- Erasmus+ základné informácie
- Akreditácia na Erasmus+ (2021 - 2027)
- Diseminácia a aktuality
- Skupinové mobility žiakov 2022-2023
- Skupinové mobility žiakov 2023-2024
- Skupinové mobility žiakov 2024-2025
- Štrukturované kurzy 2022-2023
- Štrukturované kurzy 2023-2024
- Štrukturované kurzy 2024-2025
- Pozorovanie pri práci 2022-2023
- Pozorovanie pri práci 2023-2024
- Pozorovanie pri práci 2024-2025
- KA2 Energy for life
- KA2 Everything can be recycled exept the Earth
- KA2 Inside Out
- KA2 Together we can
- KA2 CLIL across borders - enjoy and learn
- KA2 WATER
- KA1 Diverzita
- KA1 PRAMEŇ
- Building fairplay
- Přátelství bez hranic
- eTwinning
- Projekt eTWINNING - Z rozprávky do rozprávky
- KA210 Wise consumers
Skupinové mobility žiakov 2022-2023
Spoločné výstupy:
Skupinové mobility žiakov Španielsko/ Francúzslo / Slovensko vo forme e-knihy: https://www.calameo.com/read/0061149376d5c3d5abfa5
Skupinové mobility žiakov ŠpanielskoBaskickoEstónsko/Česko/Slovensko: https://www.calameo.com/read/006114937333c496f9f98
Videokonferencia v blended mobility - Španielsko (Castelldefels) - Slovensko (Sliač) https://www.instagram.com/reel/Ct3MquDoThe/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
Skupinová mobilita žiakov, 30.5.- 5.6.2023, Coudekerque Branche, Francúzsko
V dňoch 30.5.2023 až 5.6.2023 sa 10 žiakov v sprievode Mgr. Lisičanovej a Mgr. Oltmanovej vybralo na študijnú mobilitu do Francúzskeho mesta Dunkerque. Ďalšou účastníckou krajinou bolo Španielsko, odkiaľ prišlo 14 žiakov a dvaja pedagógovia. Vycestovali sme v utorok ráno autobusmi z autobusovej stanice vo Zvolene do Bratislavy a odtiaľ ďalším autobusom na letisko do Viedne. Pre niektorých žiakov to bola prvá cesta lietadlom. Prileteli sme na letisko v Bruseli, hlavnom meste Belgicka. Tam sme sa prvýkrát stretli a zvítali s členmi španielskeho tímu. Spoločne sme nastúpili do autobusu, ktorý nás odviezol do francúzskej obce Coudekerque-Branche v obvode Dunkerque. Vystúpili sme pred budovou školy College Boris Vian, kde nás už netrpezlivo čakali pedagógovia a rodičia hosťujúcich rodín. Všetci nás vrelo a radostne privítali a žiaci sa s hosťujúcimi rodinami odobrali do svojich domovov. Celý program mobility bol zameraný na trvalo udržateľný rozvoj a ochranu životného prostredia. Všetky uskutočnené aktivity v sebe zahŕňali myšlienku zlepšenia súčasného stavu životného prostredia a hľadania nových možností ako zastaviť jeho devastáciu, znečisťovanie, vymieranie mnohých druhov fauny a flóry, redukcie škodlivých vplyvov človeka a tým narušenia biologickej a ekologickej rovnováhy v prírode. Vhodné naplánovanie a rozdelenie aktivít žiakom umožnilo študovať nové informácie, hľadať nové nápady, vyjadrovať svoje názory, prejaviť kreativitu v podobe umeleckého prejavu. Teoretické aktivity boli vhodne striedané so spoznávaním histórie mesta formou prehliadky historických pamiatok mesta so sprievodcom, spoznávaním vzácnych a jedinečných prírodných úkazov okolia, návštevou najväčšieho akvária v Európe s názvom Nausicaa. Veľmi zaujímavá a poučná bola návšteva Múzea Prístavu v Dunkirque. Žiakom sa veľmi páčila vychádzka na Duny, čo je veľmi zaujímavý a vzácny ekosystém s mnohými jedinečnými druhmi rastlín a živočíchov. Taktiež sa prechádzali pozdĺž vápencových útesov Cap Blanc Nez, obdivovali krásu a majestátnosť Atlantického oceánu a v diaľke sa snažili uzrieť brehy Anglicka. Všetky aktivity programu boli zaujímavé a poučné. Umožnili žiakom navzájom sa lepšie spoznávať a prekonávať jazykovú bariéru. Krásnym zavŕšením stretnutia bola záverečná párty, na ktorej sa zúčastnili žiaci, pedagógovia a rodičia hosťujúcich rodín. Rodičia pripravili veľmi bohaté, zaujímavé a chutné občerstvenie, takže naši žiaci mali možnosť ochutnať aj ukážky tradičnej francúzskej kuchyne. Spoločne sa všetci zabávali, tancovali a diskutovali. Žiaci dostali certifikáty a darčeky od hosťujúcej školy. V pondelok 5.6.2023 nadišiel deň lúčenia. Opäť pred školou. Mnohým bolo smutno, že sa musia rozlúčiť, v očiach sa zaleskli slzy, avšak odchádzali sme s nádejou a istotou, že vytvorené priateľstvá a lásky pretrvajú aj napriek vzdialenosti.
