KONFERENCIA PEDAGÓGOV ZO ŠKÔL S REGIONÁLNOU VÝCHOVOU
Regionálna výchova je na našej škole samostatným predmetom. Cieľom predmetu je pomôcť žiakom uvedomovať si prírodné krásy a historické pamätihodnosti nielen svojho regiónu, ale aj celého Slovenska, za účelom pestovania úcty k svojej vlasti, kraju a k sebe samému. Ďalej vytvárať predpoklady u žiakov na pestovanie a rozvíjanie citu ku kráse ľudového umenia a uchovávaniu kultúrneho dedičstva našich predkov, v podobe štúdia tradičnej ľudovej kultúry Slovenska, v našej škole so zameraním na tradičné remeslá – praktické činnosti.
Každý kút Slovenska má svoje špecifiká. K ich poznaniu a následnému obohateniu prispieva aj výučba regionálnej výchovy na základných školách, ktorá hravou a tvorivou formou sprostredkúva pohľad na prácu a život minulých generácií.
Regionálna výchova tvorí významný prostriedok formovania osobnosti žiaka z aspektu poznávania kultúrnych tradičných a historických hodnôt.
Uplatňovanie regionálnych prvkov je jedným z dôležitých prostriedkov, aktívne rozvíja detskú osobnosť.
Školy, ktoré vo svojom výchovno - vzdelávacom procese majú regionálnu výchovu ako samostatný predmet alebo ako prierezovú tému v rámci predmetov, pred rokmi vytvorili Združenie pedagógov zo škôl s regionálnou výchovou.
Tak sa učitelia z celého Slovenska stretávajú dvakrát ročne. Teraz sme sa stretli na našej škole. Konferencii predchádzalo jesenné stretnutie v Banskej Bystrici v Stredoslovenskom osvetovom stredisku, kde sme sa venovali aj téme Detské hudobné hračky a zvukové hračky na Slovensku.
Nadviazali sme na túto tému. Pozvanie medzi nás prijal pán Hano z Badína. Predstavil a zahral na fujare, píšťalách a ústnej harmonike.
Dominik Chrušč z UĽUVu Bratislava predstavil slovenské ľudové hudobné nástroje. Učitelia si pod jeho vedením vyrobili píšťaľku z liesky a bazy. Ďalšou aktivitou bola výroba detských zvukových hračiek - perličky, húkadla a chrastidla, pod vedením pani učiteľky Mgr. Oľgy Vonkomerovej. Prihovorila sa nám Katarína Chruščová, riaditeľka UĽUVu Banská Bystrica, ktorá nás oboznámila s činnosťou UĽUV a s možnosťami ich využitia.
Na stretnutí boli odovzdané certifikáty novým členom združenia. Základným školám Senohrad, Málinec, Oravské Veselé a Oravský Podzámok. Opätovne bol udelený certifikát ZŠ Vígľaš.
Veľmi radi sme sa so všetkými stretli. Pracovné stretnutia sú inšpiratívne. Vždy nám prinášajú niečo nové, čo je možné využiť pri svojej práci so žiakmi. Nehovoriac o osobných stretnutiach.
V závere sme sa všetci zhodli na tom, že my učitelia sme tí, ktorí máme možnosť zachovať tie hodnoty a tú krásu, ktoré boli vytvorené pre nás našimi predkami ich odovzdávaním našim žiakom.
Mgr. Oľga Vonkomerová