Vo štvrtok 19.1.2023 sa žiačky Michaela Mazúchová zo 7.A triedy a Diana Ostrihoňová z 9.A zúčastnili na okresnom kole Olympiády v anglickom jazyku. Diana Ostrihoňová sa umiestnila v kategórii 1.B na 2.mieste. Srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy.
Okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku
Turnaj žiakov bedmintonového krúžku 1. - 4. ročníka
Do fotogalérie bol pridaný nový album Turnaj žiakov bedmintonového krúžku 1. - 4. ročníka.
8
Vianoce v srdci - vyhodnotenie súťaže
Erasmus+ E4L, Guadeloupe/Desirade, Francúzsko - výroba šperkov a keramiky
Do fotogalérie bol pridaný nový album Erasmus+ E4L, Guadeloupe/Desirade, Francúzsko - výroba šperkov a keramiky.
55Dnešný deň bol venovaný dvom workshopom, ktoré súvisia s elementom Zeme. Žiaci boli rozdelení do dvoch skupín. My sme najprv absolvovali workshop u výrobcu kamennej bižutérie. Ocitli sme sa v dielni plnej brúsnych kameňov, nespracovaných hornín a minerálov. Aj keď náš lektor nehovoril po anglicky, dokázal nám názorne krok po kroku vysvetliť postup brúsenia kameňov. Ako sme ho pozorovali, zdalo sa nám to nezvládnuteľné pomocou strojov v dielni opracovať taký tvrdý materiál, akým je kameň. Hneď po tom sme si obliekli zástery a vybrali si kameň, ktorý sa nám páčil. Od lesklého náhrdelníka nás ešte delila dlhá cesta. Najskôr sme si podľa makety nakreslili tvar náhrdelníka. Brúskou odrezali zbytočný materiál. S touto časťou nám pomohol lektor. Potom prišlo na rad samotné brúsenie. Od surového kameňa k hotovému náhrdelníku sme sa museli postupne prebrúsiť šiestimi rozličnými kameňmi. Chcelo to veľa trpezlivosti. S podporou lektora, pána učiteľa a pani riaditeľky sme to nakoniec zvládli. Bolo neskutočné pozorovať ako sa z matného nepekného kameňa postupne stával lesklý a farebný šperk. Aby sme si ho ale mohli zavesiť na krk, bolo potrebné vyvŕtať do kameňa dierku. S tým nám opäť pomohol lektor. Použil diamantový vrták, ktorý kameňom prešiel úplne hladko. Celá výroba trvala vyše dvoch hodín, ale stálo to za to. Veď posúďte sami, na fotografiách sú naše dielka. Treba podotknúť, že všetky kamene pochádzali z miestnych zdrojov z ostrova La Désirade. Medzi inými sme opracovali aj vzácne kamene ako napr. jadeit alebo radiolarit, ktorý sa nachádza len na tomto ostrove. Workshop nebol iba obrúsení kameňov, ale dozvedeli sme sa množstvo poznatkov z geológie.
Po workshope sme mali obednú prestávku a spoločne s ostatnými žiakmi sme sa naobedovali v školskej jedálni. Potom sme sa, niektorí na bicykloch, iní pešo, presunuli do skutočnej džungle. Tam na nás úž čakala keramikárka Marcella. Na stoloch na verande svojho skromného lesného domčeka už mala pre nás pripravenú hlinu, podložky, nástroje, vodu a farebné glazúry. Kým sme sa dostali k práci, vysvetlila nám, ako z prírody získava materiál na svoju prácu. Zaujímavé bolo najmä to, že farby na hlinu získava roztĺkaním farebných hornín na prášok. Pracuje napr. s oxidmi medi, železa, kobaltu atď. Vyzvala nás, aby sme si počas miesenia hliny rozmysleli, čo prvé nám napadne, keď myslíme na 4 živly Zeme – vodu, vzduch, oheň a zem. Keď sme už vedeli, čo chceme z hliny vymodelovať, vysvetlila nám, na čo netreba pri modelovaní zabudnúť, ako spojiť dve časti tak, aby sa pri vypaľovaní neznehodnotili. Zaujímavé bolo, že sa nakoniec medzi našimi výtvormi neobjavili dva rovnaké motívy. Sústredili sme sa na svoju prácu až tak, že jediné zvuky, ktoré bolo počuť , pochádzali práve z lesa. Potom sme naše výtvory vyzdobili farebnou glazúrou. Obohatil nás aj záverečný rozhovor o tom, prečo sme vytvorili sopky, hady, plamene, mušle, palmy, motýle, listy, kvety, veľryby, vodovodný kohútik, morské vlny, črepníky. Každý svojimi slovami vysvetlil, ako sa jeho predmet spája s mocnou prírodou. Marcella naše výrobky vypáli v peci a v nedeľu si odnesieme domov vlastnoručne vyrobený darček z Désirade. Dnešný deň bol ozaj super.
