- Erasmus+ základné informácie
- Akreditácia na Erasmus+ (2021 - 2027)
- Diseminácia a aktuality
- Skupinové mobility žiakov 2022-2023
- Skupinové mobility žiakov 2023-2024
- Skupinové mobility žiakov 2024-2025
- Štrukturované kurzy 2022-2023
- Štrukturované kurzy 2023-2024
- Štrukturované kurzy 2024-2025
- Pozorovanie pri práci 2022-2023
- Pozorovanie pri práci 2023-2024
- Pozorovanie pri práci 2024-2025
- KA2 Energy for life
- KA2 Everything can be recycled exept the Earth
- KA2 Inside Out
- KA2 Together we can
- KA2 CLIL across borders - enjoy and learn
- KA2 WATER
- KA1 Diverzita
- KA1 PRAMEŇ
- Building fairplay
- Přátelství bez hranic
- eTwinning
- Projekt eTWINNING - Z rozprávky do rozprávky
- KA210 Wise consumers
Skupinové mobility žiakov 2024-2025
SLIAČ SLOVENSKO, 20.-25. OKTÓBER 2024 - hosťovanie žiakov z Mallorky a Slovinska
V októbri sme v našej škole privítali nových Erasmus partnerov z mesta Manacor, z Mallorky a z mestečka Zagradec zo Slovinska.
Deň 1. Pondelok
Prišlo k nám 6 Španielov a 12 Slovincov, ktorí boli ubytovaní v hosťovských rodinách. Hlavným motívom skupinovej mobility žiakov bola jeseň, jej farby a listy. Na úvod sme si pre hostí pripravili krátky program v podaní žiakov pod vedením pani učiteľky Vonkomerovej. Po privítaní hostí pani riaditeľkou sme sa rozdelili dotroch skupín a postupne sme absolvovali tri dielničky. V prvej sme si vyrobili tričká s jesenným motívom. Pomocou sava sme na čierny podklad otlačili rôzne listy stromov, podľa našej fantázie. Zábavné bolo naše ochranné oblečenie - okuliare, rukavice a plastové vrece, aby sme si nezničili naše oblečenie.
Druhá aktivita bolo kreatívne písanie s pani učiteľkou Fulopovou. Naučili sme sa, čo je to cinquain, pojmová mapa, slovný oblak, haiku báseň, akronym, aôe aj zmena perspektívy. Tvorili sme na rôzne témy - Erasmus, priateľstvo, hdravie, európske občianstvo, jazyky a kultúra.
V treťom workshope sme si suchým plstením vyzdobili peračníky/kapsičky s pani učiteľkou Vonkomerovou.
Naobedovali sme sa v Kúpeľoch Sliač a popoludní sme mali aktivity v parku. Dostali sme 15 úloh, ktoré sme mali odfotiť alebo urobiť video, Bolo to zábavné a nie všetkým zmiešaným skupinám sa úlohy podarilo splniť.
Deň 2. Utorok
Na druhý deň sme boli znova rozdelení do troch skupín zložených zo žiakov z každej krajiny. Prvou úlohou bolo naučiť sa robiť podcast, naučiť sa ako využiť ale nie zneužívať umelú inteligenciu. Pán učiteľ Očenáš nám pripravil úlohy, kde sme tvorili pesničku podľa nášho gusta s využitím AI, ukázali sme si ako sa dá zmeniť jazyk videa, a pripravili sme krátky podcast.
S pánom učiteľom Storoškom sme si najprv pripravili dizajn listu zo stromu, potom sme ho naprogramovali tak, aby sme ho mohli vytlačiť na 3D tlačiarni. Každý si tak odniesol okrem trička a peračníka aj vlastnoručne navrhnutý prívesok na kľúče.
Tretia skupina pracovala v učebni chémie a pod vedením pani učiteľky Villinovej vypracovali pracovný list, skúmali vnútro listov pod mikroskopmi, prečo je jeseň taká farebná a naučili sa zároveň pomenovať listnaté stromy v rôznych jazykoch.