Mgr. Ivana Oltmanová
Report__France_final_2023_.pdf
Skupinová mobilita žiakov 29.5. - 3.6. 2023 Tartu, Estónsko
V týždni od 29.5. do 3.6.2023 sa štyria žiaci štvrtého ročníka a dve žiačky piateho ročníka zúčastnili vzdelávacích aktivít v rámci Erasmus+ projektu Akreditácia v Tartu, Estónsku. Spoločne s nimi vycestovali aj pani učiteľky Pajtášová a Fülöpová.
1. deň – pondelok:
V pondelok, veľmi skoro ráno, sme sa vydali na cestu smer Letisko Schwechat, odkiaľ sme odleteli do hlavného mesta Estónska, Tallinnu. Čakala nás ešte cesta autobusom do druhého najväčšieho mesta Estónska, Tartu. Po príchode na nás čakali hosťovské rodiny a koordinátorka projektu. Spoločne sme sa zvítali a rodiny odviezli hostí zo Slovenska do svojich príbytkov.
Traja z našich žiakov, ako aj španielski žiaci, sa spoločne s nami, učiteľmi, vybrali na návštevu botanickej záhrady. Tá nás očarila hneď po pár metroch. Nachádzalo sa v nej jazierko s množstvom rastlín, rozkvitnuté kvety a kríky, ako aj sochy, či nádherné kaktusy. Po namáhavom dni sme sa rozhodli oddýchnuť si a nabrať sily do ďalších dní.
2.deň – utorok:
Počas prvého dňa v škole sme sa zúčastnili uvítacieho ceremoniálu, v rámci ktorého vystúpili dievčenský a chlapčenský spevácky zbor. Pripravili si pre nás národné estónske piesne, ktoré sú v krajine veľmi populárne. Každých päť rokov sa totiž v Estónsku koná veľká súťaž speváckych zborov od žiakov základných škôl až po dospelých. Celonárodné kolo je dokonca vysielané v televízii.
Po krátkej pauze sme pokračovali tanečným workshopom. Najprv nám žiaci prvého stupňa predviedli svoje národné tance sprevádzané rozprávaním príbehu a neskôr sme sa k nim pripojili aj my. Estónci sú totiž známi tým, že si veľmi ctia svoje zvyky a tradície.
Ďalšiu hodinku sme strávili vonku pri škole, kde sa nachádza väčšie jazierko plné lekien, tŕstia a živočíchov. Žiaci sa tu často učia na hodinách biológie a realizujú rôzne pokusy. My sme sa v skupinách venovali aktivitám a hrám, ktoré sa týkali prírody a biológie. Skupiny sa zastavili pri každom stanovišti a venovali sa všetkým úlohám. Aj naša škola sa zapojila do tejto aktivity a vytvorila jedno stanovište. Estónskych a španielskych žiakov sme oboznámili s našimi vodnými živočíchmi. Ich úlohou bolo v pexese nájsť dvojice živočíchov. Hra sa im veľmi páčila, spoznali našu vodnú faunu a príjemne sa zabavili.
Po výbornom obede na nás čakalo ešte jedno miesto – Vedecké centrum AHHAA. Ide o centrum, v ktorom je obrovské množstvo aktivít z fyziky, chémie, biológie, ale aj iných oblastí, ktoré je možné si vyskúšať. Aj naši žiaci sa v ňom veľmi dobre zabavili a vyskúšali takmer všetky atrakcie. Druhý deň bol na konci a my sme sa tešili na ďalšie prekvapenia, ktoré si žiaci a učitelia pre nás pripravili.
