Do fotogalérie bol pridaný nový album JOB SHADOWING V ESTÓNSKU.
Estónsko je najsevernejším z pobaltských štátov, ktorý leží v severovýchodnej Európe, asi 80 km od Fínska. Nám sa podarilo navštíviť túto zaujímavú a krásnu krajinu vďaka programu Erasmus+.
Naša cesta sa začala v jedno skoré sobotné ráno, keď sme sa autobusom odviezli na Viedenské letisko Schwechat a neskôr sme leteli do hlavného mesta Estónska, Tallinnu. Do cieľa našej cesty, druhého najväčšieho mesta Tartu, nás priviezol autobus. A „dobrodružstvo“ sa mohlo začať
Nasledujúcich päť pracovných dní sme navštevovali Základnú školu Tartu Hansa Kool, v ktorej sa vzdeláva viac ako 700 žiakov 1. – 9.ročníka. Na škole vyučuje asi 69 učiteľov. Školu navštevujú aj zahraniční študenti zo Španielska, Mexika, Portugalska, Ukrajiny a Ruska. Ide o jednu z najstarších základných škôl v tomto meste. Naším cieľom bolo oboznámiť sa so školským systémom Estónska a porovnať ho s naším školským systémom, ako aj s rôznymi inovatívnymi metódami a formami práce, či využívaním IKT, ktoré učitelia v škole používajú vo vzdelávacom procese, ako pracujú so žiakmi aj v rámci mimoškolských aktivít a, samozrejme, zlepšiť svoje kultúrne znalosti o tejto krajine.
Počas nášho pobytu sme sa zúčastnili na viacerých hodinách matematiky, anglického jazyka, geografie, informatiky, či sociálnych zručností. Učitelia vo výchovno-vzdelávacom procese veľmi často využívajú prácu v skupinách, na ktorú sú už žiaci zvyknutí, a využívajú IKT (rôzne kvízy v Kahoote, Quizizz a podobne; prezentácie; používanie iPadov). U žiakov je veľmi dobre rozvinutá digitálna gramotnosť. Na hodinách anglického jazyka, matematiky a geografie používajú rôzne učebnice a pracovné zošity, v cudzom jazyku aj metódu CLIL. Okrem materinského (estónskeho) jazyka sa žiaci učia ruský, anglický, nemecký a španielsky jazyk. Súčasťou školského programu je aj vyučovanie sociálnych zručností, ktoré je venované najmä žiakom so ŠVVP. Žiaci sú zapojení do projektu Lesná škola, v rámci ktorého chodia do lesa, kde sa nielen snažia žiť v súlade s prírodou a rozvíjať svoje environmentálne znalosti, ale aj pracujú na zlepšení svojich vzájomných medziľudských vzťahov.
A akí sú Estónci? Sú to ľudia veľmi milí, usmievaví a nekonfliktní. Majú radi svoju krajinu, sú hrdí na svoje tradície, o čom sme sa mohli presvedčiť aj my. V škole počas Medzinárodného dňa žien si muži uctili ženy, svoje kolegyne, tým, že im pripravili veľmi milé prekvapenie – tradičné estónske pohostenie, s piesňou a malým darčekom. V Estónskom národnom múzeu sme zase mali možnosť oboznámiť sa s históriou tejto krajiny. Mesto Tartu je naozaj veľmi čarovné. Okrem nádherných historických budov (radnica, budova Univerzity Tartu) nájdete v meste niekoľko krásnych parkov, úzkych uličiek, ktoré na vás dýchajú históriou, ako aj mnohé miesta, kde môžete stráviť svoj voľný čas (múzeá, Vedecké centrum AHHAA, Botanická záhrada a podobne).
Absolvovanie Job shadowingu bolo pre nás naozaj inšpiratívne. Primälo nás zamyslieť sa nad niektorými vecami a ich zavedení do praxe. Sme radi, že sme mohli spoznať nových milých a úžasných ľudí, ako aj túto čarovnú zimnú krajinu.
Ďakujeme veľmi pekne za možnosť byť súčasťou tohto programu.
Mgr. Martina Fülöpová, Mgr. Alena Lisičanová