• Aktivity a súťaže

          • Bedmintonový turnaj GRAND PRIX
            • Bedmintonový turnaj GRAND PRIX

            • V našej športovej hale sa uskutočnil celoslovenský turnaj Grand Prix skupiny C. Privítali sme hráčov zo Žiliny, Zvolena, Bratislavy, Prešova a veľmi početná skupina prišla z Dolného Kubína.

          • Náboj Junior
            • Náboj Junior

            • Náboj Junior je medzinárodná matematicko-fyzikálna súťaž pre štvorčlenné tímy žiakov druhého stupňa základnej školy, ktoré reprezentujú jednotlivé školy. Náboj Junior prebieha súčasne na mnohých miestach po celom Slovensku, Českej republike a Poľsku. Celá súťaž trvá 120 minút, počas ktorých sa tímy snažia na jednom zo súťažných miest vyriešiť čo najviac príkladov.

          • V zdravom tele zdravý duch (Mens sana in corpore sano)
            • V zdravom tele zdravý duch (Mens sana in corpore sano)

            • Tak znie názov medzinárodného projektu programu Erasmus+. Desať našich žiakov pod vedením Mgr. Alžbety Krúpovej sa v termíne 28.3. – 4.4. 2019 zúčastnili výmenného pobytu vo francúzskom meste Dunkerque. Súčasťou tímu bola aj pani vychovávateľka Tatiana Groves. Projektového stretnutia sa zúčastnilo okolo 100 žiakov zo 7 krajín Európy: Francúzska, Španielska, Portugalska, Veľkej Británie, Fínska, Rumunska a Slovenska.

              Žiaci boli ubytovaní v rodinách svojich nových priateľov a počas celého týždňa s nimi pracovali v Lýceu Jeana Barta na rôznych témach súvisiacich s cieľom projektu. Program bol naozaj pestrý: konferencia o klimatických zmenách, beseda s profesionálnymi hráčmi hádzanej, workshopy (sexizmus, šikanovanie, recyklácia, životné prostredie, ideálne mesto, zdravý životný štýl),  stolnotenisový turnaj, teambuildingové aktivity, práca s QR kódmi, interaktívna a fotografická prehliadka mesta, divadelné predstavenie, hľadanie pokladu v knižnici a mnoho ďalších sprievodných aktivít.

              Naša škola sa do projektu dostala na základe výberového konania. Preto sme prišli do Francúzska ako neznámy partner v projekte. Prvý deň bol venovaný prezentácii škôl. A keďže aj Slovensko bolo pre zúčastnených málo známou destináciou, okrem prezentácie školy si naši žiaci pripravili aj prezentáciu o našej krásnej krajine. Veľmi nás potešilo, že sme všetkých zaujali a ich zvedavosť navštíviť Slovensko bola väčšia.

              Komunikačným jazykom projektového stretnutia bola angličtina. A som veľmi rada, že naši žiaci zvládali komunikovať v angličtine bez problémov. Poradili si v rodinách, medzi spolužiakmi a výborne rozprávali pri všetkých aktivitách, kde bolo treba odprezentovať výsledky práce vo workshopoch, alebo na besede či konferencii. Asi najväčší úspech a potlesk zožali za divadelné spracovanie Hájnikovej ženy v anglickom jazyku. Ich herecký výkon bol ocenený veľkým potleskom a najväčším počtom hlasov. Už počas skúšania sa na ich herecký výkon chodili pozerať žiaci a učitelia lýcea a aj tí z iných krajín. Divadelné predstavenie žiaci obohatili tónmi fujary, či inými známymi slovenskými piesňami. Na celý nácvik divadelného predstavenia, výber hudby a tanca dohliadala pani vychovávateľka Táňa, za čo jej patrí veľké ďakujeme. A keďže deviatačky mali nedávno venčekový bál, využili svoje tanečné zručnosti a naučili ostatných žiakov čardáš a country  tanec.

              Posledný spoločný večer patrí rozlúčkovému večierku. Tam každý účastník dostal certifikát a malý darček na pamiatku od svojho Francúza. Rodičia sa postarali o občerstvenie. A my tiež. Na stole nechýbali slovenské dobroty: oštiepok, parenice, korbáčiky a klobása. Nechýbala vynikajúca zábava, kde sa všetci vytancovali a zabavili sa spoločne.

              Cesta domov nebola úplne podľa našich predstáv. Na letisku bol štrajk a naše lietadlo odletelo bez nás. Nevadí. Opätovná návšteva Bruselu, noc na letisku, 24-hodinová cesta autobusom na Slovensko, raňajky v Antwperpách – aj to je súčasťou Erasmu. Aj to nás naučilo, že život prináša rôzne prekážky a my sa ich musíme naučiť zvláduť. Spoločne sme to dokázali.

              Najbližšie sa s našimi francúzskymi partnermi stretneme u nás, a to od 1. – 8. júna 2019. Verím, že naša spolupráca bude pokračovať aj naďalej a staneme sa súčasťou ich projektového tímu v budúcnosti.

