Krásne prvomájové počasie, ideálne na relax v prírode, nás vytiahlo na turistiku.
Tentoraz sme vyrazili na Horehronie do oblasti Poľany v očakávaní, že stretneme aj nejakého macka. Nepodarilo sa. Videli sme lúkou prebehnúť len kunu, nejaké chrobáky, motýle a niektorí pozbierali aj zopár kliešťov. Naša túra začala v obci Strelníky, odkiaľ sme strmšie stúpali blatistým chodníkom na krásne lúky. Už tu sa nám naskytli krásne výhľady na prírodu Horehronia. Naším hlavným cieľom bola oblasť Ľubietovský Vepor. Táto prírodná rezervácia, do ktorej patria kopce Vepor a Hrb, je zaradená do 5. ochranného pásma. Z vrcholov boli nádherné výhľady na okolité obce, Kremnické vrchy, Nízke i Vysoké Tatry a časť Veľkej Fatry.
V tejto oblasti je tiež geometrický aj geografický stred Slovenska. Máme teda otázku pre p. uč. Lisičanovú, prečo to nie je jedno miesto. Z Hrbu nás čakal pekný, strmší zostup okolo skalných stien na Chatu pod Hrbom, kde sme si posedeli a občerstvili sa. Z chaty sme už len zostupovali okolo ranča Čelienec do obce Ľubietová, odkiaľ sme sa odviezli autobusom domov.
A tu je odpoveď pani učiteľky Lisičanovej:
Ahojte, turisti - píšem len vám, lebo neviem, kto bol s vami ešte na turistike. Verím, že postačuje vysvetlenie. AL
Hoci sa slová "geografický" a "geometrický" stred Slovenska často používajú synonymne, existuje medzi nimi jemný, ale dôležitý rozdiel:
Geometrický stred:
Určený matematicky ako priesečník čiar spájajúcich najvzdialenejšie body na hranici Slovenska.
Zohľadňuje iba tvar štátu, bez ohľadu na rozloženie jeho hmoty alebo populácie.
Na Slovensku sa geometrický stred nachádza na kóte Hájny grúň (1 207,7 m n. m.) v pohorí Poľana.
Geografický stred:
Snaží sa presnejšie reprezentovať "stred" štátu s ohľadom na jeho hmotnosť a rozloženie populácie.
Vypočíta sa zvyčajne ako priesečník ťažníc prechádzajúcich cez štát.
Na Slovensku sa za geografický stred zvyčajne považuje Ľubietovský Hrb (1 255 m n. m.) v Nízkych Tatrách, hoci táto poloha je predmetom diskusie a existujú aj iné návrhy.
Zhrnutie:
Geometrický stred je čisto matematický bod, zatiaľ čo geografický stred sa snaží zohľadniť aj fyzické vlastnosti štátu.
Oba body sa na Slovensku nachádzajú v pohorí Poľana, no v malej vzdialenosti od seba.
Je dôležité poznamenať, že neexistuje jednoznačná medzinárodne akceptovaná definícia geografického stredu a rôzne krajiny ho môžu vypočítavať rôznymi metódami. V konečnom dôsledku je otázka, ktorý bod je "pravým" geografickým stredom Slovenska, skôr vecou konvencie ako vedy.