokusy a javy, s ktorými sa vzhľadom na svoj vek ešte nestretli, oboznámili sa so stavbou ľudského tela a so zaujímavosťami o ňom. Všetci sa dostali k spoločnému cieľu – truhlici s pokladom.
Cestou z výstaviska spoznávali históriu Brna. Navštívili multimediálnu výstavu pod brnenskou radnicou. Po jej absolvovaní dostali test, kde riešením odpovedí zisťovali, či správnym čítaním textov a prechádzaním výstavy si zapamätali nové informácie. Rozvíjali čítanie a porozumenie v českom jazyku a svoje vedomosti o histórii a pamiatkach Brna.
Zaujímavou aktivitou, ktorú českí partneri pripravili bola návšteva Space mission výstavy. Žiaci sa oboznámili s raketami, oblekmi a materiálom v kozme, vyskúšali si 3D a 4D projekcie v kozme – krúženie sa a spoznali históriu vstupu do kozmu. Nadobudli mnoho vedomostí o prvom psovi, kozmonautoch, planétach.
V predposledný deň návštevy sa žiaci a pedagógovia vybrali do ZOO v Brne. Opäť si vyskúšali cestu električkou a autobusom. Spoznali zvieratá, ich život a prostredie divožijúcich zvierat. Vyskúšali si kontakt s domácimi zvieratami v malej kontaktnej zoo. Naučili sa v tichosti správať pri zvieratách.
Po odchode zo ZOO navštívili Antrhropos, kde sa žiaci oboznámili s osídlením Moravy, počiatkami umenia a kultúry ako aj vývojom človeka v týchto oblastiach. Výstava bola rozdelená na tri oblasti – Morava lovcov a zberačov, Najstaršie umenie Európy a Paleolitické technológie. Žiakom sa výstava veľmi páčia, najmä mamut, ktorý bol zobrazený v skutočnej veľkosti.
Posledný deň návštevy v Bosonohách bol slávnostný. Pán starosta Martin Černý privítal žiakov na radnici. Ukázal im a povedal zaujímavosti o stavbe a následne sa presunuli do miestnosti, kde po zaznení českej a slovenskej hmymný aprírohovre slávsnostne odovzdal žiakom a učiteľom certifikáty. Poďakovanie za starostlivosť počas pobytu bolo vyjadrené ako zo slovenskej, tak aj z českej strany. Obe strany sú otvorené ďalšej spolupráci. Po ukončení slávnostného odovzdania certifikátov sa žiaci presunuli hromadnou dopravou na želeničnú stanicu Bosonohy, odkiaľ cestovali na Slovensko.
Výmenný pobyt bol pre žiakom prínosom v emočnej, kognitívnej aj vzdelanostnej oblasti.36Slovensko, Sliač, máj 2024 - hosťovanie Litva, Poľsko, Španielsko
125Poľsko, Czeladź, marec 2024
Žiaci a pedagógovia sa zúčastnili skupinovej mobility žiakov v meste Czeladz, v našej partnerskej škole. Aktivity boli zamerané na rozvoj kľúčových kompetencií. Prvý deň sme strávili v škole, kde bol pre žiakov pripravený kultúrny program, ktorý si pre nich pripravila vyučujúca hudobnej výchovy. Nasledovala hodina informatiky, techniky a biológie, kde si žiaci postupne osvojili, zlepšili svoje vedomosti a zručnosti v daných predmetoch na spoločných aktivitách. pracovali s programom Scratch, na hodine techniky si vyrobili prívesky technikou makramé, pracovali s robotmi, zúčastnili sa pretekov s robotmi (postupovali podľa inštrukcií), na biológii pracovali s mikroskopom, sledovali rôzne vzorky buniek a hmyzu. Hrali spoločenskú hru z biológie. Na druhý deň mali najprv prechádzku mestom - spoznali najhlavnejšie miestne pamiatky. Tie po návrate do školy museli namaľovať - každá dvojica si vybrala jeden objekt a jednu farbu. Bolo to náročné vyjadriť všetko iba jednou farbou, no nakoniec to žiaci zvládli. Poobede žiaci navštívili Freakpark - miesto plné trampolín a iných športových náčiní, kde sa vyskákali dosýta, aktívne športovali.
Ďalší deň bola v pláne prehliadka mesta Krakow. Navštívili sme hrad Wawel, pozreli sme si námestie so známou katedrálou, s tržnicou. Potom sme si pozreli podzemie Krakova a nakoniec mali žiaci workshop v pekárni, kde si vlastnoručne urobili svoje vlastné praclíky - obwarzanki. Návšteva Krakova sa im veľmi páčila.
Posledný deň mali žiaci spoločné hodiny so spolužiakmi, v telocvični mali rôzne športové súťaže, pri ktorých sa rozhýbali a zabavili. Potom si rozdali certifikáty a poslednou aktivitou skupinovej mobility bola návšteva soľnej jaskyne vo Wieliczke. Bol to neopakovateľný zážitok pre žiakov.
Žiaci pracovali v medzinárodnej skupine, čo prispelo k zlepšeniu jazykových a komunikačných schopností, na hodinách informatiky a robotiky si zlepšili digitálne zručnosti, športové aktivity prispeli k ich zdravému životnému štýlu a wellbeingu, témovej práci a rešpektovaniu.40Slovensko, Sliač, jún 2024 - hosťovanie Česko, Španielsko
Španielsko, Zarautz, apríl 2024
STEAM, CLIL a projektové vyučovanie, ochrana životného prostredia a kultúrne dedičstvo krajín boli hlavnými témami projektového stretutia. V dňoch 23. - 26. apríla sa žiaci šiesteho ročníka zúčastnili školskej mobility. Počas pobytu sa deti stretávali so svojimi rovesníkmi pri práci na zdokonaľovaní digitálnych zručností, spracovávaní projektu o špecifickom miestnom Biotope, zapájali sa do školských športových aktivít a zúčastnili sa aj aktivity zameranej na rozvoj orientácie v meste a okolitom prostredí. Voľný čas po skončení vyučovania trávili deti hrami alebo spoznávaním neďalekej rybárskej dedinky Getaria. Súčasťou programu bol aj celodenný výlet vlakom do mesta San Sebastián. Komunikácia s deťmi, učiteľmi či ich rodičmi prebiehala v angličtine a deti tak mali možnosť v praxi využiť všetky svoje naučené vedomosti a zručnosti z cudzieho jazyka.