              Mgr. Alžbeta Krúpová, koordinátorka projektovej činnosti

          • Krajská liga v streľbe
            • Krajská liga v streľbe

            • 15. novembra 2018 súťažili  naši strelci v Detve v 2. kole Krajskej ligy škôl Banskobystrického kraja. Zároveň odovzdali medailu Jánovi Rievajovi za 1. miesto z prvého kola.
            • Spelling genius competition

            • Do galérie Spelling genius competition boli pridané fotografie.

              Dňa 27.11.2018 sa štyria žiaci našej školy zúčastnili medziškolskej súťaže v anglickom hláskovaní Spelling Genius, ktorá sa konala v neďalekom Badíne. Deviatak Boris Bahýl a siedmačka Soňa Gallošová úspešne reprezentovali našu základnú školu a vo svojich kategóriách obsadili tretie miesta. Siedmak Gregor Išteneš po finálovom rozstrele so spolužiačkou Soňou, kedy museli za minútu správne vyhláskovať čo najviac slov, sa umiestnil na druhom mieste. Tomás Trnka z 9.B sa umiestnil na štvrtom mieste. Za svoje výkony získali diplomy a vecné ceny. A my im samozrejme ďakujeme a blahoželáme tiež.

            • ŠKD - Rozprávanie starej mamy

            • Do galérie Rozprávanie starej mamy boli pridané fotografie.

              Starí rodičia – rozprávanie – čítanie, to sú nesmierne cenné zložky v živote detí. Čítanie deťom rozširuje slovnú zásobu ešte skôr, než začnú hovoriť. Navyše, ak deťom čítajú dospelí,  zlepšuje sa ich sústredenie a pamäť. Rozvíja v nich aj empatiu, veľmi dôležitú črtu v dnešnom svete. Starí rodičia sú chodiaca živá encyklopédia. Nielenže počas života nazbierali veľa vedomostí, ale aj životných rád a skúseností. Kto by nepočúval rád svojho dedka, ako spomína na minulé časy a rozpráva príhody tak reálne, až máme pocit, že sme ich prežili spolu s ním. Poznať životné príbehy svojich predkov je pre deti nesmierne dôležité. Nielenže získavajú pocit súčasti rodu, ale objavujú aj svoje korene. Vďaka starkým sa tiež obohacujú o históriu spoločnosti a pestujú si kultúrne dedičstvo. My sme spojili tieto dôležité zložky a pozvali si do ŠKD starú mamu Larisky Mikuškovej, ktorá nám prišla porozprávať zaujímavé príbehy a spolu s s členmi folklórnej skupiny Javory a Liesky z Badína deťom pripravili pútavý a veselý program, pri ktorom sme strávili príjemné popoludnie.
               

               

          • Európsky týždeň boja proti drogám
            • Európsky týždeň boja proti drogám

            • Tretí novembrový týždeň je vyhlásený ako Európsky týždeň boja proti drogám. V rámci tohto týždňa sa aj na našej škole uskutočnili  besedy s policajtom MsP Zvolen a sociálnou pracovníčkou CPPPa P Zvolen  na tému :  Prevencia užívania návykových látok ako aj nebezpečenstvo ich užívania.
            • Majstrovstvá okresu Zvolen v streľbe

            • 27. novembra 2018 sa strelci zúčastnili na streleckej súťaži - Majstrovstvá okresu Zvolen v Kriváni. Družstvo mladších žiakov : Rievaj Ján, Homola Marek a Lukáš Novák obsadilo 2. miesto.
              Ján Rievaj bol druhý a Lukáš Novák tretí .

            • Siedmaci - Exkurzia Hronsek

            • Do galérie Siedmaci - Exkurzia Hronsek boli pridané fotografie.

              Kultúrne pamiatky v Hronseku

              V stredu 21.11.2018 sme zo školy išli vlakom do Hronseka. Bolo sychravo, ale neskôr sa rozvidnelo.
                   Prvú pamiatku nám predstavila pani farárka Anna Jakušová - drevený artikulárny kostol. Keď sme prišli ku kostolu, privítala nás a odomkla kostol. Začala nám rozprávať o histórii kostola, potom o podmienkach, ktoré sa museli dodržať pri jeho stavbe: musel byť postavený za jeden rok, nemohol mať vstup od dediny, nemohol mať vežu a musel byť celý z dreva. Neskôr nám ukázala orgán a žiaci si na ňom mohli zahrať. Nakoniec sme sa prešli po celom kostole.

                    Potom po nás prišiel starosta obce Miroslav Ostrihoň. Priviedol nás ku Vodnému hradu. Prišli sme na nádvorie, kde nám povedal o histórii hradu. Po jeho zaujímavých slovách sme vošli do krásnych vnútorných priestorov. Starosta nám prezradil, že po rekonštrukcii to bude menší hotel pre svadby, oslavy a výlety. Hrad má päť poschodí, na každom je chodba a dve veľké miestnosti. Najkrajšie poschodie je posledné (piate), lebo sú tam izby a starosta nás pustil do všetkých izieb. Všetci povedali,  že by tu chceli bývať.

