Erasmus+ Dunkerque, deň tretí
Vyhodnotenie logickej olympiády
- Naša škola sa i v tomto školskom roku zapojila do LOGICKEJ OLYMPIÁDY, ktorá je určená žiakom so všeobecným intelektovým nadaním základných škôl a 8-ročných gymnázií do 15 rokov.
1.A - Sférické kino
Do galérie 1.A - Sférické kino boli pridané fotografie.
13
Úspechy v Pytagoriáde - okresné kolo
- V dňoch 26. a 27 . marca 2019 sa uskutočnil 40. ročník okresného kola PYTAGORIÁDY.
SadOvo - jarné ošetrenie stromov
Do galérie SadOvo - jarné ošetrenie stromov boli pridané fotografie.
32
Deň vody v našej škole - VODNÉ TAJOMSTVÁ
Raz svieti slnko, potom leje,
SVET ešte nie je bez nádeje.
Veselé kvapky nosia šťastie.
Bez vody tu nič nevyrastie.
V piatok 22. marca sa to v našej škole hemžilo modrými farbami. Prečo? Podobne ako každý rok aj tento sme oslavovali Svetový deň vody, ktorý si už od roku 1993 pripomíname vždy 22. marca. Symbolickým modrým oblečením sme na jednej strane chceli vyjadriť vďaku za to, že žijeme v priestore, v ktorom máme dostatok pitnej vody, na druhej strane si však uvedomujeme, že je ešte veľa spôsobov, ako môžeme vodu chrániť a šetriť ňou. Okrem oblečenia sme mali na chodbách nalepené rôzne odkazy s alarmujúcimi informáciami o vode. Naši ôsmaci a šiestaci si pripravili rovesnícke vyučovanie. Žiaci 6.B triedy si pripravili pre triedy 1. – 4. ročníka aktivity, ktoré boli venované vode. Spolu zisťovali, ako voda spieva, ako dlho vydrží na jednom mieste. Názorne ukázali mladším spolužiakom koľko je pitnej vody na ZEMI. Vytvárali si dúhu, kolobeh vody v prírode, hádali hádanky o vode. Na záver do kvapiek kreslili, čo by chceli, aby ich kvapka poliala, kde všade sa voda denne používa.
Žiaci 8 . ročníka si pripravili pre triedy 5. – 8. ročníka stanovištia, ktoré boli venované vode. Nazvali sme ich VODNÉ TAJOMSTVÁ. Žiaci tried postupne prechádzali jednotlivými „tajomstvami“. V chemickom tajomstve skúmali pH rôznych roztokov. V biologickom tajomstve mohli vďaka mikroskopu detailne preskúmať larvu komára a riešiť rôzne pracovné listy (napr. dopĺňať pojmy do kolobehu vody v prírode a určovať živočíchy žijúce pri vode a vo vode). V geografickom tajomstve sa žiaci zamýšľali nad nedostatkom vody vo svete , pričom ich úlohou bolo podľa indícii určiť, v ktorej oblasti dochádza k nepokojom kvôli vode. Ďalšou úlohou žiakov bolo určiť polohu miest, ktorými preteká rieka Hron. V matematickom tajomstve si vypočítali spotrebu vody v domácnosti. V našom slovenskom tajomstve žiaci písali odkazy o vode na kvapôčky, ktoré následne prilepili na pripravený dáždnik. Inšpiráciu mohli nájsť v pripravených encyklopédiách alebo prísloviach o vode. V technickom tajomstve si vyrobili filtračné zariadenie, ktoré pred ich očami prefiltrovalo znečistenú vodu. V jazykovom tajomstve si mohli pozrieť anglické dokumentárne filmy BBC, ktoré sú súčasťou vzdelávacieho portálu Fenomény sveta. V súťažnom tajomstve si žiaci overili svoje vedomosti v kvíze o vode. Zo všetkých súťažiach najviac bodov získal Daniel TEREM zo 7.B , ktorý bol ocenený hodnotnou cenou. Akcia bola doplnená o rôzne hry s tematikou vody (pexeso, puzzle). V prípade, že žiaci počas akcie vysmädli, mohli si uhasiť smäd pohárom vody - najcennejším darom Zeme.
Mgr. Daniela Slovíková, Mgr. Alena Lisičanová
63
Naši strelci opäť úspešní
Do galérie Strelecká súťaž III. kolo boli pridané fotografie.
4Žiaci streleckého krúžku sa zúčastnili dňa 19.3.2019 III. kola streleckej súťaže a Ceny starostu obce Vígľaš vo Vígľaši.
Družstvo mladších žiakov sa umiestnilo na 3. mieste v zložení : Rievaj Ján, Homola Marek a Novák Lukáš.
Z jednotlivcov bol úspešný Ján Rievaj , ktorý obsadil 1. miesto.
Tatiana Groves, vedúca streleckého krúžku.
ŠKD - Kvíz o knihe
Do galérie ŠKD - Kvíz o knihe boli pridané fotografie.
10Obľúbené Rozprávky o psíčkovi a mačičke, o tom, ako títo dvaja spolu gazdovali v malom domčeku pod lesom, ako si v ňom spolu nažívali a chceli robiť všetko tak, ako robia veľkí ľudia, ktoré napísal a nakreslil Josef Čapek, pozná hádam každé dieťa. Na overenie vedomostí o prečítanej knihe som si pre deti v ŠKD pripravila kvíz. Každé oddelenie zastupovali dvaja žiaci spomedzi tretiakov, štvrtákov a dvaja zástupcovia prvákov, druhákov. Starší žiaci odpovedali na otázky v rozsiahlejšom teste, mladší riešili jednoduchšie úlohy formou tajničky, ktorá im po správnom vyriešení prezradila, kde je ukrytý poklad. Deťom sa mimoriadne darilo a poklad vo forme sladkej odmeny a záložiek na vymaľovanie úspešne našli. Za mladších žiakov zvíťazilo II. oddelenie a za starších V. oddelenie.
Mgr. Petra Gáfriková
ŠKD - Svetový deň vody
Do galérie ŠKD - Svetový deň vody boli pridané fotografie.
25Cieľom Svetového dňa vody je neustále pripomínanie dôležitosti a významu vody, ako aj motivovanie všetkých k jej ochrane a šetreniu. Preto sme si pri tejto príležitosti opäť pre žiakov pripravili aktivity, ktoré smerovali k podpore ich informovanosti o význame vody. Tentokrát nám pri tom asistovali aj pani učiteľky z Maďarska.
Žiaci najprv poznávali vodné živočíchy a naučili sa, čo patrí a nepatrí do vodných zdrojov a ako ich chrániť. Zachraňovali rybičky ich prenášaním do jazierka, maľovali vodou na chodník, modrou kriedou kreslili potôčik, do ktorého „púšťali“ lodičky z papiera. Počas aktivít počúvali príbeh o kvapke, na základe ktorého riešili následne v triedach pracovné listy. Na záver si deti zvýšili kondíciu cvičením s fľašami naplnenými vodou.
Trestnoprávna zodpovednosť
Dňa 18. marca 2019 sa žiaci 8. ročníka zúčastnili besedy na tému Trestnoprávna zodpovednosť. Besedu viedla Mgr. Milota Kaplánová z OR PZ vo Zvolene. Zaujímavou formou vysvetlila pojmy - právne vedomie, zodpovednosť, porušovanie zákonov a trestnoprávna zodpovednosť mladých ľudí.
ŠKD - Pasovanie za kráľa čitateľov
Do galérie ŠKD - Pasovanie za kráľa čitateľov boli pridané fotografie.
11
Exkurzia v SHMÚ
Do galérie Exkurzia v SHMÚ boli pridané fotografie.
21V piatok 22. marca 2019 sa trieda 6.A našej školy zúčastnila Dňa otvorených dverí v pobočke Slovenského hydrometeorologického ústavu v Banskej Bystrici.
Pri príležitosti Svetového dňa vody privítala v svojich priestoroch návštevníkov, ktorých tu čakali mnohé zaujímavé prezentácie, prednášky či ukážky.
Žiaci sa dozvedeli mnoho informácií o vode: kde v Banskej Bystrici sa nachádza stanica, ktorá zaznamenáva údaje o vode, ako pracuje prístroj, ktorý im tieto údaje prenáša, aké typy vôd máme a podobne. Žiaci si v týchto priestoroch mohli aj zasúťažiť. Stačilo sa poriadne nadýchnuť a fúknuť na vrtuľu, ktorá sa rozkrútila a prístroj zobrazil údaj o sile fúknutia.
Ďalšou zastávkou bolo rozprávanie o mnohých extrémoch počasia. Pán meteorológ sa podelil o informácie o rôznych teplotných rekordoch na našom území, ukázal žiakom video s tornádom, ktoré sa prehnalo východným Slovenskom, konkrétne obcou Lekárovce. Takisto žiakom vysvetlil, ako tornádo vzniká a aké škody môže spôsobiť.
Po prednáške žiaci absolvovali ďalšiu ukážku. Pred budovou SHMÚ ich čakali hydrológovia, ktorí im predviedli, ako sa meria prietok vody pomocou špeciálneho prístroja nazvaného hydrometrická vrtuľa. Práca s ňou nie je jednoduchá, o čom sa presvedčili aj žiaci, ktorí si mohli vrtuľu poťažkať. Pri svojej váhe 25 kilogramov ju musia obsluhovať aspoň dvaja hydrológovia, ktorí ju na oceľových lanách spúšťajú do vody.
Poslednou zastávkou bola miestnosť, kde si žiaci pozreli dokumentárny film o vode. Tu získali informácie o tom, kde a v akom skupenstve sa voda v prírode vyskytuje, s akými problémami, v súvislosti s vodou, v súčasnosti zápasíme, čo ich spôsobuje, ako aj o kolobehu vody v prírode.
Návšteva v SHMÚ bola pre všetkých veľmi poučná a zaujímavá. Voda je pre nás všetkých veľmi dôležitá a nevieme, ako by sme bez nej existovali. Preto na to nezabúdajme a neznečisťujme ju!
Martina Fülöpová
65. ročník súťaže Hviezdoslavov Kubín
Dňa 15.3.2019 sa víťazi školského kola súťaže v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín zúčastnili okresného kola, kde sa opäť umiestnili na popredných priečkach. V prvej kategórii (1. stupeň) sa v poézii na 1. mieste umiestnila žiačka Adelka Púpalová z 3.C a Gregor Sedliak z 3.B obsadil 3. miesto v próze.
V tretej kategórii (7 - 9. ročník) sa Karin Urdová z 9.A umiestnila na druhom mieste v prednese poézie a Vanda Výbošteková zo 7.A získala prvé miesto v próze. Víťazom blahoželáme a pani učiteľkám slovenského jazyka ďakujeme za prípravu.
Do regionálneho kola súťaže, ktoré sa uskutoční dňa 10.4.2019, postupujú Adelka Púpalová, Gregor Sedliak, Vanda Výbošteková a Karin Urdová.
ŠKD - Beseda v MsKS
Do galérie ŠKD - Beseda v MsKS boli pridané fotografie.
4
1.A - Svetový deň vody - rovesnícke vzdelávanie
Do galérie 1.A - Svetový deň vody - rovesnícke vzdelávanie boli pridané fotografie.
16
Beseda s Evou Matejkovou
Do galérie Beseda s Evou Matejkovou boli pridané fotografie.
8
Erasmus+ Dunkerque Francúzsko, Deň štvrtý
Do galérie Erasmus+ Dunkerque Francúzsko, Deň štvrtý boli pridané fotografie.
31
Karneval 2. stupeň
Do galérie Karneval 2. stupeň boli pridané fotografie.
38
„S chladnou hlavou na cesty“
- Dňa 20.02.2019 sa v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene konal vedomostný kvíz spojený s prednáškou „S chladnou hlavou na cesty“.
Európsky deň jazykov
Už je v našej škole tradíciou, že sa každoročne zapájame do osláv Európskeho dňa jazykov, ktorý v roku 2011 vyhlásila Rada Európy. 26. september je deň, kedy oslavujeme spolu s množstvom škôl, jazykových škôl a ďalších organizácií nielen na Slovensku, ale aj v Európe, rozmanitosť a jedinečnosť jazykov. Podľa porekadla „Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom“ sme sa na 7 stanovištiach snažili byť ľudia. Ľudia milujúci svoj materinsky jazyk, ľudia zvedaví, ľudia pracovití, ľudia, ktorí túžia po vzdelaní, ľudia tolerujúci inú farbu pleti, iné vierovyznanie či kultúru.
A ktoré jazyky sme tento rok oslávili? Bolo ich 8. Tri tradičné stanovištia, ktoré už žiaci poznali, boli venované spoznávaniu nemeckého, ruského a anglického jazyka. V tomto školskom roku sme otvorili aj krúžok francúzskeho jazyka, a tak sme si povedali, že predstavíme tento nádherný, hoci ťažký jazyk všetkým žiakom.
Okrem toho nás už onedlho čaká medzinárodné projektové stretnutie programu Erasmus+, a my budeme počas jedného októbrového týždňa hostiť žiakov a učiteľov z Česka a Poľska. Tak sme žiakom pripravili stanovištia, aby sa zoznámili s reáliami partnerských krajín a všímali si rozdiely a podobnosti s našou slovenčinou. No a stanovište, ktoré zožalo hádam najväčší úspech, bolo venované temperamentu a hudobnému a tanečnému talentu rómskej kultúry.
Pristavme sa nachvíľu na každom stanovišti. Angličtina je jazyk, ktorým sa dohovoríte takmer všade. Na tomto stanovišti si žiaci overili svoje vedomosti v jazykovom kvíze a zatancovali si floss dance.
Na stanovišti o nemeckom jazyku si žiaci prvostupniari vyskúšali prácu s tabletmi, pozreli si krátke video o krásach Nemecka a naučili sa farby a číslovky. Na ruštine si zatancovali kazačok, pohrali sa s ruskými hračkami a precvičili si azbuku.
Francúzsko – krajina módy, umenia a športu bolo prezentované na 5 učiacich centrách. Žiakov zaujalo bludisko, ochutnávka typických francúzskych jedál, ale aj hrdelné „rrrrr“. Žiaci-umelci sa snažili ceruzkou zachytiť krásu Eiffelovej veže či Víťazného oblúka.
Na poľskom stanovišti si okrem bodov vyslúžili aj sladkú odmenu v podobe typickej „krówki“ alebo „ciasteczka maślanego“ za trénovanie písania poľským písmom podľa predlohy a za bystré hlavičky, ktoré rozoznali slovenský balvan či sopeľ od toho poľského. (bałwan - snehuliak, sopel – cencúľ). Tu sa chcem poďakovať ocinovi a maminke z rodiny Bogacki, že si našli čas a prišli žiakom ukázať krásu poľského jazyka. Pán Bogacki, rodený Poliak, naučil deti niekoľko pozdravov, jazykolamov a prečítal žiakom úryvok z rozprávky o veľkej repe. Pani Bogacki nám predstavila malú druháčku Olíviu v krakovskom kroji. Je super, že aj rodičia prispeli k zdarnému priebehu aktivít.
Český a slovenský jazyk sa delili o spoločné stanovište, a to v duchu 100. výročia vzniku Československa. Zaspomínali sme si troška na časy, keď si Česi a Slováci rozumeli aj bez tlmočníka. Žiaci tvorili nové slová zo slova SLOVENSKO, riešili zábavné úlohy s frazeologizmami porovnávali české a slovenské výrazy.
No a nakoniec, ku každej oslave patrí spev a tanec. Ten temperamentný – rómsky, si žiaci mohli pozrieť na stanovišti o rómskom jazyku. Viete, čo vás čaká v budúcnosti? Cigánske karty vám to prezradili práve tu.
Verím, že si každý žiak (a dokonca aj učitelia J) našiel to svoje „naj“ z jazyka aspoň na jednom stanovišti. Veľké ďakujem patrí učiteľom za prípravu aktivít a žiakom, ktorí rovesnícky vzdelávali a pomáhali na jednotlivých stanovištiach. Oslava jazykov nekončí. Tí žiaci, ktorí radi tvoria, sa môžu zapojiť do výtvarnej súťaže a nakresliť logo Európskeho dňa jazykov 2019, ktoré bude vytlačené na tričká počas budúcoročných osláv. Súťaž trvá do decembra 2019.
Mgr. Alžbeta Krúpová