Poobede v utorok sme sa vybrali na exkurziu na Španiu Dolinu, Rozdelení do dvoch skupín sme najprv navštívili Historickú školu prof. Jozefa Mistríka, kde sme sa dozvedeli o histórii dediny, baníctva a aj o veľkom bohatstve ktoré nám predkovia zanechali. Vrátili sme sa do minulých storočí a stali sme sa žiakmi dedinskej baníckej školy.
Druhá skupina zatiaľ absolvovala vyhádzku na haldu nad dedinou spoločne so sprievodkyňou. Odtiaľ sa dozvedeli o architektúre baníckych domov, o práci baníkov o prírode a okolitých kopcoch.
Deň 3. Streda
V tento deň sme sa vybrali na túru do Nízkych Tatier pod vedením pani učiteľky Krúpovej, Zvarovej, a pánov učiteľov Štefíka a Krajča. Ale nie iba tak, na túru. Naším cieľom bola Chata pod Ďumbierom, kde sme už druhý rok vyniesli drevo na zimu. A keďže sme tu mali zahraničných hostí, nemohli sme im túto aktivitu neukázať. Aj oni sa zapojili a drevo do nadmorskej výšky 1700mnm nám pomohli vyniesť. Počasie bolo príjemné, nebolo horúco, ani chladno, dokocna aj slnko nám zasvietilo. Spoločne s nami sa hore vybral aj tím STVR, ktorí o našom dobrovoľníctve pripravili reportáž do hlavných správ.
22:47 minúta https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/3328#1370
Hore sme mali prestávku, najedli sme sa a cesta dole nám išla omnoho rýchlejšie aj vďaka dobrému pocitu, že sme mnohí prekonali svoje limity a vyšli z komfortnej zóny. Cestou domov sme sa zastavili v Bystrianskej jaskyni, ktorá je skoro celý rok otvorená. Videli sme hybernujúce netopiere, dozvedeli sme sa o objavení jaskyne aj o živote v nej.
Deň 4. Štvrtok
Vo štvrtok sme si dali menej náročný deň. Rozdelení v skupinách sme pracovali na ďalších aktivitách. Prvou bola tvorba posterov z aktivít počas týždňa, spoločne s pani učiteľkou Ďurovkovou, Druhou aktivitou bola hra, zameraná na rozvoj finančnej grmaotnosti, Ako sa stať milionárom, ktorú pre nás pripravila a vymyslela pani učiteľka Lisičanová. Tretia aktivita bol Kahoot kvíz o troch krajinách projektu. Okrem toho sme svojich zahraničných žiakov zobrali aj na naše vyučovacie hodiny.
V tento deň sme skončili skôr, aby si zahraniční žiaci stihli nakúpiť nejaké suveníry. Podvečer sme ale spoločne stretli v telocvični, na rozlúčkovej párty, ktorá sa niesla v duchu halloweenskej diskotéky. Najprv pani riaditeľka poďakovala žiako a učiteľom za prácu na projekte, zvlášť privítala pani primátorku a poďakovala aj rodinám, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou vzdelávacej aktivity. Oni sú tí, ktorí žiakom pripravia poobedný program a hlavne sa snažia, aby sa zahraniční žiaci cítili ako doma.
Potom sme všetci dostali certifikáty, spoločne sme sa odfotili na pamiatku a disktotéka sa začala. Skoro všetci mali kostýmy, čo bolo super.
Deň 5. Piatok
Ráno sme sa pred školou rozlúčili s novými kamarátmi a bolo to smutné lúčenie. Bolo nám spolu dobre a už teraz sa tešíme na máj, kedy my navštívime ich školy.
ERASMUS DENNÍK: Students_diary_Sliac_2024.pdf
57CASTELLDEFELS, ŠPANIELSKO OKTÓBER 2024
Naši žiaci zo 7.A, 7.B, a 8.B sa v rámci projektu Erasmus+ vybrali v sprievode pani učiteľky Dany Ďurovkovej a pani asistentky Anny Gabašovej do krásneho mestečka Castelldefels v Španielsku.