3. deň – streda:
Ďalší deň ráno bol pre deti pripravený workshop zameraný na robotiku a programovanie. Žiaci pracovali v skupinách a zoznámili sa s „autíčkom“, ktoré využili na aktivitu spojenú s matematikou a umením. Autíčko sa naučili naprogramovať tak, aby im na papier nakreslilo štvorce alebo obdĺžniky. Tie sa na mohli rôzne prekrývať. Následne jednotlivé, prekrývajúce sa časti vymaľovali a vytvorili nádherné diela. V rámci ďalšej úlohy programovali „mašinky“ Codey Rocky, ktoré mali naprogramovať tak, aby prešli po mape a prepravili darček z ostrovného mestečka Kärdla do Tartu a odtiaľ do Tallinnu. Žiaci použili program MBlock, ktorý je podobný Scratchovi. Postupne mašinky skúšali a odhadovali čas a uhol, až sa im nakoniec podarilo dopraviť darčeky na správne miesto
Tretia aktivita súvisela s fyzikou a bola súčasťou vedeckého workshopu. Žiaci mali k dispozícii 2 veľké papiere, kancelárske papiere, lepiacu pásku, nožnice, lepidlo a kancelárske spinky. Ich úlohou bolo z týchto materiálov vytvoriť most, ktorý by spojil dve stoličky vo vzdialenosti 50 cm a udržal čo najviac pollitrových fliaš naplnených vodou. Všetci dôkladne premýšľali a vytvorili mosty rôznymi spôsobmi. Následne dostali ďalšie zadanie. Spoločnými silami mali zostrojiť samostatnú píšťalku, ktorá by čo najdlhšie pískala sama bez pomoci človeka. K dispozícii mali plastové trubky, píšťalku, balóny, lepiacu pásku, nožnice a vrece na odpadky. Úloha bola pre všetkých zo začiatku náročná, ale postupne sa im podarilo zostrojiť úžasné píšťalky. Najlepšie sa to podarilo španielsko-slovenskej skupine s našimi dvomi štvrtákmi. Nakoniec na žiakov čakala logicko-kombinatorická úloha, v ktorej mali na plochu 4x4 štvorcov usporiadať 16 rôznych hranolov tak, aby použili všetky hranoly a v riadku alebo v stĺpci bolo vidieť toľko z nich, koľko určovali čísla na danej ploche. Všetci sa dobre zabavili a naučili niečo nové.
Po obede na nás všetkých čakal oddych v podobe plavby loďou. Plavili sme sa po rieke Emajögi, ktorá preteká celým mestom Tartu. Na niektorých častiach rieky sa nachádzajú oddychové móla, na ktorých sa stretávajú Estónčania so svojimi priateľmi, niečo si zajedia a porozprávajú sa. Na iných zase nájdete malé pláže, na ktorých si počas teplých dní môžete oddýchnuť, či sa okúpať v rieke. Plavba bola pre nás príjemným ukončením dňa.
4. deň – štvrtok:
Hneď po raňajkách nás autobus odviezol do prírodnej turistickej oblasti Ennuksemäe. Absolvovali sme príjemnú prechádzku estónskou prírodou - obdivovali sme ich typické rovinaté močaristé územia, rašeliniská a nádherné brezy. Všade rozvoniavali kvitnúce konvalinky. Okrem typického rázu estónskej krajiny sme mali možnosť navštíviť Ennuksemäe, bunker z druhej svetovej vojny – kde sa ukrývala partizánska skupina nazývaná Sedem lesných bratov, ktorá bojovala za nezávislosť Estónska v roku 1945. Bunker v roku 1945 vyhorel a v súčasnosti je autenticky zrekonštruovaný a dostupný verejnosti.
Po návšteve prírodnej rezervácie nás čakala prehliadka starodávneho mestečka Viljandi. Prehliadka začala návštevou miestnej cukrárne – kde sme si dopriali sladké koláčiky ako malú oslavu MDD. V rozľahlom parku lemovanom veľkým jazerom sa nachádzali ruiny hradu Livónskeho rádu z 12. storočia, v ktorom sme zakončili prehliadku mestečka.