Ema a Julka, 9.A
Erasmus+ E4L, Guadeloupe/Desirade, Francúzsko - privítanie v škole, návšteva prírodnej rezervácie a aktivity
Do fotogalérie bol pridaný nový album Erasmus+ E4L, Guadeloupe/Desirade, Francúzsko - privítanie v škole, návšteva prírodnej rezervácie a aktivity.
35Hosťujúci žiaci aj učitelia sa zhromaždili v miestnej škole, kde nás privítal riaditeľ školy a v neformálnej atmosfére pri raňajkách, na ktorých sa zúčastnili nielen hostia, ale aj všetci žiaci a zamestnanci College sme sa dozvedeli základné informácie o škole. Predstavili nám jednotlivých vyučujúcich.
Po príjemnom zoznámení sa so školou nás previezli jedinou udržiavanou cestou ostrova až na jeho východný koniec, kde sa nachádza La Désirade National Nature Reserve. Projektoví manažéri a správcovia rezervácie rozdelili účastníkov do skupín, pre ktoré mali pripravené úlohy s interaktívnym výkladom. Zhromaždili sme sa pri bývalej meteorologickej stanici, odkiaľ nás jednotlivé zadania úloh viedli k najvýznamnejším bodom v krajine. Dozvedeli sme sa, že prírodnú rezerváciu založili na východnom cípe ostrova práve preto, že je tam najevidentnejší geologický profil ostrova a jeho geologická história. Prvé stanovisko nás naučilo, že ostrov Dèsirade leží na okraji podmorskej sopky, ktorá svojou aktivitou vyzdvihla koralové okraje ostrova. Tie teraz čnejú do krajiny v ostrých nepravidelných vápencových útvaroch. Ďalšie stanovisko nás priviedlo až na pobrežie Atlantiku. Tu sme pozorovali zvláštne tvary a štruktúry koralov, ktoré opracovala morská voda. Ďalšie stanovisko nás priviedlo k odkryvu geologického profilu ostrova. Jednalo sa o bralo v na pláži, na ktorej sa žiaci usadili a pokúsili sa kresbou zaznamenať jednotlivé vrstvy podľa tvaru a farby. Popritom prebiehal výklad, ktorý nás oboznámil s tým, prečo jednotlivé vrstvy majú rôznu farbu. Spôsobujú ju prímesi rôznych prvkov-napríklad síry. Okrem tufov sme mohli pozorovať aj typické bazaltové vrstvy. Potom sme sa spoločne vrátili k východiskovému bodu. Tu si žiaci s asistenciou pripravili funkčný model sopky. V neformálnom rozhovore so správcami sme sa dozvedeli viac aj o migračnom cykle veľrýb, zvlášť druhu, ktorý miestni volajú “cachalo”-vorváň tuponosý. Tiež sme zistili prečo guľaté endemické kaktusy na ostrove rastú vo zvláštnych klietkach - stávajú sa totiž ľahko prístupným zdrojom vody pre kozy, ktoré sa tu voľne pasú. Pred odchodom aj počas cesty autami sme ešte pozorovali všadeprítomné leguány zelené, ktorých endemický poddruh je na Dèsirade chránený. Cestou nás zaujali veterné turbíny rozmiestnené na hrebeni ostrova. Tie nám napovedali, že na ostrove sa snažia využívať obnoviteľné zdroje energie. Po obede v rodinách miestnych žiakov sme sa presunuli opäť do školy. Tu sme mali pripravené skupinové aktivity, ktoré nám najskôr pomohli cítiť sa v novom tíme komfortne a pripravili nás na spoluprácu v anglickom jazyku.