V týždni od 11.11. do 16.11.2024 mali možnosť spoznať nielen školu a systém učenia domácich, ale absolvovali aj množstvo exkurzií. Projekt sa niesol v mene "vody", preto aj zameranie aktivít išlo týmto smerom. Prvou bola návšteva čističky vôd, kde nám ukázali, ako spracovať rôzne zdroje vody, keďže tento kraj jej má nedostatok. Neskôr mali deti možnosť zašportovať si na Olympijskom kanáli - vyskúšali si lukostreľbu aj kajakovanie. Streda bola venovaná výletu do Barcelony, kde sme absolvovali prehliadku legendárnej katedrály Sagrada Familia a plavbu loďou po prístave. Vo štvrtok bol pre nás pripravený program v Centre pre výskum podmorského života v Sitges, kde sme okrem teórie mali praktickú úlohu aj priamo na pláži,a poobede sme spoznávali krásy tohto umeleckého mestečka. V piatok pre nás v škole pripravili workshopy - chémia (vplyv globálneho otepľovania), informatika (programovanie záplavového alarmu), a mesto pre nás zorganizovalo workshop na tému "Voda, ktorú nevidíme". Poobede sme sa dozvedeli viac o pirátskej histórii mesta Castelldefells spojenej s prehliadkou jeho hradu. Večer sa konala slávnostná rozlúčka v škole, plná dobrého jedla a tanca. Sobotu deti strávili vo svojich dočasných rodinách, a večer sme sa vybrali na cestu domov. Aj keď nám počasie nie vždy prialo, pre náš tím to bol krásny týždeň plný zážitkov, nových priateľov, aj skúseností. Ďakujeme
13LEIDEN HOLANDSKO NOVEMBER 2024
Druhá vzdelávacia aktivita žiakov sa uskutočnila v termíne 18.-22.11.2024 v holandskom meste Leiden.
1. deň: Cesta do Holandska
V pondelok ráno sme sa dobre naladení a plní očakávaní stretli na stanici vo Zvolene. Po rozlúčke s rodičmi sme vyrazili na naše dobrodružstvo. Cesta na letisko bola napínavá, lebo autobus dosť meškal a my sme sa báli, že nestihneme ďalší spoj na letisko. Bolo to tesné, aj sme si pobehli, ale napokon sme šťastne dorazili na Viennaairport Schwechat. Pani riaditeľka učila žiakov, ako sa orientovať na letisku, čo si treba všímať a kam ísť. Keď sme mali vybavenú batožinu, konečne sme si vydýchli pri džúse, muffinách a káve. Let trval necelé 2 hodiny, všade panovala dobrá nálada. Hanka letela prvýkrát a tak sme jej prenechali miesto pri okne, aby videla západ slnka. Na záver pobytu vo vzduchu sme dostali lahodnú čokoládku od letušiek, s ktorými sme sa aj vyfotili. V Leidenesi nás už vyzdvihla pani učiteľka Eva a rodičia našich holandských spolužiakov.
2. deň: Privítanie v škole – všade samé bicykle : )
Ráno sme sa streli so žiakmi pred školou. Tí, ako inak, prišli na bicykloch ako praví Holanďania. Škola si pre nás pripravila milé privítanie. Žiaci nám zaspievali a zatancovali ich vianočný hit a dostali sme ja malý darček na privítanie. Potom sa už všetci vytratili do tried a pokračovalo sa vo vyučovaní. V Holandsku majú žiaci kažý deň ako prvú matematiku, ktorá trvá 90 minút. Veľkým prekvapením pre nás bolo, že na desiatu majú len ovocie a na obed chlieb, nakoľko nemajú vlastnú jedáleň. Školu končia o 15.00. V stredu majú krátky deň a poobede navštevujú krúžky.
3. deň: Prehliadka mesta Leiden
Indícia na dnešný deň znela: „ teplo a nepremokavo sa obliecť“ . Čakala nás totiž prehliadka mesta Leiden a počasie sa rozhodlo ukázať nám svoju pravú severskú tvár. Prehliadka začala v daždi, ktorý sa miestami striedal s padajúcimi ľadovými krúpami. Mesto bolo veľmi pekné, plné malých domčekov, uličiek a kanálov cez ktoré viedli mosty. Takáto sychravá atmosféra mala svoje čaro a hlavne, nebolo tu veľa turistov J . Zohriať sme sa zašli do múzea, ktoré ukrývalo originály egyptských sarkofágov a svätyňu. Poobede mali žiaci vlastný program s hosťujúcou rodinou.