5. deň - piatok:
V piatok program pre žiakov zabezpečovali hosťujúce rodiny. Niektorí žiaci navštívili hlavné mesto Tallinn, iní sa boli korčuľovať na zimnom štadióne v Tartu a poobede navštívili aj miestnu plaváreň. Jedna žiačka spolu s nami, estónskymi a španielskymi učiteľmi absolvovala prehliadku historických pamiatok mesta Tartu (fontánu bozkávajúcich sa študentov, Sochu Nikolaja Pirogova – zakladateľa experimentálnej chirurgie, univerzitu, katedrálu z 13. storočia, Anjelský most, mestskú radnicu a množstvo historických budov). Prehliadku sme zakončili návštevou Estónskeho múzea športu. Večer sme strávili na spoločnej večeri s pedagógmi z Estónska a zo Španielska.
6. deň – sobota:
O 4.30 hod. ráno sme sa rozlúčili s hosťujúcimi rodinami, ktoré sa počas celého týždňa starali o naše a španielske deti, a poďakovali im za starostlivosť a pohostinnosť. Mikrobus nás odviezol na letisko do Tallinnu, kde sme sa rozlúčili aj s našimi partnermi zo Španielska a popriali si šťastnú cestu späť domov. Potom sa naša cesta uberala smer Slovensko. Na odpočívadle Zeleneč sme sa naobedovali a okolo 15. hodiny sme sa všetci šťastne zvítali s rodinami našich žiakov, ktoré sa už nevedeli dočkať svojich ratolestí.
Ďakujeme veľmi pekne za úžasnú príležitosť spoznať ďalšiu z európskych krajín, ako aj nových, veľmi príjemných ľudí. Pre mnohých žiakov to bola prvá skúsenosť s Erasmom, ale veríme, že nie posledná. Každý z nich si to naozaj užil, naučil sa veľa nového a získal potrebné skúsenosti s cestovaním.
V budúcom školskom roku sa opäť tešíme na stretnutie s našimi estónskymi partnermi, a to v ďalšom z našich Erasmus+ projektov.
Pani učiteľky Fülöpová a PajtášováVideoreportáž: https://www.instagram.com/reel/CtBNeOPoaqJ/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
https://www.instagram.com/reel/Cs69TZRtKUF/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
https://www.instagram.com/reel/Cs4UV0trvN1/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
Pedagogické listy:Activities_Tartu.pdf
Skupinová mobilita žiakov 22. 4.-30. apríl 2023, Zarautz, Baskicko
Mobilita skupiny žiakov v Zarautz bola pre našich žiakov piatakov veľmi prínosná z viacerých hľadísk. Naprv to bola dlhá cesta lietadlom s prestupom vo Frankfurte, potom cesta autobusom z Bilbaa do Zarautz. Program bol pestrý a veľmi zaujímavý.
Ńajprv nás privítali zástupcovia školskej rady, riaditeľka školy a tiež rodičia. Pozreli sme si tradičný tanec so stuhami a stĺpom. Vypočuli si školkú hymnu. Potom sme mali prehliadku školy , tried, materskej školy so senzorickou triedou, a následne záhradu, kde si sami zo semien pestujú vlasné ovocie a zeleninu azískavajú semienka na budúcu sezónu. Potom mali spoločné hry na zoznámenie sa. poobede sa žiaci stretli v Scientix triede, kde sa oboznámili c celotýždňovým projektom. Ich cieľom bolo pripraviť spoločný projekt o Baskiscku - známych miestach, kultúre, osobnostiach. Vysvetlili si úlohy a rozdeli si témy. Po škole väčšinou trávli čas na pláži, čo bolo pre našich žiakov veľmi príjemným relaxom.
Druhý deň ráno ich čakalo interview v školskom rádiu. To bola časť, na ktorej pred mobilitou pracovvali žiaci virtuálne - dohodli sa na otázkach, ktoré by poslucháčov zaujímali. V ozajstnom školskom rozhlasovom štúdiu nahrávali interview, ktoré bolo vysielané nielen v škole ale aj v miestnom rozhlase. Potom nasledovala vychádzka do okolia mesta, spojená s riešením úloh. Poobede žiaci pokračovali v projektovej činnosti - vyhľadávanie informácií, práca s textom, obrázkami.
Ďalší deň mali spoločne so zástupkyňou OZ envirovychádzku do okolia školy, kde im predstavila zelené aktivity občanov. A nie je to iba o slovách. Žiaci mohli vidieť reálne činnosti a podnety, ako pomôcť životnému prostrediu. Nasledovali športové loptové hry na pláži. Žiaci v Zarautz majú hodiny telesnej výchovy aj na pláži. Všetci si to spoločne užili a veľa sa naučili. Poobede nasledovala najzaujímavejšia časť projektu - natočenie videa. Informácie, ktoré žiaci našli, si zobrazili na monitore, postavili sa pred zelené plátno a nahrali obrazový materiál. Bola to zábava, jedni boli režiséri, iní herci. Precvičili si výborne anglickú výslovnosť.