V troch zadaniach sme sa spoločne zamysleli nad spotrebou vody v domácnosti. Porovnávali sme spotrebu vody podľa jednotlivých činností v domácnosti, snažili sme sa identifikovať, koľko litrov vody spotrebujeme na hygienu, splachovanie wc, umývanie riadu, varenie…Hľadali sme spôsoby, ako spotrebu obmedziť a kde by sa vodou dalo plytvať menej. V ďalšom zadaní sme zostavili vodný cyklus od odberu vody z rieky, vodného zdroja cez distribúciu k odberateľovi až po čistenie odpadových vôd a ich návrat do krajiny. Posledná aktivita bola zameraná ma miestnu geografiu a okrem komunikácie v angličtine vyžadovala aj spoluprácu s miestnymi žiakmi. Výstupom bola mapa pamätihodností a prírodných pozoruhodností ostrovov Guadeloupe a La Dèsirade.
Poobede mali žiaci program, ktorý im pripravili rodiny. Boli sa kúpať v mori, bicyklovať, spoznávať ostrov.
Mgr. Rastislav Očenáš
Erasmus+ E4L, Guadeloupe/Desirade, Francúzsko - plavba na ostrov La Désirade
Do fotogalérie bol pridaný nový album Erasmus+ E4L, Guadeloupe/Desirade, Francúzsko - plavba na ostrov La Désirade.
30Postupne si zvykáme na 5-hodinový časový posun a aj v noci už lepšie spíme. Hoci to teplo je miestami na nevydržanie. Zbalili sme kufre a po raňajkách sme sa vybrali do mesta Sainte Anne, kde sme strávili dopoludnie. Večer o 17.00 sme mali nastúpiť na loď, ktorou sa prepravíme na ostrov La Désirade. Cesta nám trvala dlhšie ako sme plánovali, pretože dopravu spomaľovali ľudia v karnevalových maskách, s bičmi. Je tu tradícia, kedy počas fašiangového obdobia sa karneval organizuje každú nedeľu v inom meste. Karnevalový sprievod je doprevádzaný hrou na typické bubny v rytmoch gwo-ka. Dnes je karneval sviatkom oslavy a zábavy. Cestou sme mohli vidieť, ako sú názvy miest označované dvojjazyčne – po francúzsky a po kreolsky. Kreolčina vznikla fonetickým napodobňovaním francúzštiny, teda sa píšu názvy ako počujú. Zastavili sme sa na najkrajšej pláži na ostrove. Má názov Plage de la Caravelle. Modrá obloha, biely piesok a čisté more nám pripravili krásnu scenériu. Andrea, talianský učiteľ, nám kúpil kokosový orech priamo od piráta. Ten nám ho naporcoval, vypili sme kokosové mlieko a nakoniec sme sa spoločne odfotili. Odtiaľ sme prešli na typickú tržnicu. Kúpili si zopár suvenírov a prezreli, čo všetko sa dá na ostrove kúpiť a pomaly sme sa presunuli na miesto stretnutia. Miestna architektúra je úplne iná na akú sme zvyknutí. Bolo to super vidieť všetky grafitti na múroch domov, a pozorovať spôsob života. Odtiaľ sme sa presunuli do prístavu v meste Saint Francois. Tento deň bol ozaj horúci a preto sme sa snažili ostať čo najviac v tieni. Prešli sme sa po prístave, a o piatej sme konečne nastúpili na loď. Bola to asi 45-minútová plavba, z lode sme videli najvýchodnejší cíp ostrova – Pointe dex Chateaux. Pri západe slnka sme dorazili na ostrov La Désirade, kde nás už čakali rodiny. Bolo to veľmi príjemné stretnutie a pre všetkých nová skúsenosť. Louise s otcom odviezli Emu a Julku domov. Spoločne sa navečerali a ubytovali sa.