4. deň: Práce na projekte a pečenie Peppernuts
Naši holandskí spolužiaci sú veľkými fanúšikmi sv.Mikuláša. Tento sviatok je u nich veľmi populárny. Dozvedeli sme sa, že Mikuláš k nim prichádza na lodi zo Španielska a jeho príchod sa oslavuje tradičnými jedlami, sladkosťami a zvyklosťami. Spoločne sme pripravili projekt, v ktorom bolo našou úlohou nájsť rozdiely v slávení Mikuláša na Slovensku a v Holandsku. Tento projekt sa volal Lapbook a mohli sme v ňom využiť našu kreativitu vo výzdobe. Veľkou zaujímavosťou pre našich spolužiakov bolo, že slovenský Mikuláš chodí s anjelom a čertom a neposlušným deťom nedá sladkosti, ale uhlie a cibuľu. Popri lapbooku vznikol aj kvíz kahoot. Pri projekte sme sa zabavili a prezentovali sme ho na záverečnom odovzdávaní certifikátov.
Poobede sme sme piekli. Medzi obľúbené holandské sladkosti patria drobné keksíky nazývané Peppernuts. Tieto sú zároveň tradičnou sladkosťou pre sv.Mikuláša. Spoločne s našimi spolužiakmi sme sa rozhodli upiecť si ich sami, no ešte pred tým sme si recept museli preložiť. Rozdelili sme sa do menších skupín s vyrábali cesto podľa návodu. Dosť sa lepilo,lebo v ňom bolo maslo a cukor. Dôležitou prísadou bolo korenie zložené zo škorice, koriandru, kardamonua muškátového orechu. Celou školou sa šírila krásna vôňa. Naše upečené keksíky sme podávali na slávnostnej večeri.
Tento deň bol dlhý, zakončili sme ho slávnostnou večerou v škole. Naše dievčatá sa predviedli v krojoch a zaspievali rodinám a učiteľom naše piesne. Odovzdali nám certifikáty a hor sa na večeru.
5.deň: Prehliadka múzea Naturalis, palacinkový obed a cesta domov
Náš posledný deň bol opäť nabitý. Najprv sme v škole absolvovali IKT hodinu zameranú na robotov. Boli sme na seba dosť hrdí, lebo všetko, čo nám spolužiaci ukázali sme už dávno poznali z našej školy. Potom sme sa presunuli do mesta Leiden, kde nás čakalo prírodovedné múzeum Naturalis. Bolo nesmierne veľké a krásne. Malo niekoľko častí a každá z nich bola zameraná na iné obdobie vzniku Zeme, inú biodiverzitu. Priamo v múzeu pracovali vedci a v priamom prenose sme mohli pozorovať preparáciu vtákov. Z toľkých vedomostí sme vyhladli, palacinkáreň bola našťastie blízko. Holandské reštaurácie majú veľké stoly, pretože majú ooobrovsképalacinky. Statočne sme s nimi bojovali, až ostali čisté taniere. To už bol čas našej rozlúčky. Pobrali sme naše plné kufre, poďakovali sme našim spolužiakom za krásny týždeň a vydali sme sa do Amsterdamu. Tu sme ešte strávili hodinku medzi uličkami a obchodíkmi so suvenírmi, stihli sme aj ochutnávku syrov a spokojní sme sa presunuli na letisko.
Odchádzali sme unavení, ale plní zážitkov, dojmov, nových skúseností... Ďakujeme Erasmus, že môžeme spoznávať svet.
ERASMUS DENNÍK: Dennik_Erasmaka_Holandsko_2024.pdf
45SACHSENHEIM, NEMECKO DECEMBER 2024
Tretia vzdelávacia aktivita sa konala u nového projektového partnera v Nemecku. Prvý decembrový týždeň (1.-7.12.2024) sa ôsmi žiaci piateho a šiesteho ročníka zúčastnili skupinovej mobility žiakov v meste Sachsenheim neďaleko Stuttgartu.