Ďalší deň nasledoval celodenný výlet do San Sebastian. Išli sme vlakom - zelené cestovanie. Navštívii sme najznámejšie miesta, vystúpili sme na vrch Urgull a obed sme mali na dvore miestnej školy, kde sa žiaci spoločne zahrali.
Na koniec stretnutia žiaci dostali certifikáty, a malé darčeky, každý mal dvomi tromi vetami povedať, čo sa počas týždňa naučil.
Pred cestou žiaci mali ešte rodinný deň, kedy ho strávili s rodinami buď v meste, alebo na výlete. niektorí navštívili pláž, akvárium, iní sa vrátili do San Sebastian a pozreli si ďalšie zaujímavé miesta,Videoreportáž:
https://www.instagram.com/reel/CreWo1rofQ3/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
https://www.instagram.com/reel/Crg9ycGIuIF/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
https://www.instagram.com/reel/CrkV08mIT09/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
https://www.instagram.com/reel/CrlRp_BoQUN/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
https://www.instagram.com/reel/CrokvI7o6BO/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
Denník Erasmáka: Denník Erasmáka.pdf
pedagogické listy: Activities_Zarautz_final.pdf
Skupinová mobilita žiakov 19.-24.5.2023 Karlovy Vary, Česká republika
1. DEŇ 20.3.2023
V Karlových Varoch sa stretli zástupcovia základných škôl zo Španielska z dvoch miest –Cartagena a Zarautz , my zo ZŠ Sliač a českí hostitelia - partneri zo ZŠ Truhlárska v Karlových Varoch.
Aktivity :
1. Na zoznámenie hostitelia pripravili pre deti hru „Bingo“. Deti dostali pracovné listy a ceruzky, chodili pomedzi účastníkov, pýtali sa zadané otázky a odpovede zapisovali. Deti využívali nadobudnuté jazykové zručnosti v anglickom jazyku. Kto mal zapísané odpovede na všetky zadané otázky, zakričal BINGO, zvíťazil a pokračovalo sa dovtedy, kým neukončil hru aj posledný hráč.
2. Hra „Zoznamka“ – utvorili sa zmiešané dvojice a jeden zo dvojice si vybral z obálky kartičku. (červená, modrá, zelená, žltá). Potom si utvorili skupinky podľa farieb. A pokračovali v ďalších aktivitách v týchto skupinách.
3. V štvoriciach mali za úlohu nakresliť „ERB“ – stvárnenie spoločných záujmov. Opäť si precvičili komunikáciu v angličtine, dozvedeli sa čo radi robia, aké majú záujmy a čo sa im páči. Na záver sa každá skupina predstavila a odprezentovala vytvorený erb.
Workshop - päť elementov v prírode – Voda-Oheň-Zem-Vzduch-Vesmír
Predpoludním sa účastníci premiestnili do učebne výtvarnej výchovy a vo vytvorených farebných skupinách (elementoch) začali tvoriť mandaly z CD nosičov. Každá skupina začala tvoriť na jednom stanovišti.
Tvorili ich:
- VESMÍR - vyškarbávanie motívov na namaľované CD
- ZEM - naliepanie vystrihnutých motívov
- VODA - maľovanie podľa fantázie
- OHEŇ - vypletanie vlnou (urobenie osnovy)
- VZDUCH – naliepanie nastrihaných hodvábnych pásikov z papiera
Všetky skupiny sa vystriedali na všetkých stanovištiach. Vznikli nádherné mandaly.
Popoludní sme sa presunuli autobusom do kúpeľnej časti Karlových Varov. Hostitelia mali pripravenú hru, kde sa skupinky detí pohybovali v areáli kúpeľov a plnili zadané úlohy. Hľadali názvy prameňov, teplotu prameňov a zakresľovali do mapy.Na záver si získané informácie skupiny porovnali.
Po aktivitách sa deti premiestnili do rodín, ktoré im pripravili vlastný program.