Školská súťaž v bedmintone chlapcov a dievčat
Do fotogalérie bol pridaný nový album Školská súťaž v bedmintone chlapcov a dievčat.
6V utorok 17.1.2023 sa uskutočnila v športovej hale školská súťaž v bedmintone chlapcov a dievčat.
V kategórii dievčat sa na 1. mieste umiestnila Sarah Antónia Suchá - 7.A, na 2. mieste Michaela Cejzlová - 7.A a na 3. mieste Talia Tahima - 7.A.
Kategória chlapcov: 1. miesto Ivan Cejzl - 5.B, 2. miesto Patrik Lupták - 7. C a 3. miesto Radoslav Šupa - 7.A. Gratulujeme.
1.C - Telesná výchova s trénermi 16.1.2023
Do fotogalérie bol pridaný nový album 1.C - Telesná výchova s trénermi 16.1.2023.
20
1.C - Telesná výchova s trénermi 9.1.2023
Do fotogalérie bol pridaný nový album 1.C - Telesná výchova s trénermi 9.1.2023.
15
3.A - Vianočná besiedka
Do fotogalérie bol pridaný nový album 3.A - Vianočná besiedka.
15
Erasmus+ E4L, Guaeloupe/Desirade, Francúzsko, Basse Terre a Guadeloupský národný park
Do fotogalérie bol pridaný nový album Erasmus+ E4L, Guaeloupe/Desirade, Francúzsko, .
21Po raňajkách sme sa vybrali na prieskum ostrova. Počasie nebolo ideálne, pršalo, ale nás to neodradilo. Autom sme sa vybrali sa do severozápadnej časti ostrova – smerom na Sainte Rose a Deshaies. Naša prvá zastávka bola v meste Sainte Rose. Vybrali sme sa pozrieť si tunajší kostolík, známy svojou drevenou výzdobou stropu, ale keďže sa tam práve konala omša, nevstúpili sme, aby sme nerušili. Zaujal nás ale cintorín okolo kostola. U nás také niečo nemáme. Náhrobné kamene obložené kachličkami alebo mušľami boli ozaj zaujímavé. Prechádzali sme aj okolo radnice a na námestí bol malý miestny trh s jedlom, tradičnými výrobkami, suvenírmi, ale aj s domácimi nápojmi z miestnych druhov ovocia – sirupy, oleje, rum. Začalo pršať, tak sme nasadli do auta a išli ďalej na severozápad. Dorazili sme na pláž Plage de la Perle, piesková, s krásnym výhľadom. Nás to ale neodradilo, nazbierali sme si zopár mušlí, dozvedeli sa o mieste a pokračovali sme v ceste. Dorazili sme do malej reštaurácie pri mori v Point Noir, dali sme si obed v miestnej reštaurácii. Bol to príjemný čas sa viac zoznámiť so žiačkami z Dunquerku. Po obede sme si pozreli okolie a ďalšou zastávkou bol Guadeloupský národný park v Basse Terre. Zastavili sme sa pri Kaskádach Ecrevisse. Neďaleko hlavnej cesty sme objavili krásny vodopád, no najviac nás očarila okolitá príroda, taká rozmanitá, hustá zeleň všade okolo. A nielen naše oči ale aj uši mali zážitok zo všetkých zvukov okolo. Z náučných tabúľ sme sa dozvedeli viac o živočíchoch v lese a vode. Nakoniec sme sa vrátili do Pointe a Pitre, kde sme mali v pláne navštíviť Múzeum otroctva – Memorial ACTe. Ale bohužiaľ, bolo zatvorené. Naša posledná zastávka bolo mesto Sainte Anne. Je to rušné turistické mestečko na pobreží, kde sme sa prešli po pláži, kúpili zopár suvenírov a pozreli si centrum mesta. Nakoniec sme sa navečerali v malej kreolskej reštaurácii. Ryba bola výborná a my sme ochutnali tradičné prílohy – acras, vyprážané banány alebo ryžu s fazuľou.