Deň 1. Nedeľa: Cesta vlakom - Zelená mobilita
Hoci väčšinou cestujeme na žiacke mobility lietadlom, tentoraz sme stavili na zelenú dopravu. Ráno o 7.00 sme vyrazili dvomi mikrobusmi od školy smer Bratislava Petržalka-železničná stanica. Cesta autom bola príjemná a bez problémov. V Bratislave - Petržalke sme nastúpili na vlak do Viedne, kde sme následne prestúpili na medzinárodný rýchlik smerujúci do Mníchova. Prestupy prebehli bez problémov a všetky vlaky išli načas bez meškania.V Mníchove sme prešli dlhým nástupišťom a nastúpili na rýchlik Mníchov-Stuttgart. Zo Stuttgartu do nášho cieľa, mesta Sachsensheim, sme cestovali vlakom, v ktorom spolu s nami už cestovali aj ostatné tímy (francúzsky a portugalský). Predstavili sme sa navzájom, a to nám dodalo vzájomný rešpekt a sympatie.
Na železničnej stanici Sachsensheim nás už čakala Anna Rischen - koordinátorka pre Erasmus v Nemecku a hostiteľské rodiny. Deti boli nadšené a rozišli sa do rodín a my učitelky do Hotela am Kirchplatz. Až 5 z ôsmich žiakov boli na Erasmus mobilite prvýkrát, o to boli ich očakávania väčšie.
Deň 2. Pondelok: Spoznávanie sa, prezentácie a aktivity v meste
Druhý deň sme sa všetci stretli v Gemeinsachschulle am Sonnenfeld. Po škole nás učiteľov sprevádzala koordinátorka pre Erasmus Anna Rischen a deti zas hosťujúci kamaráti. Doobeda sme mali spoznávacie aktivity. Každy tím predstavil ich školu v ich rodnej krajine v anglickom jazyku. Ďalej pokračovali aktivity v kruhu a tvorba projektu, ktorý sa zameriaval na to, ako nakupujeme. Deti boli rozdelené do skupín, ktoré tvorili členovia zo všetkých krajín, ktoré prišli na Erasmus (2 slovenskí žiaci, 2 francúzski žiaci, 2 portugalskí a 2 nemeckí). Mali rozpísať jednotlivé potraviny a rozdelovať podľa toho, či sú sezónne, alebo celoročne pestované, alebo polotovary atď. Následne sa tieto projekty prezentovali pred ostatnými.
Po prezentácii nasledoval obed v školskej kantíne a po obede sme išli na Tour po Sachsensheime. Deti boli v rovnakých skupinách,ako pri doobedných aktivitách. A mali plniť jednotlivé úlohy: ako bolo navštívenie Water castle, urobiť fotku pri moste, ísť do najbližšieho nákupného centra a kúpiť nejakú drobnosť za 1€, či spraviť zabavné video s okoloidúcimi. Žiakom sa aktivity páčili a boli ozaj kreatívni. Po skončení sa deti rozišli do hosťujúcich rodín.
Deň 3. Utorok: Návšteva miestnej farmy
Na tretí deň nás čakala návšteva farmy, kde sa chovajú sliepky a alpaky. Na farmu sme cestovali autobusom a od autobusovej zastávky sme prešli ešte 2 kilometre pešou chôdzou až ku farme. Počasie nás trochu prekvapilo, keďže nám pršalo a po celý čas sme boli vonku. Ani dážď deti neodradil a naplno si užili toto zaujímavé miesto. Chovateľ porozprával, akým spôsobom sa starajú o sliepky, ako ich treba chrániť pred dravými vtákmi, ale aj význam chovu sliepok kvôli bioproduktom. Deťom poskytli návleky a pustili ich do priestoru, kde sliepky znášajú vajíčka.Tam mohli vajíčka pozbierať, poukladať do vložiek a neskôr aj ochutnať v uvarenej forme. Každé dieťa dostalo ako darček plyšovú sliepočku a vložku plnú surových vajíčok. Na vložku si sami nalepili etiketu o pôvode.
Z farmy sme sa autobusom presunuli naspať do školy. Naobedovali sme sa a po obede mali deti krátku aktivitu a rozhovor o tom, ako máme separovať odpad, aké majú pocity a dojmy z návštevu farmy. Vypracovali jednoduchý projekt a odprezentovali ho. Potom sa deti rozišli do hosťujúch rodín.