2. DEŇ 24.3.2023
Deň sme začali na vlakovej stanici. Vlakom sme sa presunuli do malebného mestečka Bečov nad Teplou. Tu sme mali možnosť spoznať kultúrne dedičstvo mestečka. Navštívili sme zámok, kde sme sa oboznámili s jedinečnou pamiatkou – Relikviárom svätého Maura. Relikviár je druhou najcennejšou pamiatkou v Čechách po korunovačných klenotoch. V roku 1995 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku Českej republiky. Súčasťou expozície bola aj prezentácia v anglickom jazyku, ktorá dokumentuje náročnú cestu zreštaurovania relikviára.
V botanickej záhrade v Bečove v popoludňajších hodinách deti riešili v zmiešaných skupinách náročnú úlohu. V areáli botanickej záhrady pod vedením lektorov sa zahrali na „zvieracích detektívov“. Rozdelení do zmiešaných skupín sledovali vopred vytýčenú trasu a podľa stôp a ďalších artefaktov hľadali zviera, ktoré sa v oblasti pohybovalo. Práve pri tejto úlohe sa ukázalo, že deti vedia spolu dobre komunikovať, vedia hľadať spoločné východiská, riešiť zadané úlohy a nakoniec aj odprezentovať výsledky spoločnej práce.
3. DEŇ 25.3.2023
Ráno sme sa spoločne vybrali autobusom na kolonádu Karlových Varov. Po ochutnávke kúpeľných oblátok sme sa vyviezli pozemnou lanovkou k rozhľadni Diana nad Karlovými Varmi. Historická lanovka už oslávila storočnicu prevádzky. Z rozhľadne bol krásny výhľad do Nemecka, na Krušné hory a celé Karlovy Vary. V areáli rozhľadne sa nachádza Motýlí dom, Mini zoo a náučné chodníky.
Náučným chodníkom sme sa dostali k vyhliadke Rusalkina chata, kde zmiešané skupiny zapisovali do tabuľky s abecedou slová, ktoré súviseli s mobilitou v angličtine, španielčine, slovenčine a češtine.
Z vyhliadky Rusalka sme sa turistickým chodníčkom dostali až ku kúpeľnému parku, kde sa opäť súťažilo. Tentokrát šlo o pohybové aktivity. Deti si zahrali hru „piškvorky“. Rozdelení do dvoch skupín hádzali kockou, behali k stanovišťu, zaznačili X alebo O do pracovného listu podľa toho ako bol ich tím označený. Deti sa pri hre podporovali, povzbudzovali a výborne zabavili.
Ďalšou športovou hrou bolo hádzanie „papierovými loptičkami“. Každý účastník dvoch družstiev si urobil papierovú loptičku. V časovom limite hádzali tímy loptičky na pole súpera. Prehralo družstvo, kde sa nachádzalo viacej papierových lôpt. V tejto hre si deti vyskúšali rýchle reflexy, pohotovosť a tímovú solidaritu.
Po skončení súťaží sme si prezreli areál kúpeľov.
4. DEŇ 26.3.2023
Tento deň bol zameraný na kultúru a šport. Opäť sme mali možnosť spoznať kultúrne dedičstvo ČR. Navštívili historické mesto Loket, jeho hrad s výhľadom na meandre rieky Ohře. Prešli sme sa historickým centrom mesta. Za mestom nás ohromil výhľad zdola na mohutný nedobytný hrad z 12. storočia.
Po prehliadke mesta a krátkom odpočinku nás čakala príjemná, niekoľkokilometrová turistická vychádzka popri rieke do Karlových Varov. Cestou sme čítali informačné tabule ohľadom prírodného prostredia, športovali pri rieke, navštívili neveľkú farmu hrali slovné hry a komunikovali s našimi partnermi a priateľmi.
Kreatívny workshop: Každé dieťa si mohlo vymaľovať karlovarský kúpeľný pohár podľa vlastného uváženia, využiť svoju kreativitu, ale aj kreativitu nových kamarátov. Kúpeľný pohár bude pre každého peknou pamiatkou na pobyt v krásnom, pohostinnom českom meste.
Poslednou aktivitou bolo vyhodnotenie pobytu a odovzdávanie certifikátov. Pri preberaní certifikátov každý žiak povedal, čo sa mu na mobilite páčilo a pedagógovia vyjadrili poďakovanie za výborne pripravený program, príjemnú atmosféru a pohostinnosť českých kolegýň, ktoré nás celý týždeň sprevádzali. Po spoločnom fotografovaní a obede nasledovala rozlúčka. Každý si domov odnášal nové zážitky a pekné spomienky. Deň bol príjemným zážitkom pre všetkých zúčastnených.
