Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia ôsmakov do Múzea holokaustu v Seredi.
Dňa 25.4.2024 o 7:45 pred školou čakal autobus, ktorým mohli ôsmaci cestovať do Serede. V autobuse boli aj žiaci z Badína. Cesta bola dlhá a vyčerpávajúca, no to sme netušili, aká nás čaká zaujímavá exkurzia.
Po vystúpení z autobusu nás ohromil celkom veľký, plotom s ostnatým drôtom ohraničený blok, ktorý slúžil ako koncentračný tábor. Hneď na začiatku nás privítala milá a skúsená pani, ktorá nás sprevádzala počas celej exkurzie. V areáli sa nachádzalo množstvo budov: baraky 1 až 5, ktoré slúžili ako ubytovne pre väzňov. Barak 1,2 a 4 slúžili ako klasické ubytovne pre väzňov. Barak 3 slúžil pre väzňov určených na transport. Barak 5 sa predpokladá, že zároveň slúžil ako škola. Mali tam aj priemyselné budovy ako napríklad: hračkáreň, stolárska dielňa, krajčírstvo, práčovňu, jedáleň, králikáreň, kde sa chovali angorské králiky a betonáreň. Šéf areálu Alois Brunner tu vlastnil menšiu vilu.
Náš program začal v baraku 5, kde sme si vypočuli dlhú, ale zato náučnú prezentáciu o osude slovenských židovských detí, ktoré mali to šťastie a prežili a rozprávali sme si ich príbehy. Následne na to sme sa rozdelili do tímov Sliač a Badín. Našimi úlohami bolo zodpovedať na otázky ohľadom holokaustu. Navštívili sme všetky baraky, kde sme videli osobné veci obetí, presný model celého komplexu v tých časoch a veľké tabule plné mien, ktoré si prešli týmto táborom a ľudí, ktorí sa angažovali na pomoci týmto ľuďom.
Bol to zvláštny pocit stáť na miestach, kde stáli obete holokaustu, ale aj tí, ktorí si to pamätajú dodnes. Je dôležité si niečo také pripomínať, aby sa nič také nezopakovalo.
Exkurzia bola zavŕšená krátkou vychádzkou ku Kostolu svätého Michala Archanjela v Dražovciach pri Nitre. Pochádza z 12. storočia a je najstarším románskym kostolom na Slovensku.
B.Kochlicová a S.Škrabák, 8.A