Deň 4. Streda - Exkurzia do Klima Areny v Sinsheim
Tento deň nás čakal celodenný výlet do Klima Areny v Sinheim. Klima Arena je inštitúcia, v ktorej vzdelávanie je založené najmä na hlavných princípoch vzdelávania pre trvalo udržateľný rozvoj. Všetci spoločne sme sa stretli na železničnej stanici. Cesta bola dlhá, prestupovali sme dvakrát. Museli sme dávať pozor, aby sme sa v tom dave ľudí neodpojili od našej skupiny. Cesta nam ubehla celkom rýchlo. Pozorovali sme prírodu, budovy, domy, ktoré vyzerali inak ako tie naše slovenské. Príroda bola naopak veľmi podobná tej slovenskej - mierne pahorkatiny, údolia, sem-tam rovina, bez väčších kopcov. Lesy sa striedali s poliami, ktoré boli obrobené. Ku Klima Arene sme museli ešte prejsť 20 minút pešo. Po príchode sme si odložili tašky a vetrovky do šatne. Najprv sme robili rôzne experimenty, ktoré sa dotýkali zmeny klímy, jej príčin a dôsledkov na život na Zemi. Miestnosť bola naozaj výborne vybavená - rôzne skúmavky, lampy, meracie prístroje, kvapkadlá...
Úvodom nas previedol odborný pracovník, ktorý nám vysvetlil, čo sa s klímou deje. Priemerná teplota sa mení, stúpa, čo má dopad na všetko okolo nás. Celkovo sme robili tri experimenty a každý z nich sme zaznamenali do našich zápisníkov. Pracovali sme ako vedci. Najprv bol stanovený výskumný problém, potom sme zadali predpoklad a pracovali podľa daného postupu. Prvý experiment bol zameraný na meranie teploty u rôznych povrchov a ich zmena pri zahrievaní. Druhý experiment bol vplyv oxidu uhličitého na zmenu teploty, a tretí správanie sa prúdov v oceane pri ich rozdielnej teplote. Experimenty sme si naozaj užili. Cez prestávku sme si objednali obed, a ochutnali aj ich domácu limonádu či nemeckú Colu.
Po obede sme mali muldimediálnu prezentáciu priestorov Klima Areny. V prvej časti sme sa ocitli v malej miestnosti, kde sme boli účastníkmi veľkej videoprojekcie. Zrazu sme boli v kozmickej lodi a preniesli sme sa do budúcnosti o stovky rokov neskôr. Nachvíľu sme si predstavili, ako to bude vyzerať na svete, keď my ľudia budeme pokračovať v ničení prírody. Občas sme hrali hru, ktorou sme mali napomôcť lodi odštartovať na ďalšie miesto na svete. V druhej časti sme dostali kartu, ktorá obsahovala otázky a my sme na ne mali v skupinách odpovedať. Cestou do rodín sme unavení sedeli vo vlaku, ale spokojní so zážitkami dnešného dňa. Veľa sme sa naučili hoci tento deň bol dlhý.
Deň 5. Štvrtok - Turnaj vo vybíjanej, zostrojenie vtáčej búdky a písanie v Padlete
Dnešný deň začal tak ako vždy, stretnutím sa vo vybranej učebni o 7.50. Preobliekli sme sa a išli na celoškolský turnaj vo vybíjanej. Rozdelili nás do zmiešaných tímov a súťažili sme o prvé miesta. Tentokrát nám šťastie neprialo, a aj napriek svojej šikovnosti sme nestáli na stupni víťazov. Nevadí, veď išlo hlavne o športový zážitok.
Poobede sme boli rozdelení do 2 skupín. Prvá skupina pracovala na výrobe vtáčich búdok. Diely na búdku už boli vopred pripravené, bolo potrebné ich ešte opracovať a spojiť dokopy skrutkami alebo lepením. Skupiny boli tvorené tak, aby v každej skupine bol jeden Slovák, jeden Portugalčan, jeden Nemec a jeden Francúz. Takéto delenia do skupín boli bežné a užitočné. Cieľom bolo rozvíjať komunikáciu v anglickom jazyku a pri spoločnej práci rozvíjať vzťahy, naučiť sa spolupráci. Druhá skupina zatiať písala denník aktivít zo dňa, ktorý im bol určený. Vyskušali sme si písanie v anglickom jazyku, ako aj IT zručnosti. Po skončení úloh sa skupiny vymenili. Druhá skupina pokračovala v dekorácii búdok farbami, zatiaľ čo prvá doplnila denníky o konkrétnejšie informácie. Denníky sme odovzdali, búdky sme nechali schnuť a žiaci sa pobrali domov k rodinám, kde ich čakal další zaujímavý program.