Napísali: Tatiana Groves a Eva Pintérová
Aktivity: Activities_Czechia.pdf
Skupinová mobilita žiakov 14.-18. február 2023 - Cartagena - Španielsko
14.2.
Ráno nás v ZŠ Nuestra señora de los Dolores privítala pani riaditeľka a v rámci prehliadky školy sme mali možnosť si pozrieť všetky triedy, špeciálne učebne ako aj areál školy.
Neskôr sme sa v doobedňajších hodinách vybrali na prechádzku do prístavu v Cartagene. Tu sme navštívili aj Námorné múzeum, v ktorom žiaci mohli vidieť prvú ponorku na svete, ktorú skonštruovali práve tu v Cartagene ako aj život námorníkov pracujúcich v ponorkách. Žiakov zaujali aj zmenšené modely plachetníc a lodí, ktoré tu mali možnosť vidieť.
Po spoločnom obede sme pokračovali v prehliadke mesta na hrade Concepción, odkiaľ sme mali skvelý výhľad na celé mesto. Ďalej si žiaci mohli pozrieť divadlo z obdobia Rímskej ríše, ktoré svojho času malo kapacitu až 6000 divákov. Prehliadku historického centra mesta Cartagena sme zavŕšili návštevou budovy Radnice, postavenej v roku 1907.15.2.
Dnešné doobedie sme strávili v škole, kde sme ráno spoločne pripravovali kostýmy na školský karneval. Potom sme sa zúčastnili veľmi zaujímavej prednášky španielskeho popularizátora prírodných vied Cayetana Gutiérreza, ktorý na svojom youtube kanáli vysvetľuje rôzne fyzikálne, chemické a biologické javy veľmi pútavým spôsobom. Jeho prednáška mala u žiakov veľký úspech.
Ešte pred obedom sme sa zoznámili s miestnou hrou "Bollos Cartageneros", ktorú si žiaci mali možnosť vyskúšať. Táto hra je podobná hre pétanque, ale hrá sa s drevenými guľami. Je súčasťou miestneho kultúrneho dedičstva.
Po obede sme so žiakmi participujúcimi na projekte navštívili miestne centrum voľného času, kde sa
v poobedňajších hodinách stretávajú žiaci (rôznych národností) zo 4 ZŠ z blízkeho okolia, aby sa tu spoločne pohrali, urobili si domáce úlohy a naučili sa spolu vychádzať a rešpektovať sa navzájom. V tomto centre s nami boli aj hosťujúce mamy, ktoré pre nás pripravili bohaté občerstvenie a v podvečerných hodinách sa deti vrátili do hosťujúcich rodín.16.2.
Dnes doobeda sme autobusom navštívili prírodnú rezerváciu Calblanque s menšími pieskovými dunami a pieskovými plážami. Potom sme sa presunuli k majáku v Cabo de Palos, kde sme sa prešli pozdĺž pláže.
Po spoločnom obede sme sa vrátili do Cartageny, kde si deti oddýchli v hosťujúcich rodinách, aby vládali v podvečerných hodinách absolvovať ďalšiu zo športových aktivít našej mobility, v jumping fun parku, kde boli trampolíny a iné atrakcie, kde sa mohli vyskákať a vyšantiť do sýtosti.17.2.
Dnes sme mali možnosť zúčastniť sa hodiny angličtiny v hosťujúcej škole. Naši žiaci sa naučili niekoľko užitočných fráz v španielčine a my sme španielskych žiakov, na oplátku, naučili niekoľko fráz zo slovenčiny. Niektorí z nich sa o pár mesiacov zúčastnia mobility na ZŠ A. Sládkoviča na Sliači. Boli sme aj na hodine telesnej výchovy, na ktorej si slovenský a španielsky tím zahral španielsky variant vybíjanej.
Dnes bol veľký deň, pretože na škole bol dlho očakávaný karneval, na ktorý sa žiaci jednotlivých tried hosťujúce školy pripravovali už niekoľko mesiacov. Témou tohtoročného karnevalu bol vesmír. Žiaci z každej triedy si za pomoci svojich triednych učiteliek a učiteľov vyrobili masky, kostýmy a plagáty. Na karneval sa prišli pozrieť aj rodiny žiakov. Do príprav na karneval boli zapojené všetky triedy (od 3-ročných detí až po 13-ročné deti), ako aj všetci učitelia a vedenie školy. V popoludňajších hodinách sa deti vrátili do hosťujúcich rodín.
18.2.
