Básnické sneženie - súťaž
Kurz Europass Teacher Academy “ Úvod do fínskeho vzdelávacieho modelu ”
Do fotogalérie bol pridaný nový album Kurz Europass Teacher Academy “ Úvod do fínskeho vzdelávacieho modelu ” .
Kurz sme absolvovali počas leta v hlavnom meste Fínska, v Helsinkách. Bolo nás spolu 18 účastníkov. Zoznámili sme sa s učiteľmi z Česka, Maďarska, Talianska, Francúzska, Nemecka a z Číny. Na úvod nášho stretnutia každá škola odprezentovala svoju krajinu a školu. Počas kurzu sme sa dozvedeli o histórii a edukačnom systéme školstva Fínska, o jeho reformách a projektoch, ďalej čo robia vo Fínsku netradičné, bláznivé. Pracovali sme v skupinách, s činnosťami zameranými na rozvoj tvorivých, komunikačných a socializačných zručností. Zaujímavé bolo stretnutie so študentom, ktorý v akadémii počas svojho voľna pracoval. Porozprával nám o svojom vzdelávaní a jeho ceste počas štúdii. V rámci programu kurzu sme mali prehliadku mesta so sprievodcom. Navštívili sme knižnicu Oodi v Helsinkách, ktorá slúži aj ako komunitné centrum bez hraníc, ktorá je otvorená pre všetkých. Ľudia sem chodia tráviť voľný čas, nielen počičiavať a vracať knihy. Oodi po slovensky óda. Nová knižnica v Helsinkách je skutočne oslavou vedomostí. Posledný deň sme strávili práve tu. Aktivity ktoré boli pre nás pripravené sme realizovalo v knižnici. Ďalej sme mali súťaživé hry, ktoré sme .... V tento deň na záver sme mali ochutnať rôzne druhy jedál z krajín účastníkov kurzu. Voľný čas sme využili na spoznávanie mesta a jeho okolia. Videli sme čisté mesto, krásnu letnú výsadbu, ekologický cintorín, vychutnali sme si oddych pri Baltickom mori. Navštívili sme Suomenlinna bola postavená v polovici 18. storočia. Suomenlinna je nielen historickou pamiatkou, ale aj živou komunitou. Na ostrovoch žije približne 850 obyvateľov a pracuje viac ako 400 ľudí. Na ostrovoch sa nachádzajú múzeá, umelecké dielne, kaviarne a reštaurácie. Suomenlinna je tiež miestom kultúrnych a spoločenských podujatí, ako sú festivaly, koncerty a divadelné predstavenia. Nachádzajú sa tu zaujímavé architektonické skvosty, prírodné krásy a relaxačné zákutia. Suomenlinna je ľahko dostupná z Helsiniek pravidelnou trajektovou dopravou. No my všade pešo! Posledný deň v Helsinkách sme využili na výlet trajektom do Tallinu, hlavného mesta Estónska. To bol jeden úžasný zážitok. Jedna z nás ho už navštívila, vrátila sa na miesta, ktoré boli pre ňu už známe. Pre druhú nové, nádherné historické miesto. Ďakujeme za možnosť navštíviť pre nás novú krajinu, za nové informácie a možnosť spoznania nových ľudí. Mgr. Oľga Vonkomerová, ALEXANDRA HRINOVÁ
4
Metodický deň ZÁKLADY METODIKY STEAM, 21.11.2024
- 5
Metodický deň pre pedagógov zo Zvolenského okresu spojil vyučujúcich najmä z 1.stupňa základných škôl zo Sliača, Zvolena, Zvolenskej Slatiny a Detvy. Metodický deň sa konal pod záštitou NIVAM-u, v rámci projektu DiTEdu. 14 účastníkov sa počas metodického dňa prakticky zoznámilo s metodikou STEAM (science, technology, engeneering, art, math) a aj keď pre niektorých z nich to bol úplne prvý kontakt s týmto vyučovacím prístupom, po malých krokoch sa dokázali v príjemnom prostredí priestorov ZŠ Sliač zapojiť do práce vo svojej skupine a mnohé vedecké a dizajnové úlohy vyriešiť. Priestory ZŠ Sliač neboli náhodnou voľbou, keďže škola metodiku STEAM už dlhodobejšie uplatňuje, integruje ju do vyučovania, podporuje svojich pedagógov aj v rámci vzdelávania v zahraničí prostredníctvom kurzov a výmen programu Erasmus+. Ešte pred začiatkom samotného vzdelávania spoločne učitelia navštívili školské podcastové štúdio, kde sa nahrávajú pravidelné epizódy žiackeho podcastu Thinkify. Toto štúdio, jeho vybavenie aj samotný projekt školského podcastu je dôkazom, ako vyučovanie metodiky STEAM môže zmeniť aj formu samotného vyučovania a umožňuje samotným žiakom tvoriť obsah a učiť sa prostredníctvom zručností, ktoré aj oni sami považujú za nevyhnutné v ére sociálnych médií, youtube a podcastingu.
V rámci metodického dňa sa pedagógovia trénovali v použití rôznych technológií - SCRATCH, OZOBOT, Makey Makey, Rozšírená realita, strojové učenie.
Logo pre Erasmus+ projekt KA121
V mesiaci november boli naši žiaci vyzvaní na zapojenie sa do tvorivej výtvarnej/digitálnej aktivity, v rámci ktorej mali navrhnúť logo pre projekt KA121 - Future is on our plates. Do súťaže sa zapojilo desať žiakov. V hlasovaní svoj hlas odovzdalo 110 žiakov a na prvých troch miestach sa umiestnili logá týchto žiakov:
1. miesto: Benjamín Beňo - 27 hlasov
2. miesto: Daniela Bajčiová - 22 hlasov
3. miesto: Artur Kanurnyi - 16 hlasov
Terézia Hricová - 16 hlasov
Tieto 4 logá postúpili do medzinárodného hlasovania (hlasovali Erasmus žiaci z Nemecka, Portugalska, Francúzska a Slovenska). V tomto hlasovaní bolo jediné pravidlo, že žiaci nesmeli hlasovať za logo svojej krajiny. Kto tak hlasoval, toho hlas bol neplatný. Z celkového počtu 105 hlasujúcich najviac hlasov získalo logo slovenského žiaka - Artura Kanurného.
Arturovo logo sa bude používať na všetkých výstupoch projektu.
Ďakujeme Arthurovi za jeho prácu a prajeme mu veľa tvorivých nápadov.
4