Deň 6. Piatok - Sadenie stromu, varenie v školskej kuchynke, certifikáty a rozlúčková párty
Tento krátky deň sme začali sadením stromu na znak Erasmu, ktory odštartoval prvým stretnutím u našich nemeckých priateľov. Prišlo nás pozrieť aj vedenie školy, dokonca tam bola aj novinárka regionálnych novín. Niektoré z detí sa dokonca chytili rýľa a rýľovali jamu pre strom. Počasie sa zhoršilo, začalo fúkať, preto sme rýchlo utekali do tepla.
Neskôr sme sa rozdelili do dvoch skupín. Jedna skupina pripravovala chlebíčky a druhá mala workshop o vianočných jedlách. Písali o predjedlách, hlavných jedlách, dezertoch a niektorí dokonca pridali aj konkrétne recepty. Pomôcť sme si mohli vyhľadávaním na internete. Tentokrát sme pracovali v skupinách rozdelených podľa krajín.
Učebňa na varenie bola veľka a výborne vybavená. Bola to spoločná práca, takže sme si rozdelili úlohy, ako rezanie chleba, jeho natieranie, pridanie syra alebo salámy navrch a nakoniec zdobenie chlebičkov zeleninou.
Po ukončení aktivít bola spoločná prezentácia jedál, kde sme si uvedomili rozdiely medzi stravovacími návykmi v rôznych štátoch.Žiaci sa rozišli do rodín, aby sme sa potom v plnej sile mohli večer stretnúť na farewell party. Začiatok rozlúčkovej párty bol o 18.30, ale žiaci prišli prichystať priestory skôr. Ako to už býva, párty bola plná jedla a zábavy. Rozdali nám certifikáty a my sme sa im poďakovali za celý týždeň. Bol nezabudnuteľný.
Tu je link na miestne noviny: https://www.bietigheimerzeitung.de/inhalt.sachsenheim-blick-ueber-den-tellerrand.9d664ce5-262b-45f6-abd0-7a685eaecddf.html
Deň 7. Sobota - Krátka zastávka v Stuttgarte a cesta domov.
V sobotu, deň odchodu, sme sa stretli ma železničnej stanici v Sachsenheime. Rozlúčili sme sa s rodinami a spolu s francúzskou skupinou sme pokračovali do Stuttgartu. Mali sme tam dostatok času navštíviť aj centrum mesta, ktoré je blízko hlavnej stanice. Okrem zaujímavej architektúry sme tam videli aj vianočné trhy, ktoré (ako nám bolo povedané) sú 2-3x väčšie ako tie v Ludwigsburgu. Centrum mesta bolo však kľudné, stánky prázdne. Niet sa čomu čudovať, veď bola sobota 10.00 ráno. Dali sme niečo pod zub, a museli sa vrátiť. Na hlbšie spoznávanie nám bohužial neostal čas. Vlak zo Stuttgartu do Mníchova sme stihli. Cesta bola krátka. Za to však vlak z Mníchova do Viedne trval viac ako štyri hodiny! Počas cesty si každý z nás plnil svoje povinnosti - do svojich mobilov si zaznamenal najzaujímavejšie momenty Erasmus týždňa. Prestup vo Viedni bol bezproblémový, ale vlak s cieľovou stanicou Bratislava - Petržalka bol úplne plný. Našťastie cesta ním trvala iba hodinu. V Bratislave na nás čakali páni šoféri a tí nás odviezli domov na Sliač, kde nás už čakali rodičia.
Ďakujeme žiakom, ktorí opäť nesklamali a reprezentovali našu školu, ale hlavne seba, na výbornej úrovni. Bezproblémové správanie, aktivita počas workshopov, interaktivita so zahraničnými žiakmi... môžeme povedať, že svoju možnosť zúčastniť sa zahraničnej mobility využili naplno.
51