Začali sme uvítacou ceremóniou. Cinta danza je tradícia, pri ktorej tanečníci omotávajú a rozmotávajú stuhu okolo kmeňa pri hudbe txistu. Je to spôsob, ako vzdať hold návštevníkom, ktorí neskôr poďakovali za privítanie.
Následne, v triede, aktivita spočívala v tom, že matka predniesla básne od Yoko Ono. Oslavujeme Medzinárodný deň knihy a rodiny sú dôležitou súčasťou školy. Po prečítaní prebehla malá diskusia o emóciách opísaných v veršoch. Ďalšou aktivitou bola tvorba plagítov. Rozdelili sme slovenských žiakov a ich hostiteľské deti do štyroch skupín triedy LH6B. Každá skupina sa zameriava na jeden aspekt rybníka: fauna, flóra, ekosystém ako celok a pôvod a história nášho rybníka v Orokiete.Na tento účel dostali fotografie záhrady a odkazy na zaujímavé informácie. Každý plagát mal obsahovať názov, dva nákresy, dve fotografie a vysvetlenia. Nasledovalo hľadanie pokladu: S slovenským žiakom ako kapitánom dostala každá skupina malý kúsok papiera s textom, ktorý museli dešifrovať. Všetky papiere boli iné a vyžadovali si, aby žiaci aplikovali svoje znalosti angličtiny a ekosystému nášho rybníka. Tím, ktorý prvý dešifroval skrytú frázu v týchto správach, vyhral. Slovenskí žiaci prevzali vedúcu úlohu, ktorú podporili ostatní žiaci. Museli spolupracovať, komunikovať v angličtine a dešifrovať hádanku. Taktiež mali príležitosť spoznať rybník a všetko okolo záhrady.
Ďalší deň sme zoznámili študentov programu s triedou budúcnosti. Predstavili sme im nástroj Padlet a poskytli sme im dotykové počítače. Na fyzickej mape Zarautzu a jeho okolia museli umiestniť informačné body. Tieto body mali popisovať aktivity, ktoré sme vykonali, a objaviť zaujímavé miesta v meste. Príspevky mohli byť vo forme textu alebo audia, vždy sprevádzané vhodnými obrázkami. Študenti pracovali spolu, pričom dodržiavali metodológiu triedy budúcnosti: premýšľať, navrhnúť, realizovať a prezentovať. Informačné body obsahovali aj audiosúbory. Po tom, čo lokalizovali body v Zarautze, sa rozhodli urobiť to isté aj pre Sliac (Slovensko).
Skupina študentov navštívila turistickú kanceláriu v Zarautze, kde sa začala orientačná súťaž so šiestimi kontrolnými bodmi, ktorá končila na Torreoia. Je to ikonické miesto, kde si aristokracia rada oddychovala a trávila deň. Výhľady z vrcholu nám ukazujú rozmanitosť krajiny Zarautzu – more, ústie rieky, hory a centrum mesta. Študenti sa zúčastnili v skupinách po šiestich, pričom v každej skupine bol jeden slovenský študent. Počas celej aktivity sa museli pohybovať v skupinách. Po skončení orientačnej aktivity si užili atrakcie v lese. Aktivita bola veľmi užitočná pre slovenských študentov na nadviazanie kontaktov so skupinou LH6D. Zúčastnené skupiny dodržiavali pravidlá hry a na každom kontrolnom bode čakali na učiteľov. Čítanie mapy zo strany skupín bolo veľmi dobré od druhého kontrolného bodu. Študenti zo Zarautzu využili príležitosť, aby vysvetlili Slovakom rôzne body v krajine, najmä tie, ktoré súviseli s ústím a aktivitou na Padlete, ktorú robia popoludní. Veľmi si to užili.
Po spoznávaní Torreoia a jeho okolia sme sa vybrali na pláž. Predtým sme v škole pracovali na pôvode mikroplastov a ich vplyve na životné prostredie prostredníctvom videa a malej aktivity. Na jednej strane sme zbierali mikroplasty, aby sme takmer úplne naplnili loďku. Na druhej strane sme zbierali aj veľký odpad, ktorý sme neskôr uložili do odpadkového koša. Študento sa podarilo identifikovať a nazbierať celý pohár mikroplastov. Boli prekvapení, ako ľahko sa dajú nájsť.
Navštívili sme surf školu, kde nám inštruktori požičali surfovací neopren a dosku pre začiatočníkov. Na pláži sme najprv trénovali základné pohyby na piesku: pádlovanie, chytanie vlny a postavenie sa na dosku v troch krokoch. Podmienky na mori boli ideálne pre začiatočníkov, ako sme my. Skúsenejší študenti zo Zarautzu pomáhali Slovákom spolu s inštruktormi. Trvanie lekcie bolo 1,5 hodiny, a voda bola veľmi studená. Študenti sa naučili užívať si a rešpektovať vlny a prúdy. Všetci sa dokázali postaviť na dosku a surfovať na pene. Poslednou aktivitou bola návštevaSan Sebastian - Urgull, morské múzeum, historické centrum mesta.21