Erasmus+ / eTwinning
- Erasmus+ základné informácie
- Akreditácia na Erasmus+ (2021 - 2027)
- Diseminácia a aktuality
- Prizvaní experti
- Skupinové mobility žiakov 2022-2023
- Skupinové mobility žiakov 2023-2024
- Skupinové mobility žiakov 2024-2025
- Skupinové mobility žiakov 2025-2026
- Štrukturované kurzy 2022-2023
- Štrukturované kurzy 2023-2024
- Štrukturované kurzy 2024-2025
- Štrukturované kurzy 2025-2026
- Pozorovanie pri práci 2022-2023
- Pozorovanie pri práci 2023-2024
- Pozorovanie pri práci 2024-2025
- Pozorovanie pri práci 2025-2026
- KA2 Energy for life
- KA2 Everything can be recycled exept the Earth
- KA2 Inside Out
- KA2 Together we can
- KA2 CLIL across borders - enjoy and learn
- KA2 WATER
- KA1 Diverzita
- KA1 PRAMEŇ
- Building fairplay
- Přátelství bez hranic
- eTwinning
- Projekt eTWINNING - Z rozprávky do rozprávky
- KA210 Wise consumers
Štrukturované kurzy 2025-2026
Bc. Anna Gabašová
6.-11.7.2025 Alicante Španielsko
„Mindfulness and Meditation: Well-Being at School and Life“
V termíne od 6. do 11. júla 2025 sa pedagogická asistentka Anna Gabašová zúčastnila medzinárodného vzdelávacieho kurzu s názvom „Mindfulness and Meditation: Well-Being at School and Life“ v španielskom Alicante. Kurz bol realizovaný v rámci programu Erasmus+ a zameriaval sa na rozvoj duševnej pohody, práce s emóciami a techník podporujúcich pokojné, bezpečné a sústredené školské prostredie.
Kurz bol vedený skúsenými lektormi a pozostával z kombinácie teoretických vstupov, praktických cvičení, vonkajších aktivít a reflexií. Každý deň sa začínal pohybovým cvičením Qi Gong (Ba Duan Jin), ktoré v spojení s dychom a vedomým pohybom pomáha uvoľniť telo, znížiť stres a pripraviť myseľ na učenie. Počas dňa nasledovali aktivity zamerané na zvládanie emócií, budovanie sebapoznania, rozvoj pozornosti a uvedomovania si prítomného okamihu.
Účastníci si osvojili množstvo praktických stratégií, ktoré sú využiteľné nielen v profesijnom, ale aj osobnom živote. Medzi ne patrili techniky na zvládanie stresu, zlepšenie koncentrácie, práca s negatívnymi myšlienkami, ako aj spôsoby, ako reagovať na náročné správanie žiakov empaticky a vedome. Dôležitou súčasťou kurzu bolo aj poznávanie neurobiologických základov vedomia a vplyvu mindfulness na fungovanie mozgu, čo umožňuje lepšie pochopiť, ako duševná pohoda ovplyvňuje správanie, učenie aj medziľudské vzťahy.
Kurz zdôrazňoval dôležitosť well-beingu nielen u detí, ale aj u učiteľov. Práve oni často čelia vysokej miere stresu, a preto boli predstavené jednoduché techniky pre každodennú psychohygienu a prevenciu syndrómu vyhorenia. Získané poznatky sú využiteľné pri ranných komunitných kruhoch, prestávkach, vyučovaní, ale aj v rámci individuálnej práce so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Medzi praktické výstupy patrili aj návrhy na aktivity zamerané na podporu súdržnosti triedneho kolektívu, posilnenie empatie, schopnosti riešiť konflikty a budovanie bezpečného priestoru pre všetkých žiakov. Osobitná pozornosť bola venovaná prevencii šikany a podpore inkluzívneho prístupu. Kurz tiež podporoval prepojenie medzi školou a prírodou – viaceré aktivity sa konali vonku, aby účastníci pocítili pozitívny vplyv prostredia na sústredenie a duševnú rovnováhu.
Veľkým prínosom bola aj medzinárodná výmena skúseností medzi účastníkmi z rôznych krajín EÚ. Vďaka tomu vznikli nové kontakty, ktoré môžu byť základom pre ďalšiu spoluprácu či budúce eTwinningové a Erasmus+ projekty.
Po absolvovaní kurzu Anna Gabašová získala certifikát o účasti a má možnosť požiadať aj o Europass Mobility Certificate. Veríme, že nadobudnuté poznatky a praktické techniky obohatia život celej našej školy – žiakov, učiteľov aj rodičov – a pomôžu vytvárať prostredie, v ktorom sa každý cíti bezpečne, sústredene a prijato.
17