                     Na týchto miestach sa natáčala rozprávka Johankino tajomstvo. Z Hronseka sme všetci odišli o niečo múdrejší.
                                                                                                            Alexandra Kapustová, 7.B

            • Urpín a deti - výchovný koncert

            • Do galérie Urpín a deti - výchovný koncert boli pridané fotografie.

              Výchovný koncert  určený pre deti základných a stredných škôl. Vďaka atraktívnemu programu sa deti oboznámili s krásou slovenských tradícií a priblížili sa im hodnoty nášho kultúrneho dedičstva. Ľudová hudba, spev a tance - krása našich predkov, zachovávaná rokmi a ľuďmi. 
              Videli sme  folklórne súbory  - Urpín, Zornička, Matičiarik, Prvosienka, Drienka a Radosť, ktoré nám predstavili rôzne regióny Slovenska. Nádhera podaná na javisku je výsledkom práce umeleckých vedúcich súborov a ich členov. Patrí Vám veľká vďaka.Ďakujeme generálnemu partnerovi predstavenia Poštovej banke a.s. za vstupenky, ktoré sme získali zdarma a zároveň ďakujeme za darčeky, ktoré nás potešili - žiakov aj učiteľov.                                                                                                                          Mgr.O.Vonkomerová

            • Športový deň

            • Do galérie Športový deň boli pridané fotografie.

              V stredu 21. novembra 2018 sa žiaci šiestych a ôsmych ročníkov rozhodli urobiť niečo pre svoje zdravie, a tak sa spoločne so svojimi triednymi učiteľkami vybrali na turistiku na vrch Urpín v Banskej Bystrici. Počasie síce nebolo veľmi príjemné, ale to ich neodradilo a veselo vystupovali po serpentínach. Cestou späť sa zastavili aj na Kalvárii, kde sa nachádza Kostol povýšenia Svätého kríža.
                  Všetkých prítomných očarila nádherná jesenná príroda a pobyt na čerstvom vzduchu.

              Mgr. Martina Fülöpová

               

            • Vyhodnotenie zberu papiera


            • V dňoch 22.10.2018 – 26.10.2018 prebiehal v našej škole zber papiera. Zapojili sa žiaci všetkých ročníkov a tu je vyhodnotenie:

               
            • Detský literárny Zvolen 2019 - vyhodnotenie

            • Dňa 29. marca 2019 sa v priestoroch Krajskej knižnice vo Zvolene uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie Okresného kola súťaže Detský literárny Zvolen.
              V súťaži získali ocenenie i práce našich žiakov. Úspešnými mladými autormi literárnych prác boli:
              Tomáš Janešík, 8.A v kategórii poézia, Magdaléna Krnáčová, 9.B a  Boris Bahýl, 9.C v kategórii próza.
              Tomáš Janešík sa už po druhýkrát stal laureátom celej súťaže.
              Oceneným žiakom blahoželáme, ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy  a pani učiteľkám  SJL Krutej  a Čillíkovej ďakujeme za prípravu žiakov.

              Zapísala:   Jana Čillíková



               

            • Beseda so spisovateľom Petrom Urbanom

            • Do galérie Beseda so spisovateľom Petrom Urbanom boli pridané fotografie.

              V piatok 16. novembra 2018 besedovali žiaci 5.A a 5.B triedy v MsKS so spisovateľom, vysokoškolským pedagógom, zoológom, ekológom a ochrancom prírody Petrom Urbanom, ktorý žije  v našom meste. Deťom predstavil svoje knihy povestí, ktoré sú zamerané na oblasť stredného Slovenska. V knihe Povesti z Pohronia sa nachádza aj povesť o Sliači – Sliačska voda liečivá. Veľmi pútavo porozprával o krásnej stredoslovenskej prírode, o svojich potulkách po slovenských vrchoch, hradoch, o zveri, žijúcej v našich lesoch. Odpovedal aj na zvedavé otázky našich žiakov. Piatakom sa jeho rozprávanie páčilo.

               

            • ŠKD - Zippyho kamaráti

            • Do galérie ŠKD - Zippyho kamaráti boli pridané fotografie.

              V ŠKD bude realizovaný program Zippyho kamaráti vychovávateľkami Mgr. Petrou Gáfrikovou a Mgr. Máriou Holubkovou, ktoré boli špeciálne vyškolené k jeho výučbe. Jednotlivé moduly budú prebiehať počas 24 týždňov s jednou lekciou týždenne u žiakov 1. B a 2. B triedy. Tento medzinárodný program podporuje emocionálne zdravie detí. Bol vytvorený s cieľom naučiť deti lepšie chápať a vyjadrovať svoje emócie, osvojiť si metódy, ktoré im pomáhajú spracovávať rôzne sociálne situácie, zvládať problematické a záťažové situácie, vychádzať s rovesníkmi, súrodencami, rodičmi a ostatnými ľuďmi.

               

        • zatiaľ žiadne údaje
          • Lorem ipsum...