Posledné dopoludnie mobility žiaci strávili v hosťujúcich rodinách a my (učiteľky) sme ho využili na prehliadku historickej budovy kasína v Cartagene. Ide o výnimočnú budovu z 19. storočia.
Po spoločnom rozlúčkovom obede so španielskymi učiteľmi a žiakmi, participujúcimi na projekte, sme vzali deti na ihrisko, aby sa tam mohli spolu pohrať. Potom mali ešte možnosť nakúpiť si suveníry.
V podvečer posledného dňa mobility sme sa zúčastnili prehliadky karnevalového sprievodu, ktorý nás i žiakov uchvátil. Na tomto tradičnom karnevale participovali nielen dospelí, ale aj deti. Bol to výnimočný zážitok.Spoločný výstup: pedagogické listy: Activities_Cartagena.pdf
Skupinová mobilita žiakov - 7.-13. november 2022 - Castelldefels - Španielsko
Prvá skupinová mobilita žiakov partnerských škôl – Španielska – Francúzska a Slovenska sa konalo v Institut Josep Lluis Sert v Castelldefels. Cieľom programu bolo venovať sa téme využitia obnoviteľných zdrojov energie a ochrane kultúrneho dedičstva. Po príchode na letisko v Barcelone nás hosťujúce rodiny a učitelia čakali v príletovej hale a odviezli žiakov domov, účiteľov do hotela. Ráno sme sa stretli pred školou a pri otvorení stretnutia riaditrľom školy p. Cazorlom žiaci dostali menovky, resumé týždňového programu a menovky s darčekom. Študenti si spoločne prezreli školu, odborné učebne aj školskú záhradu a športoviská. Prehliadku viedli študenti v anglickom jazyku.
Neskôr sme sa vydali na prehliadku krásneho hradu Castelldefels, v angliskom jazyku. Bola to modern prehliadka s využitím interaktívnych panelov, videoprojekcie a komentárov. Bolo to veľmi poučné, lebo žiaci si mohli lepšie predstaviť život na hrade počas jednotlivých období.
Po prehliadke hradu sme sa stretli na radnici so zástupcami mesta, ktorí vyzdvihli záujem škôl o vei verejné a snahu pracovať a vzdelávať žiakov v aktuálnych témach.
Po obede sa žiaci venovali športovým aktivitám na olympijskom kanáli – kajakkovanie a streľba z luku v športovom areáli.
V stredu mali žiaci kultúrno-vzdelávací celodenný výlet do Barecelony – prezreli si Ciutadella Park, botanickú záhradu a navštívili edukačné centrum Sun Factory. Poobede sa zúčastnili plavby loľou po prístave – spolu so sprievodcom, ktorý im vysvetlil dôležitosť prístavu pre ekonomiku a hospodárstvo a zároveň aké snahy sú pre enviroaktivity v prístave.
Štvrtok bola venovaná obnoviteľným zdrojom energie. Žiaci sa formou súťaže s robotmi naučili, ktoré zdroje sú obnoviteľné a ktoré sú pre planétu neobnoviteľné a škodlivé. Víťazi súťaže boli ocenení.
Neskôr mali žiaci skvelú moožnosť upiecť si vlastnú pizzu. Ale pomocou slnka, kontrolovali telpotu, sledovali . Poskladali slnečný kolektor a dozvedeli sa, koľko energie dokáže v škole vyprodukovať. Trvalo to dlho, ale o to viac si pizzu vychutnali. Poobede mali umelecký workshop. S využitím prírodných materiálov – dreva, listov, mušlí, kamienkov… vytvorili kreatívne dielka – obrázky na stenu.
V piatok sme sa opäť vybrali na kultúrnu vychádzku do mesta Sitges. Prezreli sme si najdôležitejšie pamiatky mesta a v múzeu Cau Ferrat sme mali workshop modernistov. Žiaci spoznali typické črty modernistických obrazov a potom na pláži pri múzeu tvorili svoje dielka s využitím poznatkov z múzea. Museli si namiešať vlastné farby.
Večer bola rozlúčkova party, s odovzdávaním certifikátov. Spoločné fotografie a videá budú krásnou spomienkou na toto stretnutie.
Videokonferencia v blended mobility - Španielsko (Castelldefels) - Slovensko (Sliač) https://www.instagram.com/reel/Ct3MquDoThe/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
Videoreportáž: https://youtu.be/Pvg97NyghIQ
Skupinová mobilita: Activities_Castelldefels_(1).pdf
Správa z mobility: Spain_REPORT.pdf