Poslednou projektovou aktivitou - konferenciou o upcyklovaní - sme sa v Základnej škole Andreja Sládkoviča oficiálne rozlúčili s projektom “Učenie je malina”, ktorý sme realizovali s podporou spoločnosti SK-NIC a Nadácie Pontis.
V projekte sme si predsavzali, hovoriť so žiakmi o upcyklovaní - teda o znovuvyužití odpadu, ktorý ako spoločnosť tvoríme. Podujali sme sa v našej škole upcyklovať „najťažší oriešok“ - teda elektroodpad. Ten je považovaný za takmer nerecyklovateľný, preto je oveľa lepšou cestou takýto odpad upcyklovať - použiť znovu.
V projekte sa nám podarilo znovuvyužiť takmer 100 kilogramov elektroodpadu. Ten sme získali vďaka firme Mondelez, ktorá nám darovala 20 kusov PC monitorov, no mnoho použiteľných súčiastok nám priniesla aj školská zbierka klávesníc, myšiek a nabíjačiek. Všetky tieto komponenty sme znovuvyužili vďaka lacným počítačom Raspberry PI (malina), ktoré sme s pomocou starších žiakov inštalovali do tried prvého stupňa.
Záverečná konferencia bola dôstojným a radostným záverom projektu. Každý vyučujúci, každá trieda spoločne pripravovali výrobky z upcyklovaného odpadu. V stredu 30.11.2022 sa všetky výrobky vystavili v priestoroch školskej telocvične. Interaktívnu výstavu si pozreli všetci žiaci školy, rodičia, pedagógovia, i pozvaní hostia. Záujem o aktivity dokonca prejavila i televízia RTVS.
Veľmi zaujali výrobky, ktoré vznikli kombináciou moderných technológií a upcyklovaného kartónu a iných odpadových materiálov - hračky, hudobné nástroje, hovoriaca vyučovacia kostra. Mnohí hostia sa zastavili pri drevenom “upcyklokiosku”, v ktorom dookola tretiaci spievali svoju pieseň o tom, prečo je dôležité upcyklovať. Tú mimochodom nahrali len pre túto príležitosť niekoľko dní vopred v improvizovanom školskom nahrávacom štúdiu.
Žiaci sa mohli doslova pohrať s upcyklovanými jednoduchými strojmi, modelmi atómov z orechových škrupiniek, ozdobiť svoje oblečenie prekrásnymi príveskami z podložiek pod skrutky. Obdivovali sme prekrásne vianočné ozdoby zo včelieho vosku, jedlo sme balili do praktických textilných obalov impregnovaných včelím voskom. Obdivovali sme upcyklovanie textilu, papiera, z ktorého vznikali nové nákupné a darčekové tašky.
Interaktívna výstava bola príležitosťou zdieľať všetko, čo sme sa spoločne naučili a odovzdať si nápady, ako nakladať s odpadom tak, aby sme znížili jeho produkciu a zároveň si z neho zhotovili veci, ktoré by sme inak museli kúpiť a tvoriť z nich ďalší odpad.
Konferenciu podporili aj krátke videá Martina Tóčika a pani učiteľky Vonkomerovej, ktoré nám pripomenuli, čo je to upcyklovanie, prečo je efektívnejšie, než recyklovanie aj to, ako ľudia v minulosti dokázali s úžitkom využiť všetok odpad, ktorý produkovali.
Bude to cesta aj pre nás? Budúcnosť ukáže.
Učenie o upcyklovaní však pre nás bola malina!