Do fotogalérie bol pridaný nový album E4L Erasmus vzdelávacia aktivita v Guadeloupe - Francúzsko, na hodinách s rovesníkmi.
Aj keď dnešný deň pre nás začal vyučovacími hodinami francúzštiny a geogragie/ histórie, jeho hlavnou témou bude vzdušný element. Jedným z cieľov projektu E4L je predsa učiť sa porozumieť energiám vo všetkých ich podobách, vedieť, ako by sa obnoviteľné energetické zdroje Zeme dali využiť v náš prospech a v prospech nášho životneho prostredia.
Prvá hodina tu začína už o 7:00. “Naša” francúzštinárka nás rozdelila do skupín, v ktorých sme hrali rozšírenú verziu hry “meno, mesto, zviera, vec”..Okrem týchto typických štyroch položiek nám však do zoznamu ýhľadaných slov pribudli aj časti tela, zamestnanie a činnosti na konkrétne písmeno. Nebolo to jednoduché, pretože cesta na Guadeloupe a La Désirade je naším prvým stretnutím s týmto jazykom. Bolo to však aj zábavné, hlavne keď padlo v hľadaní písmeno “K” a do stĺpca “mesto” sme zapísali slovenské Košice a pri “H” sme nahrali body vďaka Humennému.
Po prestávke nasledovala hodina geografie/histórie. Tu je to ako jeden predmet a učí sa ako jeden celok. To už bol tvrdší oriešok, pretože hodina obsahovala veľa informácií o vývoji priemyslu vo Francúzsku. Zachytili sme najmä dve zaujímavé informácie - juhofrancúzske mesto Toulouse je dôležitým centrom strojárstva, najmä priemyslu zameraného na výrobu lietadiel (opäť vzdušný živel?). Ďalšia informácia hovorila o tom, že vo Francúzsku prebieha trend odpriemyselňovania, teda prechodu k menej environmentálne zaťažujúcej výrobe.
Páčili sa nám tabletové e-učebnice našich spolužiakov. Každý z nich mal svoj tablet, v ktorom mali tému hodiny spracovanú interaktívne. Pri dotyku napríklad mohli sledovať, ako sa menilo zloženie francúzskeho priemyslu v priebehu minulých dekád. A hoci sme veľa nerozumeli, vďaka práci s mapou sme sa dozvedeli nové informácie.
Po zvonení sme sa presunuli na nádvorie školy, kde sme pod altánkom v skupinách pracovali na výrobe zariadení, ktoré veternú energiu premieňajú na kinetickú. Nie, nie žiadna jadrová fyzika - vyrábali sme šarkany. Nadácia SPRAID, ktorej členovia spolupracujú so školou, prišli a ukázali nám postup práce. Využili sme pri tom spoluprácu, angličtinu, naučili sme sa viazať dvojitý lodný uzol, pri konštrukcii sme zúžitkovali vedomosti z geometrie o rovnostrannom trojuholníku. Takéto učenie môže byť. A vyrobiť šarkana nakoniec nebolo až také náročné. Keď bol šesťuholník hotový, priviazali sme mu dlhý chvost z kusov látky a lanko. Chlapci ho išli vyskúšať. Šarkan vzlietol. No bol to iba skúšobný let. Ten ozajstný ho čaká zajtra.
Po obede v školskej jedálni sme sa stretli na pláži s rodičmi a učiteľmi na športové aktivity. Rodičia pre nás pripravili aj občerstvenie, pitie, niečo sladké pod zub, miestne ovocie podobajúce sa minijabĺčkam - surette, kešu ovocie a surelle - tropické ovocie v cukre. No najväčší úspech mal kokosový sorbet. Je to tunajšia tradičná dobrota a sami sme ju pripravili. Rodičia doniesli špeciálny ručný mixér, do nádoby naliali kokosové mlieko. Okolo nádoby bol priestor na ľad. Ten priniesli v nákupnej taške. 😉 Do ľadu pridali asi pol kg morskej soli, ktorá pomohla ľadu skôr vyrobiť sorbet. Netrvalo dlho a kokosové mlieko sa zmenilo na zmrzlinu tým, že sme kľukou krútili nádobu. Keď sme sa občerstvili, zahrali sme si volejbal, naháňačky, a tiež sme sa vykúpali v mori. Bolo to veľmi príjemné popoludnie. Načerpali sme veľa energie z vody, zeme, slnka i vetra. Naše kamarátstva sa ešte viac utužili a čo bolo najpríjemnejšie, okrem francúzštiny bolo počuť aj našu slovenčinu v podaní Francúzov i Talianov.
Spracoval: Erasmus + tím