Kurz pre učiteľov s názvom „IKT nástroje na podporu kreativity a spolupráce v triede“ (ICT Tools for a Creative and Collaborative Classroom) absolvovala pani učiteľka Ďurovková v rámci projektu Erasmus+ v meste San Cristóbal de la Laguna, Tenerife, Španielsko.
Tento šesťdňový kurz bol vytvorený pre učiteľov, ktorí sa chcú dozvedieť o online aplikáciách a online prostrediach, ktoré podporujú spoluprácu a kreativitu u žiakov ale aj medzi kolegami.
Počas tohto sme získavali praktické skúsenosti s používaním a tvorbou obsahu vo viacerých aplikáciách, pričom sme mali dostatok času na reflexiu a diskusiu o silných a slabých stránkach či možnostiach ich uplatnenia v rámci našej výučby.
Zručnosti získané v tomto kurze nám učiteľom pomôžu urobiť naše hodiny pútavejšie, tým, že zapojíme žiakov do zaujímavých spoločných projektov alebo kreatívnych online aktivít.
Osobitný dôraz bol kladený na webové riešenia a aplikácie, ktoré podporujú inkluzívnosť a enviromentálnu udržateľnosť.
Cieľom tohto kurzu bolo, aby učitelia spoznali a naučili sa pracovať s aplikáciami, ktoré:
*umožňujú plánovanie, prípravu a realizáciu projektov (Padlet);
*ponúkajú inovatívny a pútavý spôsob prezentovania (Slido);
*podporujú kreativitu v písaní a rozprávaní (Wordclouds);
*pomáhajú žiakom vytvárať vizuálne príťažlivý online obsah (Canva).
Súčasťou tohto týždňového kurzu bolo aj spoločné a individuálne spoznávanie krás ostrova Tenerife a jeho kultúry. Na začiatku kurzu sme absolvovali prehliadku mesta San Cristóbal de la Laguna, zapísaného od roku 1999 do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V tomto meste sídli škola a väčšina učiteľov tu bola aj ubytovaná.
Počas týždňa sme po vyučovaní mali dostatok času aj na individuálne objavovanie ostrova. Ostrov Tenerife je veľmi príťažlivým miestom, kde si prídu na svoje všetci. Od obdivovateľom koloniálnej architektúry, cez turistov túžiacich po oddychu na plážach Atlantiku či sledovaní delfínov a veľrýb, priaznivcov horskej turistiky v nedotknutej prírode, alebo gurmánov, ktorí chcú ochutnať miestne jedlá a nápoje. Tunajšie múzeá, zábavné parky a botanické záhrady sú skutočne výnimočné a ľahko dostupné.
Náš týždňový kurz sme zavŕšili spoločným poldenným výletom na sopku Teide, ktorá je so svojou výškou 3718m najvyšších vrcholom Španielska. Vďaka nášmu sprievodcovi sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií nielen o vzniku ostrova Tenerife, ale aj o živote na ňom.
Počas týždňa stráveného na kurze „ICT Tools for Creative and Collaborative Classroom“ som mala možnosť precvičiť si nielen angličtinu, ale, v rámci mojich výletov po ostrove Tenerife, aj španielčinu.