Erasmus tím
Erasmus+ E4L, Guadeloupe/Desirade, Francúzsko - cesta a zastávka v Paríži
Do fotogalérie bol pridaný nový album Erasmus+ E4L, Guadeloupe/Desirade, Francúzsko - cesta a zastávka v Paríži.
21Sú ľudia, ktorí považujú piatok 13. za nešťastný deň, sú poverčiví. My sme sa ale nedali odradiť a 13.1. sme sa vydali na vzdelávaciu aktivitu do zámorskej časti Francúzska – Guadeloupe. Vyrazili sme na cestu hodinu po polnoci a o 9.00 ráno sme vystúpili z lietadla na letisku Charles de Gaule v Paríži. Let do Guadeloupe sme mali až o á hodín, preto sme 6-hodinové čakanie využili na návštevu najznámejších pamiatok v Paríži: Víťazný oblúk a bulvár Champs Elyseés, Eiffelovú vežu, most cára Alexandra III. a Veľký a Malý palác, popri Námestiu svornosti, z diaľky sme zazreli kupolu dómu Invalidovne, kde je hrobka Napoelona, popri Seine sme prešli ďalej do Tuilerijských záhrad a smerom k Louvre. Na druhom brehu sme mohli vidieť Múzeum D´Orsay, budovu Národnej rady. Poslednou zastávkou bol Chrám Matky Božej. Škoda, že po požiari je stále obklopený žeriavmi a lešením. Paríž je aj tak nádherný a sme radi, že sa nám podarilo videť z neho aspoň niečo. Na letisku sme stretli tím z Dunkirku a po 8 hodinovom lete sme pristáli v Point á Pitre, Guadeloupe o 18.50 miestneho času. 5-hodinový časový posun sme využili ešte na krátku prechádzku po pláži. A teda môžeme povedať, že piatok trinásteho vôbec nebol na smolu. 😊
Ema a Julka, 9.A
Olympijský odznak všestrannosti
Naša škola sa aj tento školský rok zapojila do celoslovenského testovania pohybovej výkonnosti detí v rámci projektu SOŠV Olympijský odznak všestrannosti.
Tento rok si svoje sily zmerali nielen šiestaci, ale aj žiaci 6. až 9. ročníka.
Projekt LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (populair)
Znečistenie ovzdušia je hlavnou environmentálnou hrozbou pre verejné zdravie v Európe vrátane Slovenska. Vedecké dôkazy potvrdzujú, že deti sú obzvlášť ohrozenou skupinou obyvateľstva vplyvom znečisteného ovzdušia.
Greenfluenceri a energia
Do fotogalérie bol pridaný nový album Greenfluenceri a energia.
PYTAGORIÁDA - školské kolo
- V decembri 2022 sa uskutočnilo školské kolo matematickej súťaže PYTAGORIÁDA.
Žiaci školy riešili túto súťaž online.
Súťaže sa zúčastnilo 99 žiakov 3.- 8. ročníka. Z tohto počtu bolo 45 žiakov úspešných riešiteľov.
Greenfluenceri a energia
- V dňoch 3.11. 2022 a 25. 11. 2022 sa žiaci 8.A triedy (D. Bačková, L. Mikušková a M. Pokorádi) zúčastnili dvoch workshopov v rámci súťaže Greenfluenceri a energia. Súťaž je určená pre stredné a základné školy a prináša ju organizácia Ekofond SPP.
Greenfluenceri a energia
- V dňoch 3.11. 2022 a 25. 11. 2022 sa žiaci 8.A triedy (D. Bačková, L. Mikušková a M. Pokorádi) zúčastnili dvoch workshopov v rámci súťaže Greenfluenceri a energia. Súťaž je určená pre stredné a základné školy a prináša ju organizácia Ekofond SPP.
Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko 2022 - 29. ročník
- Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko je celoslovenská literárna súťaž žiakov základných a stredných škôl, ktorá si kladie za cieľ podchytiť, rozvíjať a prehlbovať záujem detí a mládeže o materinskú reč a umožniť im vyjadriť vzťah k slovenčine a Slovensku.
Oznam školskej jedálne - Stravná jednotka sa od 01.01.2023 mení
- Milí rodičia, od 1.1.2023 sa mení stravná jednotka: