- Erasmus+ základné informácie
- Akreditácia na Erasmus+ (2021 - 2027)
- Diseminácia a aktuality
- Skupinové mobility žiakov 2022-2023
- Skupinové mobility žiakov 2023-2024
- Skupinové mobility žiakov 2024-2025
- Štrukturované kurzy 2022-2023
- Štrukturované kurzy 2023-2024
- Štrukturované kurzy 2024-2025
- Pozorovanie pri práci 2022-2023
- Pozorovanie pri práci 2023-2024
- Pozorovanie pri práci 2024-2025
- KA2 Energy for life
- KA2 Everything can be recycled exept the Earth
- KA2 Inside Out
- KA2 Together we can
- KA2 CLIL across borders - enjoy and learn
- KA2 WATER
- KA1 Diverzita
- KA1 PRAMEŇ
- Building fairplay
- Přátelství bez hranic
- eTwinning
- Projekt eTWINNING - Z rozprávky do rozprávky
- KA210 Wise consumers
Pozorovanie pri práci 2023-2024
Mgr. Alžbeta Krúpová - Pireus, Grécko
December 2023
56Mgr. Nadežda Jurgová a Mgr. Gabriela Spišiaková - Constanca, Rumunsko
Marec 2024
V dňoch 5.3.2024 až 7.3.2024 sa pani učiteľka Nadežda Jurgová a pani asistentka Gabriela Spišiaková zúčastnili na Erasme – Job shadowing v meste Constanta v Rumunsku. Vyučovanie na škole Scoala Gimnaziala prebieha dopoludnia (0-tý až 5. ročník) a popoludní (6. až 8. ročník).
Pozorovali prácu učiteliek a asistentky na 11 vyučovacích hodinách. Na hodine rumunského jazyka v nultom ročníku ich pani učiteľka a žiaci privítali v národných krojoch a ponúkli im chlieb a soľ. Na občianskej výchove šiestaci počas skupinovej práce pripravili plagáty o Slovensku a Rumunsku. Piataci sa predstavili ako speváci, na dejepise sa učili o ľudských právach a na záver hodiny si aj zaspievali. Na ďalších hodinách (matematika, chémia, biológia, rumunský jazyk, telesná výchova) ukázali, ako sa učia a čo všetko vedia a dokážu.
Domáce pani učiteľky ukázali našim pani učiteľkám svoje mesto – najväčší rumunský prístav na pobreží Čierneho mora. Pochválili sa historickými budovami v centre mesta a najdlhším, mozaikou vyzdobeným chodníkom na svete.Mgr.Daniela Slovíková a Mgr. Ingrid Majerská - Vilnius, Litva
Apríl 2024
V dňoch 8. 4. 2024 až 12. 4. 2024 sa pani učiteľky Ingrid Majerská a Daniela Slovíková zúčastnili na Erasme – Job shadowing v meste Vilnius v Litve. Pozorovali vyučovanie na súkromnej škole Pažinimo medis-GIMNAZIJAVilnius na 10 vyučovacích hodinách. V škole sú triedy od MŠ až po gymnázium. Žiaci sa učia v kmeňových triedach a v odborných učebniach. Prvá hodina každý deň začína 15 minútovým rozhovorom so žiakmi, ako sa cítia a čo zaujímavé prežili v predchádzajúci deň. Zaujímavé boli aj hodiny s psychológom.
Na hodinách telesnej výchovy, matematiky, litvianskeho jazyka, anglického jazyka, informatiky, hudobnej a výtvarnej výchovy žiaci ukázali, ako sa učia a čo všetko vedia a dokážu.
Vo voľnom čase si pani učiteľky pozreli mesto Vilnius a jeho pamiatky.15Mgr. Miloslav Storoška - Zarautz, Španielsko
22. -27. apríl 2024
V mesiaci apríl som absolvoval pracovnú stáž na Orokieta Herri Eskola v španielskom meste Zarautz.
Vzhľadom na neočakávané problémy pri cestovaní (zrušenie letov z letiska Barcelona) sa samotný pobyt začal až v utorok 23. apríla príchodom do školy, kde som absolvoval prv= stretnutia s vedením školy, mentorom a ostatnými kolegami. Počas úvodného stretnutia sme si povedali organizačné veci jobshadowingu, doladili rozvrh hodín s dôrazom pozorovanie vyučovacích metód pre žiakov so špeciálnymi potrebami na hodinách angličtiny a medzipredmetové vzťahy s využitím IKT. Oboznámil som sa so základnými dokumentami školy, organizáciou vyučovania.
V stredu 24. apríla som absolvoval vyučovacie hodiny so žiakmi štvrtého a piateho ročníka. Tu ma zaujímali nielen využívané metódy na osvojenie si a overenie novej slovnej zásoby, ale aj práca asistenta na hodine. Na rozdiel od nášho systému asistenciu na škole vykonávajú dobrovoľníci z radov rodičov alebo bývalých žiakov školy. Asistenti sa venovali všetkým žiakom v skupine podľa potreby a pokynov vyučujúceho.
Vo štvrtok 25. apríla som sa zameral na využívanie medzipredmetových vzťahov vo vyučovaní predmetov biológia, fyzika, informatika( prirovnanie k našim predmetom). Po vzájomnej dohode som odučil v tento deň ukážky hodín s využitím micro:bitov v oblasti elektrickej vodivosti, merania vlhkosti, intenzity svetla a hluku.
V záverečný deň sme spolu s našimi žiakmi absolvovali celodenné spoznávanie kultúrnych a prírodných krás Baskitska návštevou miest San Sebastian a Bilbao. Po návrate do školy prebehlo odovzdávanie certifikátov a krátky spoločná rozlúčka.
Mgr. Dana Ďurovková, PhD. a Bc. Anna Gabašová - Manacor, Malllorca, Španielsko
Máj 2924
V rámci Erasmus+ Projekt - Job shadowing mala naša škola možnosť navštíviť školu v Manacore, na Mallorke. V týždni od 27.mája do 31.mája sa pani učiteľka Dana Ďurovková a pani asistentka Anna Gabašová zúčastnili vyučovania na škole Sant Vicenç de Paül School. Je to škola, ktorú navštevujú žiaci od 3 do 16 rokov, plánuje sa však už rozšírenie aj pre deti v "jasličkovom" veku. Škola je oproti našej menšia, má približne 100 škôlkarov a 300 starších žiakov. V takmer všetkých ročníkoch je iba jedna trieda. Všetky deti od 3 do 12 rokov nosia uniformy, starší žiaci už nemusia. Priestory školy sú pre nás úplne netypické, krásne staršie maličké budovy, súčasťou je dokonca kaplnka, v ktorej mávajú vystúpenia alebo iné školské akcie. Pani učiteľky pozorovali výučbu spolu ale aj zvlášť, keďže zameranie projektu bolo okrem jazykov a samotnej výučby aj na prácu so žiakmi, ktorí majú špeciálne potreby. Videli v rôznych ročníkoch hodiny matematiky, angličtiny, katalánčiny, španielčiny, čítania, vlastivedy, aj prácu ich pani asistentky so skupinkami detí. Zaujímavé bolo prepojenie učebných látok nielen v teórii ale aj praxi, tiež využívanie vlastnej PC techniky na hodinách, aj spoznávanie mesta pod vedením žiakov, ktorí si pripravili krátke info o ich pamiatkach a zaujímavostiach. Následne mali naše pedagogičky konzultácie s domácimi pedagógmi a vedením školy, na ktorých si porovnali školské systémy našich krajín, aj samotné metódy a techniky. Vo voľnom čase sa podarilo stihnúť návštevu hlavného mesta Palma, úžasných Dračích jaskýň, a samozrejme jedna cesta smerovala aj na pobrežie, keďže Manacor sa nachádza vo vnútrozemí. Tešíme sa zo spolupráce s novou školou, a veríme že v budúcom roku už bude možná aj výmena žiakov.
28Mgr. Monika Tanečková a Mgr. Marcela Homolová - Portugalsko, Escariz
Máj 2024
V máji sa v rámci projektu Erasmus+ zúčastnili naše dve kolegyne Mgr. Marcela Homolová a Mgr. Monika Tanečková job shadowingu v Portugalsku za účelom pozorovať školstvo v inej krajine. Navštívili oblasť Arouca, v ktorej leží Základná škola Agrupamento de Escolas de Escariz. Školu navštevuje 1700 žiakov, nájdete tu materskú školu, 1. stupeň, 2.stupeň.
Vyučovanie sa začína o 8.15, žiaci sú počas dňa v škole až do popoludňajších hodín, končia približne okolo 15.- 16.00 hod. Počas pracovnej návštevy mali vyučujúce možnosť sledovať napríklad iný spôsob hodnotenia žiakov.
Na 1.stupni sú v Portugalsku žiaci hodnotení len slovne, známky dostávajú až na 2.stupni. Dostať v Portugalsku jednotku nie je taká výhra ako u nás, známky majú opačnú hodnotu, oplatí sa nosiť domov päťky .
V škole nevykonávajú dozory pedagógovia, najmenších žiakov strážia cez prestávku upratovačky. Túto školu navštevuje množstvo žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Škola disponuje špeciálnymi učebňami pre autistov, oddychovou miestnosťou a v neposlednom rade vlastným krytým bazénom, ktorý využívajú všetci žiaci školy.
Na škole je zakázané používanie mobilov, ktoré bez problémov všetci rešpektujú.V škole vládla priateľská pokojná atmosféra a veľmi dobrá disciplína žiakov. Na hodinách boli žiaci sústredení a nevyrušovali, rovnako ako cez prestávky. Zistili sme, že mladí ľudia nemajú veľmi záujem učiť sa angličtinu, ako cudzí jazyk si vyberajú častejšie francúzštinu.
Škola sa nachádzala v prekrásnom prírodnom prostredí, obklopená lesmi a množstvom prírodných úkazov, parkov. V tejto oblasti rastie dub korkový, preto nie je výnimočné nájsť v priestoroch školy využitie tohto materiálu. Celkový dojem z tohto miesta, prostredia a ľudí mali naše kolegyne výborný a odniesli si mnoho inšpirácií.3Mgr. Eva Pintérová, Tartu, Estónsko
Máj 2024
V skorých ranných hodinách som vycestovala na letisko do Viedne. Do estónskeho Tallinu sme leteli cez Rigu a do druhého najväčšieho mesta Estónska - Tartu, sme dorazili v popoludňajších hodinách.
Zúčastnila som sa hodiny anglického jazyka v 7. ročníku. Hodina bola pripravená tak, že žiaci mali možnosť získať informácie o Estónsku a Slovensku, svoju pozornosť si vyskúšali v Kahoot kvíze, v ktorom boli úspešné tie dvojice, ktoré sa v minulosti zúčastnili mobility u nás.
Stretla som sa so špeciálnou pedagogičkou. V škole majú do dvadsať percent detí so špeciálnymi potrebami. Nevýhodou je absencia pedagogických asistentov. Žiaci so špeciálnymi potrebami alebo cudzinci majú v ročníku v rôznych triedach v rovnakom čase napr. hodiny estónčiny, aby sa všetci z ročníka mohli zúčastniť týchto hodín spoločne. V škole majú vyhradené dve miestnosti pre vzdelávanie žiakov so špeciálnymi potrebami.
Popoludní som sa zúčastnila hodiny biológie priamo v teréne, ktorá bola vedená metódou zážitkového učenia. Netradičná hodina sa konala na lodi a plavili sme sa po rieke Emajõgi. Cieľom hodiny bolo oboznámiť sa s riečnou biodiverzitou ako aj biodiverzitou brehov rieky. K dispozícii sme mali modely rýb, kostry rýb a iných riečnych živočíchov, obrázky rastlín tvoriacich flóru rieky a jej brehov.
Ďalšou zastávkou bola botanická záhrada s množstvom rastlín, kríkov, stromov s označením a krátkym popisom. Záhrada slúži na výuku nielen prírodovedy a biológie, ale aj výtvarnej výchovy, výtvarného umenia ako aj hudobného umenia - na koncerty.
Mala možnosť zúčastniť sa hodiny anglického jazyka v 1. ročníku. Hodiny v Tartu Hansa Kool sú šesťdesiat minútové. Hodina začínala ranným kruhom (10minút). Na hodine pani učiteľka striedala rôzne aktivity – využívala internet (piesne, krátke video), pracovné listy, stolné hry, aktivity na rozprávanie. Žiaci sedeli štyria okolo dvoch spojených lavíc. Spojené lavice vytvárali možnosť spolupráce a pomoci slabším spolužiakom.
Ďalej som navštívila hodinu angličtiny v siedmom ročníku, kde ma zaujalo používanie e-učebníc a e-pracovných zošitov. Žiaci si nemusia so sebou nosiť klasické učebnice, čím sa im odľahčia školské tašky, stačí im pamätať si prístupové údaje do programu. Používajú školské tablety, v prípade potreby aj mobilné telefóny.
Hodina angličtiny v šiestom ročníku sa niesla v bádateľskom duchu v areáli školy. Žiaci vo dvojiciach hľadali podľa mapky stanovištia v areáli školy, vypracovali zadané úlohy, zaznamenali do odpoveďového hárku. Po získaní všetkých údajov sa vrátili do triedy, kde si podľa kľúča s odpoveďami test vyhodnotili.
Žiaci tretieho ročníka ukončili prírodovedu formou konferencie, ktorá bola zameraná na energie. Každá trieda v ročníku mala jednu tému, ktorú odprezentovala. Prezentácie sa konali na pódiu a zúčastnili sa jej všetci žiaci triedy. Jedna trieda hovorila o vode, druhá o elektrickej energii, ďalšia o potrebe a možnostiach recyklácie. Konferencia bola skutočne inšpirujúca, v budúcnosti radi pripravíme niečo podobne poučné.
V popoludňajších hodinách som navštívila Vedecké centrum s možnosťou vyskúšať rôzne zaujímavé stroje, prístroje, vyskúšať si „zemetrasenie“, riadenie požiarnického auta, jazdu na bicykli na lane a podobné zaujímavosti.
Vo štvrtok dopoludnia som prezrela celoročnú výstavu prác žiakov školy. Boli tu zastúpené rôzne druhy výtvarných prác, ale aj keramika, práca s textilom a pleteninami. Výstava bola nesmierne inšpiratívna. Veď sa presvedčte.
Tiež som navštívila Národné múzeum Estónska – najväčšie múzeum v krajine umiestnené v bývalých leteckých hangároch. Nájdeme tu historické fakty od osídlenia krajiny do dnešných čias. Nepotrebujete sprievodcu, pretože ku každej etape vývoja krajiny, ku každému exponátu nájdete popis v angličtine, prípadne čipom na vstupenke aktivujete rozprávanie v anglickom jazyku.
V popoludňajších hodinách som si mohla pozrieť s kolegami mesto, jeho historickú časť, ktorého súčasťou je aj jedna z univerzít (mesto je považované za univerzitné mesto v krajine) i konzervatóium. Obrovský park s historickou katedrálou, rôznymi hudobnými prvkami využívajú mladí umelci na „precvičovanie“a taktiež na prípadné študovanie. Na historickom námestí sme mali možnosť vidieť slávnostnú výmenu vedenia mesta.
Cestou na letisko som navštívila Zoo v hlavnom meste Tallinn. Bola to ukážka hodiny biológie. V rámci zážitkového učenia sa tu môžu žiaci naučiť, ktoré živočíchy sú chránené, ktorým hrozí vyhynutie, aké podmienky pre život potrebujú, kde za normálnych okolností žijú ako prebieha starostlivosť o zvieratá priamo v zoo. Táto zoologická záhrada svojim zvieratám buduje nové, výrazne väčšie a modernejšie výbehy, čo určite bude mať vplyv na spokojnosť zvierat aj návštevníkov.
Vo večerných hodinách som sa s kolegami stretla na večeri, kde sme zhrnuli celý týždeň, diskutovali o aktivitách, ktoré sú pre nás nové, inšpiratívne, podnetné, zaujímavé, obohacujúce a ktoré v budúcnosti môžeme uskutočniť s našimi žiakmi. Na záver som obdržala certifikát o absolvovaní podnetného programu Job Shadowing Erasmus+.
34